کاهش خطر بروز بیماری‌های قلبی در کودکان

علت بروز بیماری‌های قلبی یا قلبی-عروقی به وضعیت قلب و عروق خونی بازمی‌گردد. این بیماری‌ها اغلب در بزرگ‌سالی تشخیص داده می‌شوند، هرچند ریشه‌ی آن‌ها ممکن است در دوران کودکی شکل بگیرد. به‌منظور کاهش خطر ابتلای کودک به بیماری قلبی، تأمین غذای سالم و داشتن سبک درست زندگی بسیار حائز اهمیت است.

روش اول: تغییر رژیم غذایی کودک

تغییر رژیم غذایی کودک

1- مصرف نمک کودک را کاهش دهید. اگر عادات بدغذایی در سنین نوجوانی آغاز شوند، به‌احتمال بسیار زیاد تا بزرگ‌سالی ماندگار خواهند بود. سعی کنید مصرف نمک کودک در حداقل میزان ممکن حفظ شود؛ زیرا این ماده ممکن است به بروز فشارخون بالا، سکته مغزی و بیماری‌های قلبی منجر شود.

 • کودکان 0 تا 12 ماهه می‌بایست روزانه حداکثر 1 گرم نمک دریافت کنند.
 • کودکان 1 تا 3 ساله می‌توانند روزانه 2 گرم نمک دریافت کنند.
 • کودکان 4 تا 6 ساله می‌توانند روزانه 3 گرم نمک دریافت کنند.
 • کودکان 7 تا 10 ساله می‌توانند روزانه 5 گرم نمک دریافت کنند.
 • کودکان 11 سال و بالاتر می‌توانند 6 گرم نمک در هر روز مصرف نمایند.

2- از خوراندن غذاهای ناسالم به کودک اجتناب کنید. به فرزندتان خود بیاموزید که خوردن غذاهای ناسالم در سنین کودکی تأثیرات خوبی نخواهد داشت. غذاهای ناسالم مانند چیپس، آب‌نبات و غذاهای سرخ شده، کالری ندارند و تقریباً از هیچ‌گونه ارزش غذایی برخوردار نبوده و معمولاً سرشار از نمک، قند و چربی‌های مضر هستند.

3- میزان چربی‌های مضری که کودک مصرف می‌کند را کاهش دهید. چربی مضر شامل دو نوع چربی اشباع شده و چربی ترانس است. این نوع چربی‌ها موجب افزایش سطح لیپوپروتئین یا کلسترول مضر کودک شده و این امر ممکن است بعدها منجر به بروز عوارض قلبی شود.

 • چربی‌های مضر در غذاهایی همانند فرآورده‌های کیک و کوکی‌ها، غذاهای کاملاً سرخ شده در روغن، آب‌نبات‌ها و تمام لبنیات پرچرب وجود دارند.

4- به کودک غذاهایی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 بخورانید. امگا 3 سلامت قلب را تقویت کرده و بنا بر آنچه تاکنون اثبات شده، احتمال حمله قلبی و لخته‌های خون را کاهش می‌دهد. غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا 3 عبارت‌اند از:

 • سویا، دانه‌های کتان، گردو، توفو، جوانه‌های بروس، گل‌کلم، میگو و کدوحلوایی.

5- به کودک غذاهایی سرشار از فیبر بدهید. فیبر می‌تواند موجب کاهش سطح کلسترول LDL، کلسترول بد خون، شود و به‌نوبه خود از فرد در برابر بیماری‌های قلبی محافظت خواهد کرد. این ماده مغذی در غلات، میوه‌ها و سبزی‌ها یافت می‌شود.

6- به‌منظور پیشگیری از چاقی کودک، میزان مصرف قند و چربی او را کاهش دهید. چاقی ممکن است ناشی از عوامل ژنتیکی یا مصرف زیاد غذاهای ناسالم بوده و همچنین در آینده می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی کودک را افزایش دهد. به‌منظور حفظ وزن مناسب، باید از خوراندن مواد غذایی حاوی مقادیر زیادی قند و چربی به کودک اجتناب کرد.

 • چربی‌های اشباع شده و غذاهای پر قند عبارت‌اند از: شکلات، شیرینی‌ها، نوشیدنی‌های گازدار، بستنی، بیسکویت، چیپس، غذای فوری مانند ناگت مرغ یا همبرگر و دیگر غذاهای فرآوری شده مانند هات‌داگ و غلات صبحانه که حاوی شکر اضافه هستند.

7- وعده‌ی غذایی را در کنار خانواده میل کنید. صرف وعده‌های غذایی در کنار خانواده، در پیگیری مواد غذایی مصرفی کودک بسیار مؤثر خواهد بود. قطع غذاهای مضر بهتر است تغییری در کل خانواده باشد؛ زیرا در این صورت کودک با مثال می‌آموزد. اگر فرزند والدین خود را در حال ناخنک زدن به آب‌نبات ببیند، یقیناً تمایل وی به ناخنک زدن به خوراکی‌های از این دست بیشتر خواهد بود. صرف غذا در کنار هم می‌تواند در اندازه‌گیری میزان کالری دریافتی و کنترل نوع غذاهای مصرفی کودک مؤثر باشد.

روش دوم: تغییر سبک زندگی

1- به کودک در حفظ وزن مناسب کمک کنید. هرچند کنترل رژیم غذایی فرزند بخش عمده‌ای از توانایی مدیریت وزن وی خواهد بود، ورزش و حفظ سلامت جسمی نیز نقش مهمی را ایفا می‌کنند. برای حفظ وزن مناسب کودک، می‌توانید شاخص توده بدنی (BMI) وی را بررسی نمایید. برای این کار:

 • معیار BMI معادل تقسیم وزن (جرم) کودک در مقیاس کیلوگرم بر مجذور قد در مقیاس متر است.
 • میزان ایده‌آل BMI عددی مابین 18.5 تا 25 خواهد بود، بنابراین اگر این عدد از 25 درصد بیشتر باشد، به این معنی است که کودک اضافه وزن دارد.

2- سعی کنید مدت‌زمانی که کودک در مقابل رایانه یا تلویزیون می‌نشیند را محدود کنید. یک راه کمک به حفظ سلامت کودک، تشویق وی به فعالیت بدنی به‌جای نشستن در برابر کامپیوتر و تلویزیون است.

 • کودک خود را در یک تیم ورزشی یا فعالیت‌های خانوادگی جذاب، مانند کوهنوردی یا دوچرخه‌سواری ثبت‌نام کنید.

3- به کودک خود در ورزش منظم کمک کنید. کودک فعال رشد کرده و به یک بزرگ‌سال فعال تبدیل می‌شود. ورزش منظم بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا به کنترل وزن کودک کمک کرده و همچنین سبب افزایش اعتماد به نفس و میزان اطمینان کودک به خود خواهد شد. حال این فعالیت‌ها می‌توانند شامل ورزش‌هایی مانند فوتبال، دویدن، دوچرخه‌سواری، کوهنوردی، شنا، اسنوبرد یا صخره‌نوردی باشد؛ بی‌شمار انتخاب گوناگون وجود دارد.

 • اگر فرزندتان به علت شرایط پزشکی خاص نمی‌تواند آن‌طور که باید ورزش کند، به کمک دکتر، یک رژیم ورزشی مناسب با توجه به شرایط وی برنامه‌ریزی کنید.

4- فهرستی از فعالیت‌های فرزند خود تهیه نمایید. اگر نگران سلامت وزن یا قلب کودک خود هستید، فعالیت‌های بدنی وی را روی یک کاغذ یا یک برنامه‌ریز ثبت کنید. انجام این کار در شناخت مشکلات موجود، مانند این واقعیت که کودکتان در صبح شنبه سه ساعت تلویزیون تماشا می‌کند، کمک بزرگی خواهد بود.

5- نوجوان را از سیگار دور نگاه داشته و در اطراف فرزندان خود سیگار نکشید. کشیدن سیگار ضربان قلب را افزایش داده و با بستن شریان‌های اصلی، در عملکرد قلب اختلال ایجاد می‌کند و این مسئله می‌تواند در آینده به بروز بیماری‌های قلبی منجر شود.

 • اگر سیگار می‌کشید، اطمینان حاصل کنید که این کار را به دور از فرزندان خود انجام می‌دهید. همچنین بهتر است برای حفظ سلامتی خود، جداً به ترک آن فکر کنید!
 • اگر فکر می‌کنید کودک‌تان سیگار می‌کشد، درباره‌ی خطرات سیگار با وی صحبت نمایید.

 

منبع: Wikihow


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up