مسمومیت سگ‌ها با مصرف شکلات

سگ‌ها موجوداتی هستند که مواد غذایی مصرف می‌کنند که برای سلامت آن‌ها اصلاً خوب نیست؛ توله‌سگ‌ها هم بیشتر وقت‌ها غذاهای مضر می‌خورند. سگ‌ها حس بویایی بسیار قوی دارند و می‌توانند خیلی راحت شکلات را در جاهای مخفی ‌شده در آشپزخانه شما پیدا کنند. نگهداری شکلات در خانه می‌تواند برای سلامت سگ‌تان بسیار خطرناک باشد.

شکلات از دانه‌های برشته‌ شده درخت کاکائو به دست می‌آید که خواص آن برای حیوانات بسیار سمی است. دو ماده سمی موجود در شکلات شامل کافئین و تئوبرومین می‌شود. اگر سگی شکلاتی را قورت بدهد، این دو ماده سمی منجر به عوارض زیادی در بدن او می‌شوند و حتی مصرف شکلات برای سگ‌ها می‌تواند کشنده هم باشد.

مسمومیت سگ‌ها با مصرف شکلات

نشانه‌ها و انواع مسمومیت با مصرف شکلات

  • استفراغ
  • اسهال
  • افزایش دمای بدن
  • افزایش واکنش‌های غیرارادی
  • سفت شدن ماهیچه‌ها
  • تند نفس کشیدن
  • افزایش ضربان قلب
  • فشارخون پایین
  • تشنج
  • نشانه‌های پیشرفته (نارسایی قلبی، ضعف و بیهوشی)

مسمومیت سگ‌ها با شکلات

مقدار و نوع شکلاتی که سگ قورت داده است هم اهمیت زیادی دارد زیرا شدت مسمومیت را مشخص می‌کند. سه نوع شکلات که باید از دادن آن‌ها به سگتان خودداری کنید عبارت‌اند از:

1- شکلات شیری: علائم خفیف مسمومیت با شکلات شیری زمانی دیده می‌شود که سگ به ازای هر 0.453 کیلوگرم از وزن بدن خود، 0.024 گرم از شکلات را قورت داده باشد. مسمومیت شدید زمانی اتفاق می‌افتد که سگ به ازای هر 0.453 کیلوگرم از وزن بدن خود، 56.7 گرم از شکلات را قورت داده باشد.

2- شکلات‌های نسبتاً شیرین: علائم خفیف مسمومیت با شکلات نسبتاً شیرین زمانی دیده می‌شود که سگ به ازای هر 0.453 کیلوگرم از وزن بدن خود، 010/0 گرم از شکلات را قورت داده باشد. مسمومیت شدید زمانی اتفاق می‌افتد که سگ به ازای هر 0.453 کیلوگرم از وزن بدن خود، 28.35 گرم از شکلات را قورت داده باشد.

مسمومیت سگ‌ با شکلات

3- شکلات گرم شده: این نوع از شکلات بیشترین درصد کافئین و تئوبرومین را دارد. برای سگی که 9 کیلو وزن دارد، مصرف کمتر از 0.001 گرم هم می‌تواند باعث مسمومیت بشود.

کشتن سگ با شکلات

علت مسمومیت

مصرف میزان مشخصی از شکلات می‌تواند برای سگ‌ها سمی و خطرناک باشد. در هنگام غذا دادن به سگتان خیلی دقت کنید تا غذایش حاوی شکلات نباشد و همیشه شکلات را از دسترس سگتان دور نگه‌دارید.

تشخیص

دامپزشک سگ را به‌طور کامل معاینه می‌کند و از او تست شیمیایی خون، الکترولیت و ادرار هم می‌گیرد. این تست‌ها در صورت لزوم، میزان اوردوز شکلات/کافئین را مشخص می‌کنند. آزمایشات خون به‌منظور بررسی تجمع تئوبرومین انجام می‌شود و نوار قلب هم برای شناسایی مشکلات قلبی مثل ضربان قلب غیرعادی از سگ‌ها گرفته می‌شود.

درمان مسمومیت سگ با شکلات

درمان مسمومیت سگ با مصرف شکلات

سگ شما بلافاصله پس از مصرف شکلات باید توسط دامپزشک معاینه بشود ولی شما می‌توانید ابتدا با دامپزشک تماس بگیرید تا از او در مورد کمک‌ها و مراقبت‌های اولیه، سؤالات لازم را بپرسید. معمولاً در چنین شرایطی شما می‌توانید سگتان را وادار به استفراغ کند و مواظب هرگونه حملات ناگهانی هم باید باشید. در ضمن شما باید از سگتان در محیطی خنک و ساکت و در شرایط آرامش‌بخش نگه‌داری کنید.

مایعات خاصی به سگ شما داده می‌شود تا به بدن او آب‌رسانی بشود و شرایطش تا حدودی بهبود پیدا کند. برای اینکه از به وجود آمدن مشکلات بیشتر جلوگیری کنید تا چند روز باید غذاهای بدون نمک و ادویه به او بدهید.

پیشگیری از مسمومیت سگ ها

شکلات را دور از دسترس سگتان قرار دهید چون هیچ درمان خاصی برای رفع مسمومیت شکلات وجود ندارد.

 

منبع: Petmd


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up