چطور از تلفن موبایل بک‌آپ بگیریم؟

اگر به‌طور مرتب از تلفن همراه خود استفاده می‌کنید، داشتن یک نسخه پشتیبان قابل اعتماد «backup» در صورت بروز هرگونه مشکل، بسیار ضروری است. آیفون و اندروید ابزارهای پشتیبانی را برای سیستم‌عامل‌های خود در نظر گرفته‌اند و شما می‌توانید از نرم‌افزار آیتونز «iTunes» بر روی رایانه خود برای بک‌‌‌‌‌‌آپ گرفتن از آیفون خود استفاده کنید. پشتیبان‌گیری، یا همان بک‌‌آپ گرفتن، از اطلاعات به‌صورت منظم این مزیت را دارد که در صورت خرابی تلفن شما و یا هنگامی‌که می‌خواهید تلفن خود را تغییر دهید، می‌توانید در زمان صرفه‌جویی کنید و خود را از دردسر از دست دادن اطلاعات مهم‌تان برهانید.

روش اول: استفاده از آیتونز برای آیفون

 

۱ – آیفون را به رایانه خود متصل کنید. سریع‌‌ترین راه برای بک‌‌آپ گرفتن از آیفون استفاده از آیتونز بر روی کامپیوتر است. آیفون را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر متصل کنید.

 

 

۲ – نرم‌افزار آیتونز را بر روی کامپیوتر اجرا کنید. ممکن است هنگامی‌که آیفون را وصل می‌کنید، برنامه به‌صورت خودکار اجرا شود.

 

 • اگر آیتونز را بر روی کامپیوتر خود نصب نکرده‌اید، می‌توانید آن را به‌صورت رایگان از آدرس com/itunes/download دانلود کنید.

 

۳ – آیفون خود را در iTunes انتخاب کنید. می‌توانید ببینید که یک دکمه برای آیفون شما در ردیف بالای پنجره iTunes ظاهر می‌شود.

 • درصورتی‌که برای اولین بار آیفون خود را به کامپیوتر متصل می‌کنید، وارد یک پروسه راه‌اندازی کوتاه خواهید شد. این فرایند هیچ تغییری در اطلاعات آیفون شما ایجاد نخواهد کرد.
 • ممکن است لازم شود برای پیغامی که روی صفحه آیفون ظاهر می‌شود، گزینه اعتماد «trust» را انتخاب کنید.

۴ – خریدهای خود را انتقال دهید. شما می‌توانید تمام محتویات و برنامه‌های خریداری شده را به کتابخانه آیتونز «iTunes library» انتقال دهید. قبل از بک‌‌آپ گرفتن حتماً این کار را انجام دهید.

 • بر روی منوی File کلیک کنید. اگر منوی File را نمی‌بینید، دکمه Alt را فشار دهید.
 • گزینه Devices و سپس Transfer Purchased Content from iPhone که به معنی انتقال محتویات خریداری شده از آیفون را انتخاب کنید.

 • منتظر شوید تا انتقال داده‌ها کامل شود. اگر محتویات زیادی را از آیتونز بر روی آیفون خود خریداری و دانلود کرده‌اید، این پروسه ممکن است مدتی به طول بیانجامد.

۵ – در صفحه ظاهر شده گزینه Back Up Now را انتخاب کنید. این قسمت به‌صورت خودکار هنگامی‌که آیفون خود را در آیتونز انتخاب می‌کنید، ظاهر می‌شود.

 

۶ – صبر کنید تا از اطلاعات آیفون بک‌‌آپ گرفته شود. فرآیند بک‌‌آپ گرفتن به احتمال زیاد مدتی طول خواهد کشید. شما می‌توانید چگونگی انجام کار را در قسمت بالای پنجره آیتونز مشاهده کنید. ضمناً حواستان باشد که در طول انجام فرآیند بک‌‌آپ، اتصال تلفن خود را از کامپیوتر جدا نکنید.

 • بک‌‌آپ گرفتن از طریق آیتونز شامل پشتیبانی از تمام اطلاعات شما می‌شود. البته اطلاعاتی که از طریق خود آیتونز وارد دستگاه شما شده، دوباره ذخیره‌سازی نخواهند شد چراکه شما می‌توانید بار دیگر به‌راحتی آن‌ها را از طریق آیتونز به تلفن خود انتقال دهید.

۷ – بازیابی بک‌‌آپ با استفاده از آیتونز. شما می‌توانید از طریق آیتونز هر بک‌‌آپی را که قبلاً تهیه کرده‌اید، به گوشی خود بازگردانید.

 • با اتصال آیفون خود به کامپیوتر، بر روی دکمه بازیابی بک‌‌آپ «Restore Backup» در صفحه Summary کلیک کنید.
 • برای انتخاب بک‌‌آپ مورد نظر خود، می‌توانید تاریخ‌ها را چک کنید.
 • صبر کنید تا آیفون فرایند بازیابی و هماهنگ‌سازی را انجام دهد. پس از بازگرداندن اطلاعات، آیفون خاموش و روشن می‌شود و سپس هماهنگ‌سازی با آیتونز آغاز خواهد شد. تا پایان این فرآیند تلفن خود را از کامپیوتر جدا نکنید.

روش دوم: استفاده آیفون از iCloud

۱ – آیفون خود را به یک منبع برق وصل کنید. فرایند بک‌‌آپ گرفتن ممکن است مدتی طول بکشد، پس بهتر است قبل از آغاز کار، آیفون خود را به یک منبع برق وصل کنید.

۲ – آیفون را به اینترنت وای فای «Wi-Fi»متصل کنید. حجم بک‌‌آپ ممکن است بسیار زیاد باشد و در یک چشم بهم زدن، تمام داده اینترنت تلفن همراه شما را مصرف کند، بنابراین بهتر است که قبل از شروع روند بک‌‌آپ‌گیری، تلفن خود را به یک شبکه وای فای متصل کنید.

 • به تنظیمات تلفن و قسمت Wi-Fi بروید، در آنجا شبکه اینترنت مورد نظر خود را پیدا و رمز عبور را وارد نمایید.

۳ – دوباره به تنظیمات و این بار به قسمت iCloud بروید. در اینجا تنظیمات iCloud آیفون خود را می‌بینید.

 • اگر از طریق اپل آی‌دی «Apple ID» خود وارد نشده‌اید، بر روی گزینه ثبت‌نام کلیک کنید و وارد شوید. برای استفاده از ظرفیت iCloud خود و بک‌‌آپ گرفتن از اطلاعات در آنجا، لازم است که با اپل آیدی خود وارد شوید.

۴ – گزینه Backup در تنظیمات iCloud را انتخاب کنید. این گزینه در پایین منوی تنظیمات دیده می‌شود.

۵ – گزینه Backup در iCloud را فعال کنید. این گزینه برای شروع بک‌‌‌‌آپ گرفتن خودکار در iCloud باید فعال باشد.

۶ – گزینه Back Up Now را انتخاب کنید و تا پایان فرایند بک‌‌آپ گیری صبر کنید. زمان این فرایند با توجه به حجم اطلاعاتی که می‌خواهید از آن بک‌‌آپ بگیرید، تعیین می‌شود و هرچه حجم بالاتر باشد، این روند بیشتر طول می‌کشد.

 • فرآیند بک‌‌آپ iCloud از اطلاعاتی که قبلاً در iCloud ذخیره شده است، اطلاعاتی مانند لیست مخاطبین، تقویم‌ها و آلبوم‌های عکس، دوباره بک‌‌آپ نمی‌گیرد.
 • اگر در iCloud ظرفیت و حجم کافی وجود نداشته باشد، شما قادر به ایجاد بک‌‌آپ نخواهید بود.

۷ – محتوای بک‌آپ را مشاهده کنید. از آنجایی که حافظه iCloud محدود است، شما می‌توانید محتوای قابل ذخیره را کنترل کرده و بک‌آپ‌های قبلی را در صورت تمایل پاک کنید.

 • بخش تنظیمات را باز کرده و گزینه iCloud را انتخاب نمایید.
 • بر روی گزینه Storage کلیک کرده و سپس Manage Storage را انتخاب کنید.
 • برای بک‌آپ مورد نظرتان کلیک کنید.
 • تیک برنامه‌هایی که نمی‌خواهید از آنها بک‌آپ گرفته شود را غیرفعال کنید. از شما خواسته می‌شود که غیرفعال بودن این برنامه‌ها را تأیید کنید، پس از آن، این برنامه‌ها از فرآیند بک‌آپ‌گیری حذف می‌شوند.
 • برای حذف کامل بک‌آپ از iCloud بر روی گزینه Delete Backup کلیک کنید.

۸ – بازیابی بک‌‌آپ از iCloud. برای بازیابی بک‌‌آپ از iCloud باید مانند یک آیفون جدید تمام اطلاعات موجود بر روی تلفن خود را پاک کرده و آنگاه اقدام به بازگرداندن اطلاعات بک‌‌آپ کنید.

 • به بخش تنظیمات و قسمت General بروید.
 • به پایین صفحه بروید و در آنجا قسمت Reset را انتخاب کنید.
 • گزینه Erase All Content and Settings به معنی پاک کردن تمام اطلاعات را انتخاب و تائید کنید.
 • منتظر بمانید تا اطلاعات تلفن پاک و سپس دستگاه خاموش و روشن شود.
 • مراحل راه‌اندازی ابتدایی را طی کنید و هنگام مشاهده پیغام مورد نظر گزینه Restore from and iCloud Backup به معنی بازگرداندن بک‌‌آپ از iCloud را انتخاب کنید.

روش سوم: اندروید

۱ – به بخش تنظیمات اندروید بروید. فرایند بک‌‌آپ گرفتن در سیستم‌عامل اندروید، به‌طور قابل توجهی به این نکته بستگی دارد که شما از چه نوع دستگاهی استفاده می‌کنید. با این حال بسیاری از دستگاه‌ها این قابلیت را به شما می‌دهند که اطلاعات ضروری را در حساب گوگل خود ذخیره کنید.

۲ – گزینه Backup & reset به معنی بک‌‌آپ و بازنشانی را انتخاب کنید. این کلمات ممکن است در دستگاه‌های مختلف اندکی متفاوت باشد.

۳ – اطمینان حاصل کنید که گزینه Back up my data به معنی بک‌‌آپ گرفتن از اطلاعات من در قسمت Google Backup فعال باشد. این گزینه تنظیمات دلخواه شما روی دستگاه را در حساب گوگل ذخیره می‌کند. این بک‌‌آپ حجم و فضای گوگل درایو شما را اشغال نمی‌کند.

 • بک‌‌آپ حساب گوگل لیست مخاطبین، تقویم‌ها، اطلاعات نرم‌افزار، رمز عبور وای‌فای و بعضی از تنظیمات اساسی تلفن را ذخیره می‌کند. این بک‌‌آپ شامل ذخیره‌سازی پیام‌ها و عکس‌ها نمی‌شود.
 • چنانچه حساب گوگل شما شامل فرآیند بک‌‌آپ نشده است، می‌توانید یک حساب را اضافه کنید و یا به‌طور رایگان حسابی جدید بسازید.

۴ – از خدمات پشتیبانی شرکت سازنده دستگاه خود استفاده کنید. جدا از خدمات پشتیبانی و بک‌‌آپ گوگل، شرکت‌های سازنده دستگاه شما مانند ال‌جی و سامسونگ هم ممکن است خدماتی برای بک‌‌آپ گرفتن از اطلاعات در نظر گرفته باشند. این خدمات معمولاً در بالای همان منوی Backup & reset دیده می‌شوند.

 • فرایند ذخیره‌سازی با توجه به شرکت سازنده ممکن است در هر دستگاه متفاوت باشد. برای بک‌‌آپ گرفتن روی دستگاه و یا ابر «Cloud»، دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.

۵ – از اپلیکیشن Google Photos برای ذخیره‌سازی عکس‌های خود استفاده کنید. نرم‌افزار Google Photos به شما این اجازه را می‌دهد که تمامی عکس‌های خود را به‌طور رایگان و با کیفیت بالا در حساب گوگل خود ذخیره کنید. شما همچنین می‌توانید با استفاده از گوگل درایو خود، عکس‌هایتان را با کیفیت اصلی در آنجا ذخیره کنید. تمامی حساب‌های گوگل دارای ۱۵ گیگابایت حجم ذخیره‌سازی رایگان هستند.

 • اگر نرم‌افزار Google Photos را ندارید، می‌توانید آن را به‌طور رایگان دانلود کنید. برنامه را اجرا کرده، وارد منو شوید و Settings را انتخاب کنید.
 • گزینه Back up & sync به معنی بک‌‌آپ و هماهنگ‌سازی را انتخاب و فعال کنید و اگر هنوز وارد حساب گوگل خود نشده‌اید، این کار را انجام دهید.
 • وارد قسمت Upload size شوید تا کیفیت مورد نظر برای بارگذاری عکس‌ها را انتخاب کنید. ممکن است کیفیت عکس‌ها مقداری پایین بیاید اما هیچ محدودیتی برای بارگذاری عکس‌‌ها و تعداد آن‌ها وجود ندارد. عکس‌های باکیفیت اصلی تغییر نمی‌کنند اما از حجم گوگل درایو شما کاسته خواهد شد.
 • گزینه Back up all را انتخاب کنید تا فرآیند بک‌‌آپ گرفتن از عکس‌ها آغاز شود. شما می‌توانید تمام عکس‌های پوشه دوربین خود را در حساب گوگل خود ذخیره کنید.

 

۶ – دستگاه خود را به یک کامپیوتر متصل کنید تا یک بک‌‌آپ بر روی آن ایجاد کنید. یک راه معمول برای پشتیبانی از اطلاعات اندروید، اتصال دستگاه به کامپیوتر و کپی‌برداری از تمام اطلاعات دستگاه درون کامپیوتر است.

 • دستگاه اندروید خود را از طریق یک کابل USB به ویندوز و یا کامپیوتر مک خود متصل کنید. اگر از یک کامپیوتر مک استفاده می‌کنید، ممکن است لازم شود نرم‌افزار تبادل اطلاعات اندروید را نصب کنید. (android.com/filetransfer/).
 • اندروید را در جستجوگر خود اجرا کنید. برای ویندوز می‌توانید کلیدهای . Win+E را فشار دهید.
 • تمام اطلاعات و پوشه‌های موجود در اندروید را در یک پوشه جدید در کامپیوتر خود ذخیره کنید. این روند از تمام اطلاعات موجود در دستگاه اندروید از جمله عکس‌ها، ویدیوها، اطلاعات نرم‌افزار و غیره در کامپیوتر نسخه‌برداری می‌کند. دستگاه را در طول روند کپی‌برداری از کامپیوتر جدا نکنید.

۷ – از یک نرم‌افزار پشتیبانی ثانویه استفاده کنید. نرم‌افزارهای ثانویه زیادی وجود دارند که می‌توانند از دستگاه اندروید شما بک‌‌آپ بگیرند. این نرم‌افزارها برای گوشی‌های به‌اصطلاح روت شده کارایی بیشتری دارند، هنگامی‌که می‌خواهید از رام (ROM) بک‌‌آپ بگیرید. البته این نرم‌افزارها می‌توانند برای گوشی‌های روت نشده هم کارایی داشته باشند. نرم‌افزار بک‌‌آپ ممکن است برای بسیاری از کاربران کارایی نداشته باشد چراکه Google Backup، پشتیبانی سازنده و Google Photos تقریباً تمام اطلاعات تلفن همراه شما را ذخیره‌سازی می‌کنند.

 • برخی از برنامه‌های معروف بین نرم‌افزارهای بک‌‌آپ شامل Helium، Ultimate Backup، Titanium Backup، EasyBackup و Restore هستند.

منبع: WikiHow


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up