14 ایده برای دکوراسیون یک آپارتمان کوچک

زمانی که صحبت از دکوراسیون و طراحی به میان است، آپارتمان‌های کوچک قوانین مختص خود را دارند؛ به طوری که یک خانه بر حسب تصمیماتی که اتخاذ می‌کنیم، ممکن است همچون کاخی باشکوه یا یک جعبه کفش کوچک به نظر برسد. از رنگ دیوارها گرفته تا منابع نور و راه‌های نگهداری لوازم، امروز فهرستی از ایده‌هایی که فضای موجود را به حداکثر میزان ممکن و درهم ریختگی محیط را به حداقل می‌رسانند، معرفی می‌کنیم تا به‌خوبی ذوق و سلیقه‌ی خود را به نمایش بگذارید. این 14 راهکار را برای دکوراسیون یک آپارتمان کوچک بررسی کنید تا بدون نیاز به کاستن زیبایی محیط و تنگ کردن فضای خانه، جلوه‌ی زیبایی به آن ببخشید.

دکوراسیون یک آپارتمان کوچک

1- از نور فوقانی بیشترین بهره‌ی ممکن را ببرید

انتخاب نورپردازی فوقانی سبب می‌شود یک آپارتمان کوچک به جای آنکه فضایی تاریک، غم‌انگیز و شلوغ به نظر برسد، نمای روشن، شاد و بزرگ‌تری داشته باشد. هرچه رنگ نور چراغ‌ها روشن‌تر باشند، محیط به همان میزان روشن‌تر به نظر می‌رسد. چراغ‌های شیشه‌ای یا لامپ‌های ساده به‌وضوح از بیشترین درخشش برخوردار هستند.

2- به دنبال مبلمانی با قابلیت جاسازی خلاقانه (قابلیت تغییر به لوازم دیگر) باشید

مبل‌هایی که قابلیت تغییر به لوازم دیگر دارند، به‌راحتی در دسترس هستند. اتاق نشیمن را با یک میز قهوه‌خوری درب دار، همواره تمیز نگاه دارید.

3- فضای زیر تخت را فراموش نکنید

آپارتمان کوچک، فضای ذخیره‌‌ی زیادی برای لوازم مختلف نخواهد داشت. یک تخت چند منظوره تهیه کرده و لباس‌های غیر فصلی، لباس‌های اضافی و هر لوازم دیگری که زیر تخت قابل جاسازی بوده را از معرض دید بردارید.

4- یک میز آشپزخانه مستطیلی شکل خریداری کنید

اگر توانستید یک میز قابل تنظیم انتخاب کنید، چه بسا بهتر! از فاکتورهای مهم انتخاب میز برای فضاهای کوچک، شکل ظاهری و کاربرد آن‌ها است.

5- سطل زباله‌ی بهتری خریداری کنید

چه کسی گفته زباله لزوماً می‌بایست زشت باشد؟ برای لمس جزئیات زیبایی دکور، یک سطل زباله زیبا انتخاب کنید.

6- استفاده از رنگ‌های خنثی و ملایم

رنگ‌های تیره محیط را تنگ و خفه می‌کنند، در حالی که رنگ‌های ملایم فضای بازتری به خانه می‌بخشند. برای رنگ دیوارها از یک رنگ خنثی که بیشتر به سفید مایل بوده استفاده کنید تا آپارتمان کوچکتان بزرگ‌تر به نظر برسد.

7- با استفاده از آباژور نور محیط را بیشتر کنید

در آپارتمان کوچک علاوه بر نور فوقانی، از چندین منبع نور دیگر نیز استفاده کنید. نور بیشتر، فضای بیشتر، خاطرتان هست؟

8- گل‌‌کاری‌های عمودی را امتحان کنید تا بدون هدر رفت فضا، هوا را پاکیزه نگاه دارید

راه‌های بی‌شماری برای داشتن یک باغچه‌ی عمودی وجود دارد. این مورد بسیار ساده است؛ زیرا تمام آنچه نیاز داریم یک نردبان و تعدادی گیاه خواهد بود. گل‌کاری عمودی راه بی‌نظیری برای بخشیدن رنگ و زندگی به چهره‌ی یک آپارتمان کوچک است.

9- یک قفسه را که جنبه‌ی هنری نیز دارد، به دیوار بیاویزید

لزوماً همه‌ی قفسه‌ها ساده و خسته کننده نیستند. با انتخاب یک قفسه‌ی چوبی که علاوه بر جنبه‌ی زیبایی، در جاسازی وسایل نیز کاربرد مناسب دارد، از به هم ریختگی آپارتمان کوچک خود جلوگیری کرده و همچنین جلوه‌ی زیباتری به آن ببخشید.

10- استفاده از پرده‌های قدی جهت ایجاد توهم ارتفاع

پرده‌هایی که به سقف نصب می‌شوند و انتهای آن‌ها تا روی زمین می‌رسد، ارتفاع اتاق را بلندتر به نظر می‌رسانند. این پرده‌های بلند با فریب چشم‌ها و کشاندن آن‌ها به سمت بالا، توهم ارتفاع ایجاد می‌کنند.

11- نگه‌دارنده‌های اشیاء تیز، آشپزخانه را تمیز و مرتب نگاه می‌دارد

این قفسه‌ها‌ که برای چاقو‌های دندانه‌دار گردو تولید می‌شوند، نظم آشپزخانه را حفظ کرده و با خلاص کردن فرد از شر چاقوها، فضای کاری بازتری به او می‌بخشند.

12- قرارگیری درست آیینه‌ها، فضای اتاق را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد

آینه‌ای که درجای مناسب قرار گرفته، توهم نوری ایجاد می‌کند که به سبب آن اتاق از آنچه هست، بزرگ‌تر و روشن‌تر به نظر می‌رسد. به جهت افزودن عمق و بعد بیشتر، زاویه آیینه را به سمت نقطه‌ی مرکزی اتاق تنظیم کنید.

13- بوفه‌ی ثابت خود را با یک نوع متحرک تعویض کنید

بوفه‌های چرخ‌دار نه‌تنها راهی مؤثر و متحرک برای نظم دهی به ظروف هستند، بلکه انواع مختلفی داشته و از زیبایی بصری برخوردارند.

14- صرفه‌جویی بیشتر در فضا به کمک قفسه‌های گوشه دیواری

با استفاده از قفسه‌های گوشه دیواری، تصاویر و یادگاری‌های خود را در معرض دید، اما جایی دور از دسترس نگهداری کنید.

 

منبع: Hunker


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up