چطور کامپیوتر خود را تعمیر کنیم؟

تعمییر کامپیوتر

در مکان‌های تعمیر کامپيوتر کارهای انجام می‌شود که شما به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را انجام دهيد. به‌جای پرداخت هزینه برای حذف نرم‌افزارهای مخرب و یا راه‌اندازی و پیکربندی مجدد کامپیوتر، شما می‌توانید این کارها را خودتان انجام دهید.

راهنمای ارائه شده در این مقاله برای تعمیرات جدی قطعات سخت‌افزاری نیست. بلکه فقط موارد ساده را مورد بررسی قرار می‌دهد، گرچه این موارد آسان هستند، اما بسیاری از مردم صدها هزار تومان برای تعمیر و رفع آن‌ها هزینه می‌کنند.

حذف ویروس‌ها و تروجان‌ها

حذف ویروس‌ها و تروجان‌ها

بسیاری از مردم هنوز هم در حال مبارزه با ویندوزهای آلوده به ویروس هستند. اگر کامپیوتر شما آلوده شده‌ است و درست کار نمی‌کند، مجبور نیستید به شخص دیگری پول بدهید تا آن را تعمیر کند. گروه‌های تعمیر کامپیوتر هیچ ابزار جادویی ندارد، بلکه آن‌ها تنها از ابزارهای آنتی‌ویروس استاندارد استفاده می‌کنند که شما می‌توانید خودتان از آن‌ها استفاده نمایید.

برای پیدا کردن یک محصول آنتی‌ویروس که حفاظت خوبی ارائه می‌دهد، از وب‌سایت‌های تست آنتی‌ویروس استفاده کنید و عملکرد و کارایی آنتی‌ویروس‌ها رو بررسی کنید. اگر دوست ندارید تمام این تحقیقات را خودتان انجام دهید، خوشبختانه ما این کار را برای شما انجام داده‌ایم.

آنتی‌ویروس‌های Kaspersky و Bitdefender همواره در صدر جدول بهترین آنتی‌ویروس‌ها قرار دارند و ما از هر دو محصول استفاده کرده و نتایج خوبی گرفته‌ایم. این آنتی‌ویروس‌ها رایگان نیستند ولی نسخه قفل شکسته آنها در وب‌سایت‌ها قابل دانلود هستند اما ما به شما توصیه می‌کنیم که لایسنس آن را تهیه کرده تا از قابلیت‌های کامل این آنتی‌ویروس‌ها بهره‌مند شوید.

برای آلودگی‌های بسیار سخت و عمیق که ممکن است توسط نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس شناسایی نشوند، بهترین کار جستجو و پیدا کردن دستی نرم‌افزار مخرب و کارهای مربوط به رجیستری و حذف بدافزار است. به هر حال این کار می‌تواند وقت‌گیر باشد و اگر آلودگی کامپیوتر بسیار عمیق و به‌صورت سیستمی باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که تمام بدافزارها حذف شود. در مواردی مانند این، آن‌ها اغلب ویندوز را مجدداً نصب می‌کنند. شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

سیستم‌عامل را دوباره نصب کنید

سیستم‌عامل را دوباره نصب کنید

بعضی از مردم فکر می‌کنند که کامپیوترها در طول زمان کند می‌شوند و در نهایت باید جایگزین شوند. برخی دیگر نیز کامپیوتر را در هنگام کند شدن، به تعمیرگاه می‌آورند. هنگامی‌که برنامه‌های ضروری و اصطلاحاً startup و ابزارهای ضروری ویندوز شما به‌درستی کار نمی‌کنند، نصب مجدد ویندوز، اغلب ساده‌ترین راه‌حل است.

در برخی موارد ممکن است مشکلات کامپیوتری دیگری مانند خرابی فایل‌ها یا خطاهای عجیب و غریب رخ دهد، در این موارد نیز نصب مجدد ویندوز یک راه‌حل ساده است. در حالی که اغلب افراد ممکن است این مشکلات را با جایگزینی فایل‌های جدید با نمونه‌های خراب انجام دهند که معمولاً سریع‌تر از نصب مجدد ویندوز است.

اکثر کامپیوترهای جدید در قسمت بوت خود دارای ابزارهای «بازیابی» (restore) به تنظیمات کارخانه هستند که برای دسترسی به بوت سیستم می‌توانید به دفترچه راهنمای کامپیوتر خود مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید از CD یا DVD حاوی نرم‌افزار restore در حالت بوت استفاده نمایید. اگر ویندوز کامپیوترتان را خودتان نصب کرده‌اید، می‌توانید برای بازگردانی ویندوز از دیسک نصب ویندوز استفاده نمایید. در ویندوز 8، می‌توانید از ویژگی Refresh یا Reset برای نصب مجدد ویندوز استفاده کنید.

قبل از انجام این کار حتماً از فایل‌های مهم نسخه پشتیبان تهیه کنید. بعضی از مکان‌های تعمیر کامپیوتر ممکن است از فایل‌های مهم شما نسخه پشتیبان تهیه کنند، در حالی که برخی دیگر از شما بخواهند تا خودتان این کار را انجام دهید. تهیه نسخه پشتیبان دقیقاً دلیل بر این است که آنها می‌خواهند فقط ویندوز را برای شما مجدداً نصب کنند.

حذف نرم‌افزارهای بدون استفاده

حذف نرم‌افزارهای بدون استفاده

اگر شما یک کامپیوتر جدید خریداری کرده‌اید، یا رایانه قدیمی خود را به حالت پیش‌فرض کارخانه بازگردانی کرده‌اید، بسیاری از نرم‌افزارهای بی‌فایده را در آن مشاهده می‌کنید. این نرم‌افزارها توسط تولیدکنندگان کامپیوتر قرار داده شده‌اند و باعث کند شدن کامپیوتر شما، مخصوصاً در هنگام راه‌اندازی و درهم‌ریختگی سیستم می‌شوند.

گروه تعمیر کامپیوتر مسئولیت حذف این نرم‌افزارهای بدون استفاده را بر عهده خواهد گرفت؛ اما شما برای حذف این برنامه‌های از پیش نصب شده، مجبور نیستید حتی یک سکه هم بپردازید. سه راه برای انجام این کار وجود دارد:

  • از یک برنامه مانند PC Decrapifier استفاده کنید. این برنامه به‌طور خودکار کامپیوتر شما را برای یافتن برنامه‌های بدون استفاده اسکن می‌کند و به‌طور خودکار آنها را حذف می‌کند.
  • از طریق کنترل پنل به محیط نصب و حذف نرم‌افزارها بروید و در آنجا تمام برنامه‌های بدون استفاده را یک‌به‌یک حذف نمایید. البته باید مراقب باشید که نرم‌افزارها و درایورهای سخت‌افزاری و مورد نیاز ویندوز را به اشتباه حذف نکنید.
  • مجدداً ویندوز را نصب کنید. بسیاری از برنامه‌های بدون استفاده در کامپیوترهای جدید با نصب مجدد ویندوز از بین می‌روند. پس از نصب مجدد ویندوز، برای نصب تمامی درایورهای مورد نیاز، می‌توانید به وب‌سایت‌های تولید کننده بروید و درایور مورد نظر را دانلود نمایید.

کامپیوتر را خودتان بسازید

اگر شما در بازار به دنبال خرید یک کامپیوتر رومیزی هستید، در نظر داشته باشید که نمی‌توانید لپ‌تاب تان را بسازید چون لپ تاب ها از قبل آماده هستند، مجبور نیستید که یک کامپیوتر از قبل ساخته شده را بخرید. شما می‌توانید کامپیوتر خود را از اجزایی که می‌توانید به‌صورت آنلاین سفارش دهید، بسازید. این روش در کل ارزان‌تر از خرید یک کامپیوتر آماده است، شما می‌توانید سخت‌افزار بهتری بگیرید و دقیقاً سخت‌افزار مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

برای اینکه بتوانید انتخاب بهتر و دقیق‌تری در مورد قطعات سیستم خود داشته باشید، می‌توانید از راهنماهای زیر استفاده کنید:

(در حال تهیه لینک‌های این بخش هستیم، برای این بخش ها لینک بذارید و بعد از ارسال مطالب مربوط به این بخش، لینک واقعی مطالب را درج کنید)

  • ساخت یک کامپیوتر جدید – قسمت 1: انتخاب سخت‌افزار
  • ساخت یک کامپیوتر جدید – قسمت 2: قرار دادن آن با هم
  • ساخت یک کامپیوتر جدید – قسمت 3: تنظیم آن
  • ساخت یک کامپیوتر جدید – قسمت 4: نصب ویندوز و بارگذاری درایورها
  • ساخت یک کامپیوتر جدید – قسمت 5: افزایش سرعت کامپیوتر شما

ارتقاء حافظه RAM یا هارد دیسک

ارتقاء برخی از قطعات کامپیوتر خیلی ساده است. افزودن RAM جدید به کامپیوتر، حتی در بسیاری از لپ‌تاپ‌ها، یک فرآیند بسیار ساده است. شما همچنین می‌توانید هارد دیسک خود را ارتقاء دهید، یک هارددیسک جدید اضافه کنید، تا فضای ذخیره‌سازی موجود را افزایش دهید. افزودن هارد دیسک کمی پیچیده‌تر است، چون شما باید ویندوز را مجدداً نصب کنید یا سیستم‌عامل فعلی کامپیوتر خود را با سیستم هارد دیسک هماهنگ کنید، اما خیلی سخت نیست.

استفاده از گارانتی کامپیوتر

اگر شما یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر رومیزی آماده خریداری کردید، لازم نیست که برای مشکلات احتمالی آن را به محل‌های تعمیر ببرید. اگر هنوز زمان گارانتی آن به پایان نرسیده، می‌توانید با تولیدکننده برای استفاده از گارنتی کامپیوتر تماس بگیرید و آن را تعمیر کنید؛ البته باید قبل از ارسال آن به مرکز خدمات، با بخش خدمات تولید کننده تماس بگیرید و شماره گارنتی کالا را دریافت کنید یا ممکن است که در هنگام خرید کالا، برگه‌ای حاوی شماره گارانتی دریافت کرده باشید.

اگر کامپیوتر خود را از صفر ساخته باشید، در اینجا کار کمی پیچیده‌تر می‌شود، شما باید قطعه معیوب را پیدا کنید و شماره گارانتی آن قطعه خاص را پیدا کرده و برای تعمیر اقدام نمایید.

بازیابی فایل های حذف شده

اگر به‌طور تصادفی یک فایل مهم را حذف کرده باشید، مطمئناً خوشحال خواهید شد که بدانید می‌توانید آن را بازیابی کنید. دلیل آن هم این است که پرونده‌های حذف شده بلافاصله پاک نمی‌شوند.

اگر شما به بازیابی اطلاعات مهم و اسناد کسب‌وکار خود نیاز دارید، ممکن است بخواهید با یک فرد حرفه‌ای تماس بگیرید؛ که باید هزینه گزافی را متحمل شوید، مگر اینکه این اطلاعات زیاد مهم نباشد، در این صورت خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید

تمام موارد ذکر شده، کارهایی هستند که خودتان به‌راحتی می‌توانید انجام دهید، البته اگر بتوانید از دستورالعمل‌های گفته شده به‌درستی پیروی کنید. ما در این مقاله موارد پیچیده‌تر را اشاره نکردیم، اما اغلب مشکلاتی که مردم کامپیوتر خود را به محل تعمیر می‌برند و بابت آن هزینه گزافی را متحمل می‌شوند، به‌راحتی قابل رفع شدن هستند.

 

منبع: Howtogeek


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up