پاک کردن انواع لکه‌ از روی لباس‌ به کمک سرکه

سرکه یک لکه‌بر قدرتمند است. در این مقاله به شما 13 راه مختلف می‌آموزیم تا تنها به کمک سرکه و مقدار کمی زور بازو، سرسخت‌ترین لکه‌ی روی لباس‌ها را به‌راحتی محو نمایید.

پاک کردن لکه‌ی لباس‌ها به کمک سرکه

1- پاک کردن لکه‌ی گوجه‌فرنگی

روی لکه گوجه‌فرنگی را کاملاً با سرکه بپوشانید و اجازه دهید مدتی خیس بخورد، سپس آن را بشویید. قبل از انداختن لباس درون محفظه‌ی خشک کن، از پاک شدن لکه‌ها اطمینان حاصل نمایید.

2- پاک کردن لکه‌ی کپک

اگر فراموش کرده‌اید که پس از شستشوی لباس‌، آن را درون خشک کن بیندازید و اکنون بوی ناخوشایند کپک یا آثار کپک روی آن قابل مشاهده است، سرکه و آب را به میزان برابر مخلوط کرده و مقداری نمک به آن اضافه کنید؛ سپس لباس را در این محلول بخیسانید. با این کار لکه‌های کپک روی بسیاری از پارچه‌ها از بین خواهند رفت. اگر پس از خیساندن همچنان نشانه‌هایی از کپک مشاهده کنید، محلول دیگری از سرکه و نمک آماده کرده و لباس را بار دیگر در محلول خیس کنید.

3- پاک کردن لکه‌ی چای و قهوه

برای از بین بردن لکه‌های قهوه یا چای، پارچه را در محلول 1/3 فنجان سرکه و 2/3 فنجان آب خیس کنید. اجازه دهید لباس در محیط بیرون و زیر نور خورشید خشک شود، سپس آن را به روش معمول شستشو دهید.

4- پاک کردن لکه‌ی سس خردل

برای از بین بردن این لکه تلاش بیشتری نیاز است. ابتدا لکه را به سرکه آغشته کرده و اجازه دهید به‌خوبی خیس بخورد. اگر اثربخش نبود، یک شوینده‌ی شیمیایی را امتحان کنید. مقدار کمی از شوینده را روی لکه ریخته و لباس را بشویید. قبل از انداختن لباس درون محفظه‌ی خشک کن، از پاک شدن لکه‌ها اطمینان حاصل نمایید. در صورت لزوم این فرآیند را تکرار کنید.

5- پاک کردن لکه‌ی عرق

برای از بین بردن لکه‌های عرق، سرکه را روی ناحیه رنگی ریخته و با نمک درشت آن را مالش دهید. نمک دانه ریز نیز اثر مشابهی خواهد داشت. قبل از شستشو، لباس را زیر نور آفتاب پهن کنید تا با سرکه و نمک خشک شود.

6-پاک کردن لکه‌ی چمن

برای پاک کردن لکه‌های چمن، لباس را در سرکه مخلوط با مواد شوینده به مدت 30 دقیقه خیس کرده و سپس آن را بشویید. اگر پس از شستشو جای لکه‌ها کماکان قابل مشاهده است، مخلوط سرکه و جوش شیرین را امتحان نمایید. با یک مسواک قدیمی روی لکه را سابیده سپس بار دیگر آن را بشویید.

7-پاک کردن لکه‌ی جوهر

لکه‌ی جوهر را به مقداری اسپری مو آغشته کرده و سپس یک پارچه خیس از سرکه را به محل رنگی بکشید تا لکه‌های سرسخت جوهر به‌سرعت محو گردند.

8- پاک کردن لکه‌ی خون

مهم‌ترین نکته در از بین بردن لکه‌ی خون، اقدام سریع به پاک کردن محل است. سرکه را روی لکه ریخته و پس از 15 دقیقه با آب سرد بشویید. در صورت لزوم این کار را مجدداً تکرار کنید و بلافاصله شستشو دهید.

9- پاک کردن لکه‌ی رنگی

لکه‌های رنگی را به سرکه آغشته کرده و سپس در محل، مخلوطی از سرکه و جوش شیرین که به میزان برابر ترکیب شده را بمالید. در صورت از بین نرفتن لکه‌ها، چند قاشق غذاخوری از مواد شوینده یا سرکه را به یک سطل آب اضافه کرده و لباس را به مدت یک شب در آن بخوابانید. سپس پارچه را به‌خوبی بشویید.

10- پاک کردن لکه‌ی ماژیک

سرکه را به کمک یک مسواک قدیمی روی محل لکه بمالید و سپس لباس را به‌خوبی با مواد شوینده بشویید.

11- پاک کردن لکه‌ی استفراغ

لباس را در آب سرد شستشو دهید تا آثار استفراغ تا حد امکان پاک شوند، سپس لکه را در سرکه خیس کنید و لباس را بشویید. در صورت لزوم فرآیند را تکرار کنید.

12-پاک کردن لکه‌ی زنگ آهن

برای از بین بردن لکه‌های زنگ آهن، یک گوله پنبه را به سرکه آغشته نموده و آن را روی لکه‌ها بکشید. لکه را با لایه نازکی از نمک پوشش داده و ری آن سرکه بمالید. لباس را در بیرون از خانه و در معرض نور مستقیم خورشید بگذارید تا لکه‌ها محو شوند، سپس آن را به شیوه‌ی معمول بشویید.

13- پاک کردن لکه‌ی اتو

روی لباستان لکه‌ی اتو به جا مانده است؟ اشکالی ندارد. یک گوله پنبه را به سرکه آغشته کرده سپس با آن روی لکه ضربه‌های نرم و مداوم بزنید. روی لکه را با یک پارچه تمیز بپوشانید، بدین ترتیب اثر لکه از پیراهن جدا شده و روی پارچه نقش می‌بندد. برای حذف کامل آثار سوختگی نیاز است چندین بار مراحل فوق را تکرار کنید.

 

منبع: Thespruce


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up