چطور به ندرت سرما بخوریم؟

تاکنون پیش آمده که بخاطر سرماخوردگی یا تب قید مدرسه و یا کار را بزنید؟ آیا هر سال همیشه آنفولانزا می‌گیرید؟ همه‌ی ما در مورد کسانی که هرگز مریض نمی‌شوند، چیزهایی شنیده‌ایم؛ اما واقعاً چگونه از پس این کار برمی‌آیند؟ قطعاً به خاطر مسائل ژنتیکی نیست، حداقل در اکثر موارد، احتمالاً یک سری آداب و دستورالعمل درست را رعایت می‌کنند. خداحافظ دماغ همیشه گرفته، سلام سلامتی کامل!

بخش اول: افزایش میزان سلامتی به‌وسیله‌ی رژیم غذایی و ورزش

۱ – تعیین حد مجاز برای مصرف کالری: اگر تا قبل از این دلیلی برای رژیم گرفتن نداشته‌اید، اکنون باید این کار را انجام دهید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که ۲۵ درصد کمتر از حد مجاز غذا می‌خورند، به‌ندرت بیمار می‌شوند. کلسترول، تری‌گلیسرید و فشار خون، همه و همه، پایین خواهند آمد و در نتیجه یک بدن سالم را به شما تحویل می‌دهد.

 • مراقب باشید. این رژیم از آن دسته رژیم‌هاست که به‌راحتی می‌تواند به‌صورت نادرست انجام گیرد. هدف فقط این نیست که خودتان را مدام گرسنه نگه دارید، بلکه باید کمتر از مقدار متوسط رژیم‌های غذایی غربی، رژیمی مملو از گوشت قرمز، چربی اشباع شده، مواد قندی و کربوهیدارت‌ها، غذا بخورید.

۲ – ویتامین‌های قوی کننده سیستم ایمنی را مدام مصرف کنید. قبل از انجام این کار، پیشنهاد می‌شود که با یک پزشک متخصص مشورت کنید. رژیم شما چه ویتامین‌ها و مواد مغذی را کم دارد؟ پزشک متخصص توصیه‌های درست را به شما خواهد کرد. رژیمی که دارای ویتامین‌های ضروری باشد، خصوصاً ویتامین‌های A، C، D و آهن و زینک، سیستم ایمنی بدن شما را در تمامی سطوح فعال نگه خواهد داشت.

۳ – از خانه بیرون بزنید. تا حالا شده به این فکر کنید که چقدر به تنفس در هوای تازه نیاز دارید؟ بدن همیشه نیازهایش را برای شما زمزمه می‌کند. این کار باعث می‌شود از آن‌ همه جرم و میکروب داخل خانه دور شوید و موجب گردش خون در بدن می‌شود، آنگاه سلول‌های قاتل بیماری‌ها به‌خوبی تقویت خواهند شد.

 • بدون هیچ عذر و بهانه‌ای پیاده‌روی کنید! حتی اگر تایم ورزش کردن نیست، بهانه‌ای برای بیرون رفتن از خانه پیدا کنید. سگ خود را برای پیاده‌روی ببرید، ماشین را بشویید، به پیک‌نیک بروید، گردش کرده و چمن‌ها را کوتاه کنید، فقط آن هوای تمیز و تازه را نفس بکشید.

۴ – ورزش کنید. ورزش‌های مربوط به تقویت ماهیچه‌های قلب را انجام دهید تا قلب به‌طور صحیح و مداوم عمل پمپاژ و انتقال خون را انجام دهد. این ورزش‌ها سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند و در کنار آن در کاهش وزن، التهاب و مقاومت در برابر بیماری نقش دارند. در زمینه توسعه‌ی ایمنی بدن، این ورزش‌ها تعداد سلول‌های سفید بدن را افزایش می‌دهند، سلول‌هایی که با باکتری و ویروس مبارزه می‌کنند.

 • و یا می‌توانید به سراغ ورزش‌هایی بروید که موجب تقویت و انعطاف بدن می‌شوند و درنتیجه باز هم موجب تقویت سیستم امینی بدن خواهند بود. تا زمانی که سر پا و در حال تحرک باشید، در واقع در حق خودتان لطف می‌کنید.

 

۵ – سالم غذا بخورید. راحت‌ترین راه برای انجام این کار، مصرف کمر غذاهای فرآوری شده است. تغذیه درست، بدن را قوی‌تر می‌کند و سیستم ایمنی را در حالتی ایده‌آل حفظ می‌کند. به‌اندازه‌ی کافی آب بنوشید و سعی کنید بیشتر غذاهایی خانگی بخورید، هر چه غذای شما کمتر فرآوری شده باشد، به سود شما خواهد بود.

 • همیشه غذاهای رنگارنگ بخورید. سبزیجات سبز و برگ‌دار مملو از پروتئین‌هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را قوی نگه خواهند داشت؛ اما هر گروه از غذاها و سبزیجات رنگی دارای ویتامین‌ها و مواد مغذی هستند که بدن شدیداً به آن‌ها نیاز دارد.
 • به چند غذای فوق‌العاده برای حذف بیماری از زندگی خود نیاز دارید؟ سیب، سیر، پرتقال و زنجبیل. این میوه‌ها و سبزیجات مملو از ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای تقویت سیستم ایمنی بدن هستند.

بخش دوم: افزایش میزان درجه سلامتی با به‌کارگیری عادات بهتر و صحیح‌تر در سبک زندگی

۱ – تزریق واکسن آنفولانزا. اگر تمام توصیه‌های قبلی کارساز نبود، تنها کافیست بر روی یک صندلی بنشینید و واکسن بزنید. با دکتر خود صحبت کنید تا از بی‌خطر بودن آن برای خود مطمئن شوید. با تحمل درد یک سوزن، به مدت یک سال می‌توانید آسوده و رها از بیماری آنفولانزا زندگی کنید.

 • ویروس آنفولانزا معمولاً در ماه‌های دی و بهمن شیوع پیدا می‌کند. اگر خیلی برایتان مهم است، می‌تواند قبل از فرا رسیدن این ماه‌ها واکسن خود را بزنید! حتی مراکز بهداشت محل زندگی شما هم می‌تواند این واکسن را تزریق کند.

۲ – آرامش را در خود ایجاد کنید. یکی بهترین لطف‌هایی که می‌توانید در حق خود بکنید این است که از استرس دوری ‌کنید. میزان کورتیزول کمتر، بدن را در حال عادی کارکردی حفظ می‌کند، اما باید فکری هم برای عادات روزانه‌ی خود بکنید: زمانی که استرس دارید، کمتر می‌خوابید، کمتر ورزش می‌کنید و بیشتر غذا می‌خورید. دو چیز که برای بیماری‌های قریب‌الوقوع خوب نیستند!

 • یک سری هورمون واقعی در بدن هستند به نام گلوکوکورتیکوئیدها «glucocorticoids» که هورمون ایجاد استرس در بدن هستند. این هورمون‌ها در درازمدت، سیستم ایمنی بدن را تخریب می‌کنند و دیگر سلول‌ها را از انجام‌وظیفه‌ی خود باز می‌دارند. وقتی که به این مرحله از ضعف برسید، از گزند ضعیف‌ترین ویروس‌ها نیز در امان نخواهید بود.

۳ – مثبت فکر کنید. همانند اصول و قوانین کاهش استرس، بسیار مهم است که مثبت‌اندیش باشید. تحقیقات نشان می‌دهد افراد خوشحال و کسانی که نگران مریض شدن نیستند، به هیچ وجه مریض نمی‌شوند! این‌گونه که پیداست افراد مثبت‌اندیش، میزان پادتن بیشتری را در بدن تولید می‌کنند، با این وجود دانشمندان هنوز دلیل منطقی و علمی آن را کشف نکرده‌اند. احساس آرامش و خوشحالی می‌توانند تمام نیازهای بدن را تأمین کنند.

 • تا حدی با عقل جور است، هر چه خوشحال‌تر باشی، استرس کمتری خواهی داشت. استرس کمتر یعنی خواب بهتر، غذای سالم‌تر و ورزش بیشتر، کارهای روزمره خود را بهتر انجام خواهید داد.

۴ – اهل آداب و معاشرت باشید. سال‌هاست تحقیقات نشان داده تنهایی و انزوا رابطه‌ی مستقیم با میزان سلامت کم افراد دارد. ما در مقام انسان موجودی اجتماعی خلق شده‌ایم، هر وقت تنها باشیم نه‌تنها بدن، بلکه افکار و احساسات نیز صدمه می‌بینند. پس تا می‌توانید معاشرت کنید! از آن به‌عنوان بهانه‌ای برای بیرون رفتن با دوستان خود استفاده کنید. در آن واحد استرس کمتر و حس شادی بیشتری را تجربه خواهید کرد وظیفه‌ای دوگانه برای واکنش‌های مبارزه‌ای شما در برابر بیماری‌ها.

 • با بیرون رفتن و ورزش کردن اثر آن را چهار برابر کنید! با چند تن از دوستان استخر و یا گردش بروید. کاری به غیر از شب زنده‌داری و خوردن تنقلات انجام دهید. یک کار و تفریح جدید!

۵ – تنباکو، الکل و مواد مخدر را کنار بگذارید. چون‌که احمقانه است! این چیزها سلامت شما را بر باد می‌دهند و نه‌تنها منجر به بیماری و در نهایت مرگ آنی می‌شوند، بلکه روز به روز شما را ضیعف‌تر می‌کنند. همچنین سبب افزایش استرس شما می‌شوند، چرخه‌های طبیعی بدن را مختل می‌کنند و فقط زندگی را برای شما سخت‌تر می‌کنند. پس تمومش کن!

 • سیگار، مواد مخدر و الکل همگی زهرآلود هستند. وارد سیستم‌های بدن می‌شوند و آن‌ها را از کار می‌اندازند. گاهی اثرات آن حتی قابل ‌لمس هم نیست. با اینکه وجود دارند.

۶ – زمان کافی برای خوابیدن داشته باشید؛ یعنی هر شب باید به میزان لازم بخوابید. خواب کافی استرس را از بدن آزاد می‌کند و به بدن این امکان را می‌دهد تا توان خود را بعد از انجام فعالیت‌های روزانه دوباره به دست آورد. یک تحقیق در سال ۲۰۰۹ نشان داد خواب کمتر از هفت ساعت، شانس شما برای مبتلا شدن به سرماخوردگی را ۳ برابر افزایش می‌دهد. پس هر روز هفته، شب‌ها به مدت هفت ساعت بخوابید. این یعنی اینکه گاهی ممکن است مجبور شوید قید بیرون رفتن در شب را بزنید، اما به خاطر حفظ سلامتی ارزش انجام دارد.

 • از ان ور بوم هم افتادن خیلی جالب نیست! خواب زیاد هم برای سلامتی خوب نیست؛ بنابراین هنگام عصر در مقابل خواب مقاومت کنید، چون خواب عصر بیشتر شما خسته می‌کند.

۷ – حفظ بهداشت. جدای از روزانه دوش گرفتن، به این نکات نیز توجه کنید:

 • همیشه همراه با خود، مایع شستشوی ضدعفونی دست داشته باشید تا در مواقع لازم استفاده کنید. از صابون استفاده نکنید زیرا می‌تواند میکروب و جرم به خود جذب کند؛ بجای آن می‌تواند از صابون مایع استفاده کنید.
 • همیشه به‌طور کامل دست‌های خود را خشک کنید. دست مرطوب می‌تواند باکتری به خود جذب کند.
 • مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و آب در دهان خود غرغره کنید. در دهان باکتری‌های زیادی زندگی می‌کنند. جدای از سلامت عمومی، بهداشت بد دهان و بیماری‌های صمغی سبب بیماری جدی‌تری مانند دیابت می‌شوند.

۸ – سطح بهداشت خود را ارتقاء دهید. اگرچه بیماری ترس از میکروب یک شوخی نیست، اما پیروی کردن از چند دستورالعمل افرادی که به این اختلال دچار هستند، ضرر ندارد. اگر مریض نشدن برای شما مهم است، می‌توانید کارهای زیر را امتحان کنید:

 • هنگام ورود به خانه دست‌های خود را بشویید.
 • تا حد امکان به دستگیره‌های در دست نزنید. از دستمال استفاده کنید.
 • هنگام ایجاد تماس فیزیکی با افراد غریبه دست‌های خود را بشویید.
 • هنگام آماده کردن غذا از دستکش پلاستیکی مخصوص استفاده کنید.
 • در مکان‌های عمومی، به چیزی دست نزنید. برای استفاده از سیفون، از پای خود کمک بگیرید، با استفاده از از دستمال، لوله‌ شیر آب را باز کنید و غیره.

 

منبع : WikiHow


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up