10 روش سالم پختن میوه‌ها و سبزیجات

پختن میوه‌ها و سبزیجات

1- استفاده از فر

هر یک از میوه‌ها و سبزیجات زیر را با استفاده از فر بپزید و طعم عالی از آن‌ها را تجربه کنید.

1- سیب‌زمینی سرخ‌کرده: سیب‌زمینی‌های شیرین را به تکه‌های کوچک‌تر برش دهید و مقداری روغن، نمک و فلفل اضافه کنید.

2- هلوی پخته شده به عنوان یک میان وعده‌ی شیرین. هلوها را از وسط نصف کنید و روی آن‌ها عسل، زنجبیل و گردو بریزید.

3- کدوی زمستانی. روی کدوها مقداری روغن و دارچین بریزید.

4- سیب‌زمینی برای ناهار. تکه‌های سیب‌زمینی را با مقداری بروکلی درون ظرف قرار دهید و روی آن‌ها پنیر بریزید.

5- سیب به عنوان دسر. هسته‌ی سیب‌ها را خارج کنید و به جای آن میوه‌ی خشک و آجیل قرار دهید.

2- جوشاندن

1- گوجه‌فرنگی‌های برش یافته یا له‌شده را به سوپ سبزیجات اضافه کنید تا با جوشاندن آن‌ها با هم یک سوپ گوجه‌فرنگی خانگی تهیه کنید. بر اساس دستورالعمل خاص خود می‌توانید ادویه و سبزی‌های دلخواه را به آن اضافه کنید.

2- سیب با آب‌لیمو و دارچین. آن‌قدر این موارد را با هم بجوشانید تا سیب‌ها حالت نرم پیدا کنند و سپس به صورت گرم یا سرد سرو کنید.

3- شلغم و سیب‌زمینی. این دو را با هم بجوشانید تا به خوبی بپزند و سپس نمک و فلفل را به عنوان چاشنی به آن‌ها اضافه کنید.

4- کلم، نمک و فلفل را با هم در ظرفی قرار دهید و با هم بجوشانید.

5- کدو گردویی را درون ظرف قرار دهید و نمک، فلفل و مقداری روغن زیتون به آن اضافه کنید و اجازه دهید با هم بجوشند.

3- بخارپز کردن

1- کنگر فرنگی‌ها را تقریباً به مدت یک ساعت بخارپز کنید تا برگ‌های آن‌ها لطیف‌تر و خوش‌طعم‌تر شوند. آن را با مقداری مغز بادام امتحان کنید.

2- سبزیجات موردعلاقه‌ی خود را همراه با مقداری آب مرکبات و عصاره‌ی آن‌ها امتحان کنید تا طعم عالی و فوق‌العاده‌ای از آن‌ها را تجربه کنید. آب‌لیمو را با اسفناج، پرتقال را با کلم بروکلی یا گریپ‌فروت را با هویج بخارپز کنید.

3- مخلوطی از سبزیجات را تهیه کنید و از برخی سبزی‌های خوش‌طعم به عنوان چاشنی استفاده کنید و بعد از بخارپز کردن، روی کوسکوس قرار دهید و سرو کنید.

4- کلم را همراه چاشنی‌هایی مانند بذر فلفل، نمک و پودر فلفل بخارپز کنید.

5- لوبیا سبز همراه پیاز خورد شده. به آب آن‌ها یک حبه سیر اضافه کنید.

4- سرخ کردن غذا به سبک چینی

چینی‌ها در آشپزی خود از روش «سرخ کردن در حال هم زدن» (stir frying) بسیار زیاد استفاده می‌کنند؛ بنابراین بافت غذاهای آن‌ها ترد و آب‌دار باقی می‌ماند که از نظر علم تغذیه این روش بهترین نوع سرخ کردن شناخته می‌شود. در سرخ کردن به سبک چینی غذاها ترد و تازه سرو می‌شوند که غنی از فیبر بوده و به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند. اصول اولیه برای این پخت یک تابه بزرگ و نسوز، یک شعله‌ی بزرگ است.

انبه و آناناس را همراه با کمی سس عسل و زنجبیل درون تابه بپزید تا در آخر یک بستنی خوشمزه و بدون هیچ‌گونه چربی نصیبتان شود.

کدو سبز، کدو حلوایی، گوجه‌فرنگی، قارچ، روغن زیتون را همراه سبزی‌های خوشبو درون تابه سرخ کنید و به عنوان یک طعم اضافی، مقداری فلفل خرد شده را نیز به آن اضافه کنید و روی برنج قهوه‌ای قرار دهید و آن را سرو کنید.

کلم بروکلی همراه با روغن زیتون و یک حبه سیر. مقداری کیپر نیز به این مخلوط اضافه کنید تا طعم متفاوتی به آن بدهد.

مخلوط سبزیجات منجمد شده. مقداری سس سویای کم سدیم یا سبزی‌های خوش عطر به آن اضافه کنید تا با هم سرخ شود.

پیاز، فلفل، کدو، ذرت و سیب‌زمینی مکزیکی. مقداری دانه‌ی قرمز یا سفید به آن اضافه کنید و مقداری از سالسای موردعلاقه‌ی خود را نیز به آن مخلوط اضافه کنید تا عطر و طعم فوق‌العاده‌ای به خود بگیرد. سپس، روی برنج قرار دهید و آن را سرو کنید.

5- سوته

1- پوست سیب و گلابی‌ها را گرفته و همراه مقداری کره درون تابه تفت دهید تا نرم شوند؛ و در ادامه مقداری مارمالاد و تکه‌های پرتقال به آن اضافه کنید. سپس، از روی حرارت بردارید و به عنوان یک دسر خوشمزه سرو کنید.

2- بعد از بخارپز کردن گل‌کلم‌ها، آن‌ها را با مقداری روغن و جوز هندی تفت دهید و روی سبزیجات دیگر قرار دهید تا طعم و عطر فوق‌العاده‌ای به آن‌ها بدهند.

3- اسفناج، سیر و روغن زیتون درون تابه سرخ کنید.

4- کدو سبز یا زرد همراه با پیاز. از نمک و فلفل به عنوان چاشنی استفاده کنید و مقداری پنیر پارمسان نیز به آن اضافه کنید تا یک شکل و طعم متفاوتی به آن‌ها بدهد. می‌توانید برای عطروطعم بیشتر، سبزیجاتی مانند ریحان و گوجه‌فرنگی خرد شده به آن اضافه کنید.

5- انواع فلفل‌های رنگی با پیاز. در یک ظرف جداگانه همراه غذا آن را سرو کنید.

6- کباب کردن

1- فلفل‌های قرمز را در فر با دمای 450 درجه‌ی فارنهایت قرار دهید هر 15 دقیقه یک بار طرف دیگر آن‌ها را برگردانید تا زمانی که رنگ پوست آن سیاه شود. پوست آن را بگیرید و به قسمت‌های کوچک‌تر برش دهید. سپس، مقداری روغن و سیر به آن اضافه کنید و درون فریزر قرار دهید و می‌تواند بهترین گزینه برای سالاد و ساندویچ باشد.

2- سیب‌زمینی‌هایی که با استفاده از مخلوط سیر، روغن و رزماری طعم دار کرده‌اید را درون فر قرار دهید تا نرم شوند. از این سیب‌زمینی‌های پخته شده می‌توانید به عنوان یک غذای دهن ‌پر کن استفاده کنید.

3- برخی از سبزیجات زمستانی مانند چغندرقند، هویج وحشی، شلغم، کلم و سیب‌زمینی شیرین را به قطعه‌های بزرگی برش دهید. روی آن‌ها مقداری روغن و سبزی‌های دلخواه خود را بریزید و در دمای 450 درجه فارنهایت به مدت 30 الی 40 دقیقه درون فر قرار دهید تا کبابی و قهوه‌ای رنگ شوند.

4- روی برگ‌های کلم بروکسل مقداری روغن زیتون و نمک بریزید و درون فر قرار دهید.

5- با برش‌های نازک سیب‌زمینی شیرین، چیپس‌های خوشمزه‌ای درست کنید.

7- گریل کردن

1- از فلفل دلمه‌ای، پیاز، گوشت و قارچ برای درست کردن کباب‌های خوشمزه از طریق گریل کردن، استفاده کنید.

2- بلال کبابی. پوست ذرت را بگیرید، مقداری نمک، پودر فلفل قرمز، پودر پیاز و پودر فلفل تند روی آن بریزید و مقداری کره نیز به آن اضافه کنید تا ادویه‌ها به ذرت بچسبند و آن را روی ورق آلومینیومی قرار دهید و سپس، آن را گریل کنید.

3- آناناس، هلو و انبه. پس از اینکه به خوبی در گریل پختند مقداری بستنی کم‌چرب، ماست یخ‌زده یا شربت روی آن قرار دهید و میل کنید.

4- مارچوبه‌ها را همراه با سبزیجات مخصوص سالاد و آجیل‌های بو داده گریل کنید.

5- مقداری بادمجان، گردو و قارچ را گریل کنید و سپس، بسته‌بندی کرده و در مواقع لازم از آن استفاده کنید.

8- خورشت

1- پوست گلابی‌ها را گرفته و هسته‌ی آن‌ها را خارج کنید و اجازه دهید با مقداری کره، دارچین و آب بپزند تا آبدار و نرم شوند. صرف این خورشت بعد از شام می‌تواند انتخاب خوب و دل‌چسبی باشد.

2- با استفاده از کلم، سیر و گوجه‌فرنگی می‌توانید خورشت بسیار خوشمزه‌ای درست کرده و آن را همراه با برنج به عنوان غذای اصلی سرو کنید.

3- سبزیجات کلاسیک خورشت مانند هویج، لوبیا سبز، کرفس، پیاز و سس گوجه‌فرنگی. می‌توانید از کنسرو لوبیای سیاه و قرمز نیز برای حالت گوشتی پیدا کردن مخلوط، استفاده کنید.

4- ذرت منجمد، پیاز، فلفل کرفس و سالسا. می‌توانید با استفاده از این سبزیجات و مقداری آب، خورشتی تهیه کنید و آن را همراه برنج سرو کنید. اضافه کردن مقداری لوبیای قرمز یا سیاه می‌تواند این خورشت را تبدیل به یک وعده‌ی غذایی کند.

5- کنسرو گوجه‌فرنگی، بادمجان، فلفل و نخود. مقداری روغن زیتون و پونه‌ی کوهی به آن‌ها اضافه کنید و اجازه دهید با آب خود سبزیجات بپزند و تبدیل به یک خورشت خوشمزه شوند.

9- بلانچ کردن

برای بلانچ کردن، باید سبزیجات با آب سرد شسته شوند و سپس، داخل آب در حال جوش قرار داده شوند و بعد از چند ثانیه آبکشی شوند.

1- بادام‌ها را به مدت 15 ثانیه بلانچ کنید و سپس، پوست آن‌ها را بگیرید و به عنوان یک میان وعده سالم میل کنید.

2- برگ ریحان و جعفری. سبزی‌ها را بعد از بلانچ کردن با هسته‌ی کاج، روغن زیتون، سیر و مقداری آب‌لیمو با استفاده از مخلوط‌کن مخلوط ‌کنید تا یک پستوی عالی درست شود.

3- گل‌کلم و کلم بروکلی. همراه بشقاب برنج به عنوان یک پیش غذا سرو کنید.

4- برای اینکه تلخی بروکلی کمتر شود، بهتر است آن را با استفاده از آب شور لانچ کنید و سپس، آن‌ها را همانند دستور پخت بروکلی، بپزید.

5- هویج، گل‌کلم، لوبیا سبز، مارچوبه و کلم بروکلی. سبزیجات لانچ شده را در مایع و نوشیدنی دلخواه خود بخوابانید تا خوش‌طعم شود و بعد آن را به صورت سرد، سرو کنید. در صورت تمایل می‌توانید از سبزیجاتی مانند پیاز، قارچ و فلفل نیز استفاده کنید.

10- استفاده از مایکروویو

1- یکی از سبزیجات موردعلاقه‌ی خود را خرد کرده و درون یک ظرف با تخم‌مرغ مخلوط‌کنید. سپس، درون مایکروویو قرار دهید تا پخته شود. آن را به عنوان یک صبحانه‌ی مغذی میل کنید.

2- خربزه، پوست پرتقال را با مقداری آب و شکر درون مایکرویو قرار دهید تا در آخر یک کیک قهوه‌ای و شیرین نصیبتان شود.

3- سبزیجات منجمد یا کنسرو را در شب‌های پر مشغله درون مایکرویو قرار دهید تا به سرعت یک وعده‌ی غذایی برای خودتان درست کنید.

4- کدوی اسپاگتی به صورت طولی برش یافته و درون ظرف آب قرار داده شده. پس از اینکه درون مایکرویو به خوبی پخت و نرم شد مقداری از آن را بردارید و آن را همراه با سس گوجه‌فرنگی یا پنیر پارمزان سرو کنید.

5- یک سیب‌زمینی را در مایکرویو بپزید و روی آن مقداری پنیر کاتیج یا خامه قرار دهید و سرو کنید.

 

منبع: Fruitsandveggiesmorematters


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up