نکات آرایشی برای پوشاندن جوش بزرگسالی (روزاسه)

همه‌ی ما دوست داریم تا گونه‌هایی قرمز و زیبا داشته باشیم؛ به خاطر همین است که از رژگونه استفاده می‌کنیم. ولی وقتی کل صورت در اثر آکنه روزاسه (آکنه دوران بزرگسالی)، قرمز شده و حتی در نقاط دیگری هم پخش می‌شود، می‌تواند باعث اضطراب زیاد فرد شود. اگر شما هم یکی از افرادی هستید که از آکنه روزاسه رنج می‌برد، می‌دانید که بعضی از روزها پوستتان خوب است و بعضی از روزها هم به‌شدت قرمز می‌شود.

آکنه روزاسه

این اختلال پوستی مزمن، ابتدا بر روی پوست صورت تأثیر می‌گذارد و می‌تواند حتی تا ناحیه گوش، قفسه سینه و حتی پشت بدن هم پخش شود. در واقع، بروز آکنه روزاسه اصلاً قابل پیش‌بینی نیست. ممکن است پوست شما روز به روز بدتر شود ولی یک سری نکات زیبایی وجود دارند که می‌تواند به شما در کاهش قرمزی پوستتان کمک کرده و از تشدید آکنه‌ها نیز جلوگیری کنند. در این مقاله با رازهایی برای آرایش پوستی که مشکل روزاسه دارد، آشنا می‌شوید و می‌توانید به راحتی قرمزی پوستتان را با مواد آرایشی بپوشانید و به چهره‌ای ایده­آل برسید. نکاتی که در این مقاله می‌خوانید، عبارت‌اند از:

نکته اول: نوع پوست و روزاسه را بشناسید

نکته دوم: مراقبت‌های پوستی را جدی بگیرید

نکته سوم: از مواد محرک استفاده نکنید

نکته چهارم: پوستتان را با احتیاط لایه‌برداری کنید

نکته پنجم: از آرایش نهایت استفاده را ببرید

نکته ششم: چگونه از فونداسیون درست استفاده کنید

نکته اول: نوع پوست و روزاسه را بشناسید

قبل از اینکه در مورد قرمزی صورتتان بیش از حد نگران شوید، ابتدا مطمئن شوید که با این مشکل پوستی آشنایی کاملی دارید. 4 نوع متفاوت از روزاسه وجود دارد که عبارت‌اند از:

روزاسه رگ دار

روزاسه رگ دار

شایع‌ترین زیر مجموعه روزاسه، نوع رگ‌دار آن است که با قرمزی همیشگی پوست و تعداد زیاد رگ‌های خونی در صورت، گردن و یا قفسه سینه مشخص می‌شود. تشدید روزاسه رگ‌دار (اریتم) باعث خارش پوست و احساس گرمای شدید در ناحیه صورت می‌شود.

روزاسه التهابی

روزاسه التهابی

با جوش‌های نوک‌تیز، جوش‌های چرکی یا برآمدگی‌های برجسته پر از چرک مشخص می‌شود و مراحل تشدید و بهبود آن به سرعت اتفاق می‌افتند. روزاسه التهابی (پاپول پوستول) اغلب همراه با سوختگی و احساس گزش است.

روزاسه فیماتوز

روزاسه فیماتوز

برعکس انواع دیگر روزاسه، فیماتوز با ضخیم‌تر شدن بافت پوست و بزرگ‌تر شدن غده‌های چربی مشخص می‌شود که در اطراف و روی بینی پخش شده‌اند. این نوع از روزاسه در مردها (نسبت به زن‌ها) شایع‌تر است.

روزاسه چشمی

روزاسه چشمی

روزاسه چشمی در ناحیه چشم‌ها دیده می‌شود. این نوع از روزاسه با حس خارش و قرمزی شدید مشخص می‌شود و ممکن است باعث تورم چشم‌ها و تاری دید فرد هم شود. مواظبت، پنهان کردن قرمزی صورت و انتخاب بهترین میکاپ برای روزاسه بستگی به این دارد که پوست شما درگیر کدام نوع از روزاسه است. برای مثال، کسانی که روزاسه التهابی دارند، باید به دنبال نرمی بافت پوست خود باشند؛ در حالی که کسانی که روزاسه رگ­دار دارند، ممکن است استفاده از تصحیح کننده‌های رنگ پوست در اولویت آن‌ها باشد.

نکته دوم: ابتدا مراقبت‌های پوستی را جدی بگیرید

شما باید درست مثل دوران نوجوانی‌تان که از پوست پر از آکنه خودتان مراقبت می‌کردید، به مراقبت‌های پوستی در این زمان هم توجه کنید. اولین قدم برای مراقبت از روزاسه، استفاده روزانه از مواد مراقبت‌کننده پوست است. مراقبت پوستی صحیح می‌تواند قرمزی پوست را کنترل کند و حتی از شدت و تکرار قرمزی‌های پوست هم بکاهد. در ادامه با سه مرحله مراقبتی آشنا می‌شویم که می‌تواند به شما کمک کند تا پوست شما بدرخشد.

مرحله اول: دو بار در روز صورتتان را بشویید

از شوینده صورت دو بار در روز (یک بار در صبح و یک بار در شب) استفاده کنید. متخصصان پوست متوجه شده‌اند که بسیاری از بیمارانی که مشکل روزاسه دارند و نتوانسته‌اند به طور منظم صورت خود را بشویند، در واقع با چربی اضافه، باکتری و آلودگی روی پوست خود خوابیده‌اند. این مواد محرک باعث می‌شوند تا پوست در طول شب چرکی شده و در نتیجه باعث تشدید این عارضه پوستی و بدتر شدن قرمزی پوست شود. برنامه مراقبتی روزانه شما باید شامل استفاده از موارد زیر باشد:

 • شوینده صورت ملایم و فاقد عطر
 • مالش ملایم و مدور صورت با انگشتانتان
 • شستشوی صورت با آب ولرم
 • استفاده از حوله‌ای تمیز و پنبه‌ای برای صورت

مرحله دوم: حتماً از مرطوب‌کننده استفاده کنید

با وجود اینکه عارضه روزاسه باعث خشکی یا چرب شدن پوست شما می‌شود، شما باید همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که مرطوب کردن صورتتان، بخش بسیار مهمی از مراقبت‌های پوستی شما محسوب می‌شود. مطمئن شوید که مرطوب‌کننده هم درست مثل شوینده صورتتان، مشکلی برای پوستتان به وجود نمی‌آورد. مرطوب‌کننده مناسب می‌تواند از پوست حساس شما مواظبت کند، قرمزی پوستتان را کاهش بدهد و تمامی نیازهای پوست شما را هم برطرف کند. مرطوب کردن روزانه پوست به حفظ رطوبت پوست و کاهش التهابات هم کمک زیادی می‌کند.

مرحله سوم: از ضد آفتاب حاوی SPF استفاده کنید

واقعیت این است که نور خورشید، دوست پوست شما محسوب نمی‌شود. قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب می‌تواند روزاسه شما را بدتر کند ولی هنوز هم می‌توانید کاری انجام دهید که به نفع پوستتان باشد؛ برای اینکه بتوانید بدون نگرانی به بیرون از خانه بروید، می‌توانید از ضد آفتاب حاوی SPF استفاده کنید. البته انتخاب ضد آفتاب مناسب برای پوست حساس شما ممکن است کار سختی باشد؛ شما باید به دنبال ضد آفتابی باشید که در دسته‌بندی زیر به آن اشاره شده است و از مواد شیمیایی ناملایم هم نباید استفاده کنید. ضد آفتاب مناسب پوست‌هایی با عارضه روزاسه عبارت‌اند از:

 • زینک اکساید یا تیتانیوم دی اکساید
 • سیلیکون که با نام‌های سیکلومتیکون، ارسیکلومتیکون یا دیمتیکون هم وجود دارد
 • ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر
 • ضد آفتاب فاقد عطر (البته ملزم به استفاده همیشگی از ضد آفتاب‌های بی‌رنگ و بی‌بو هم نیستید)
 • ضد آفتابی با طیف‌های وسیع که اثر بیشتری دارد

شما می‌توانید برای گرفتن نتیجه بهتر از برندی استفاده کنید که هم حاوی مرطوب‌کننده باشد و هم دارای SPF.

نکته سوم: از مواد محرک پوست استفاده نکنید

از مصرف موادی که محرک هستند و می‌توانند باعث تشدید قرمزی پوست صورت شما شوند هم باید خودداری کنید. از کرم، اسپری یا ژلی که حاوی ترکیبات زیر باشد هم باید خودداری نمایید:

 • سدیم لائورل سولفات
 • عطر و رایحه
 • نعناع
 • روغن اکالیپتوس
 • کافور
 • اوره
 • مانتول
 • الکل

سایر محرک‌ها شامل فندق، داروهای بند آورنده خون و شیرپاک‌کن می‌شود. همه‌ی این ترکیبات محافظتی پوست می‌توانند پوست شما را خشک کنند و تمام تلاش شما را برای داشتن پوستی سالم و لطیف به هدر بدهند.

نکته چهارم: پوستتان را با احتیاط لایه‌برداری کنید

شاید فکر می‌کنید که استفاده از مواد پاک‌کننده سطوح پوست می‌تواند منافذ باز صورت شما را جمع کند و مشکل پوست شما را هم برطرف کند ولی گاهی اوقات استفاده از این تمیزکننده‌های لایه‌بردار نتیجه معکوسی را به دنبال دارد. استفاده از اسکراب­های قوی می‌تواند باعث حساسیت بیشتر و حتی سوزش پوست شما شده و یا اینکه زمانی که پوست شما هیچ مشکل خاصی ندارد، باعث ایجاد قرمزی شود.

لایه‌بردارها به منظور حذف لایه اولیه پوست بکار می‌روند که می‌توانند موجب جوان‌سازی انواع پوست نرمال شوند و از ایجاد جوش‌های سرسیاه یا جوش‌های معمولی هم جلوگیری کنند. استفاده از لایه‌بردارها برای کسانی که پوست حساسی دارند، می‌تواند محرکی برای پوستشان محسوب شود که رنگ پوست آن‌ها را بدتر از قبل می‌کند. از پاک‌کننده‌های ملایم و طبیعی برای کاهش اثرات روزاسه استفاده کنید. بجای اینکه از تشدید قرمزی پوستتان جلوگیری کنید، می‌توانید علت بروز این عارضه پوستی که باعث شده است تا پوست صورتتان خراب شود را پیدا کنید.

نکته پنجم: از میکاپ نهایت استفاده را ببرید

پیدا کردن بهترین برند لوازم آرایشی برای پوشاندن قرمزی پوست کار سختی است زیرا اکثر این برندها برای پوست‌های نرمال (از پوست‌های چرب گرفته تا بسیار خشک) کاربرد دارند. با کمی تحقیق در این مورد می‌توانید برای پوست حساس خودتان بهترین لوازم آرایشی را پیدا کنید. شما می‌توانید در مورد تصحیح کننده‌های رنگ پوست و اسپری‌های فاقد حساسیت و مناسب پوستتان هم در اینترنت جستجو کنید و با اینکار لوازم آرایشی مفیدی را به وسایل زیبایی خودتان اضافه کنید. اگر می‌خواهید ظاهری کاملاً طبیعی داشته باشید و یا اینکه دوست دارید صورتتان بدرخشد، می‌توانید از وسایل زیر برای میکاپ صورتتان استفاده کنید:

 • پرایمر
 • کانسیلر رنگی
 • فونداسیون
 • کرم پودر
 • رژ گونه یا کرم برنزه

فقط دقت کنید که از برندی خریداری کنید که با پوست حساس شما سازگاری داشته باشند. شما می‌توانید رنگ قرمز گونه‌های خودتان را با کمک یک رژگونه لایت تغییر دهید.

نکته ششم: چگونه از فونداسیون درست استفاده کنید

هر کسی به یک نحو خاصی از وسایل آرایشی استفاده می‌کند. بعضی از افراد ابتدا از فونداسیون استفاده می‌کنند یا کرم پودر را آخر از همه می‌زنند. شما هر طور که دوست دارید می‌توانید از مواد آرایشی استفاده کنید؛ فقط حتماً از وسایلی استفاده کنید که کاور بالایی دارند و می‌توانند به خوبی تمام قرمزی صورتتان را بپوشانند. پوشاندن کامل آکنه‌های روزاسه بستگی به نوع محصولات و ترتیب استفاده از آن‌ها دارد.

1- ابتدا از پرایمر برای پوستتان استفاده کنید

قبل از اینکه بخواهید از کانسیلر استفاده کنید، ابتدا باید از پرایمر استفاده نمایید. استفاده از پرایمر نه تنها تضمین می‌کند که میکاپ شما دوام بسیار بیشتری دارد، بلکه به عنوان لایه‌ای محافظتی عمل می‌کند که بین پوست حساس شما و محصولات آرایشی اضافی قرار می‌گیرد.

کانسیلر رنگی

2- از کانسیلر رنگی استفاده کنید

برای اینکه بتوانید قرمزی پوستتان را محو کنید، شما به کانسیلری با رنگ زرد یا سبز نیاز دارید. از براش کانسیلر نسبتاً بزرگی برای پوشاندن بخش مورد نظر استفاده کنید.

3- از فونداسیون به‌صورت نقطه‌ای بر روی پوست‌تان استفاده کنید

حتی اگر مشکل بزرگ پوستی هم دارید، باز هم متوجه می‌شوید که برای گرفتن نتیجه بهتر باید از مواد آرایشی کمتری استفاده کنید. وقتی از فونداسیون روی پوستتان استفاده می‌کنید، در واقع از آن انتظار دارید که در عین حال که قرمزی پوستتان را می‌پوشاند، روی پوستتان هم نماند و خوب پخش شود. برای اینکه بتوانید از فونداسیون بهترین نتیجه را بگیرید، می‌توانید آن را به صورت نقطه‌ای روی بخش‌های مختلف پوستتان قرار دهید و سپس با براش مناسب این نقطه‌ها را روی پوستتان پخش کنید.

4- از پد مناسب برای ترکیب مواد آرایشی استفاده کنید

برای اینکه بتوانید مواد مختلف آرایشی را به صورت کاملاً طبیعی روی پوستتان پخش کنید، باید از پدهای اسفنجی مرطوب استفاده کنید. شما می‌توانید بجای مالش مستقیم پد با صورتتان، از آن به‌صورت حرکات منظم رو به بالا و رو به پایین یا با حرکات کوتاه و ریتمیک استفاده کنید تا زمان کمتری را صرف ترکیب فونداسیون با کانسیلر نمایید.

5- از کرم پودر استفاده کنید

با اینکه استفاده از اسپری آرایشی روشی بسیار پرطرفدار برای میکاپ صورت است ولی استفاده از کرم پودر هم می‌تواند نتایج بسیار شگفت‌انگیزی را به دنبال داشته باشد؛ مخصوصاً وقتی که پوست فرد دچار عارضه پوستی روزاسه باشد. از براش با کیفیت و یا پد برای زدن کرم پودر مناسب پوستتان استفاده کنید تا به نقاط مورد نظر جلوه‌ای کاملاً طبیعی و مات بدهید.

6- دوباره به صورت‌تان حس زیبایی و شادابی ببخشید

حالا که صورت شما بهتر از قبل شده و قرمزی پوستتان هم برطرف شده است، ممکن است به زاویه‌سازی صورت هم نیاز داشته باشید. کانتور، پالت، هایلایت، کرم برنزه و رژگونه می‌تواند به زاویه‌سازی صورت شما کمک زیادی نماید. از هر کدام از وسایل نام برده شده به مقدار بسیار کم استفاده کنید تا به ظاهری کاملاً طبیعی برسید.

نتیجه

کنترل عارضه روزاسه می‌تواند بسیار سخت باشد؛ مخصوصاً وقتی با کوچک‌ترین تغییری این قرمزی‌ها بیشتر می‌شوند. اولین مرحله برای کنترل پوست حساستان این است که باید از پوستتان خیلی مواظبت کنید. مراقبت‌های منظم به‌صورت صبح و شب می‌تواند قرمزی صورت شما را به مرور کاهش دهد و استفاده از میکاپ با کاور بالا هم می‌تواند در موقعیت‌های حساس باعث بهتر شدن وضعیت ظاهری شما شود. اگر با پوست خودتان مهربان باشید، مطمئناً به نتایج بهتری می‌رسید و تنها کاری که باید انجام دهید این است که از همین الان از پوست خودتان بیشتر مراقبت کنید.

 

منبع: Colorescience


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up