12 مزیت ورزش و فعالیت بدنی منظم

آخرین باری که به پیاده‌روی رفتید، فوتبال بازی کردید یا به بدنسازی رفتید، چه زمانی بود؟ بدنی که به حرکت درآید، همیشه در حرکت خواهد ماند و مزیت‌های بی‌شماری نیز در اختیار فرد قرار می‌دهد. در ادامه، 12 مزیت ورزش منظم را که باید بدانید، برای شما بیان کرده‌ایم.

مزیت ورزش و فعالیت بدنی منظم

1- ورزش خلق‌وخوی شما را بهبود می‌بخشد

کج‌خلق شده‌اید و دلیل آن را نمی‌دانید؟ ورزشی به سادگی یک پیاده‌روی تند در محله می‌تواند خلق‌وخوی شما را بهتر کند و وضعیت ذهنی شما را نیز ارتقاء دهد. فقط 30 دقیقه ورزش می‌تواند موادی را در مغز شما آزاد کند که فوراً این افکار ناجور را از بین ببرد. وقتی ورزش را به بخشی ثابت از برنامه‌ی روزمره‌ی خود تبدیل سازید، مزیت‌های آن را نیز افزایش می‌دهید. از وزنه زدن در باشگاه گرفته تا قدم‌زنی در پارک یا حتی انجام حرکات یوگا در یک مکان ساکت و آرام، هرگونه فعالیت جسمی هرچند کوچک می‌تواند هر روز شما را کمی شادتر کند.

2- ورزش به خوب خوابیدن کمک می‌کند

تابحال چرت زدن کودکان نوپا را بعد از گذراندن یک روز طولانی بازی در پارک دیده‌اید؟ سریع به خواب می‌روند و عمیق می‌خوابند. شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید! زمانی که بدن را به تحرک و ورزش وامی‌دارید، سریع‌تر به خواب می‌روید و کیفیت خواب نیز افزایش می‌یابد.

3- ورزش به زندگی زناشویی شما کمک می‌کند

ورزش منظم به شما کمک می‌کند از نظر ظاهری، جذابیت بیشتر و از نظر جسمی انرژی بیشتری داشته باشید. همین دو مزیت کافی است که جرقه‌ای تازه در اتاق خواب شما ایجاد شود؛ اما بنا به گفته‌ی پزشکان، «فعالیت جسمی منظم، میل جنسی بانوان را افزایش می‌دهد و مردانی که به‌طور منظم ورزش می‌کنند، کمتر از مردانی که ورزش نمی‌کنند، دچار اختلال جنسی می‌شوند.» پس سری به باشگاه بزنید و عملکرد خود را در اتاق خواب نیز ارتقاء دهید.

4- ورزش به رژیم غذایی شما کمک می‌کند

غذا مثل سوخت است. زمانی که ورزش می‌کنید، بدن به برخی مواد مغذی، ویتامین و کالری‌ها نیاز پیدا می‌کند تا بتواند در شرایط اوج خود قرار بگیرد. با ورزش متوجه می‌شوید بیشتر سراغ غذاهای مغزی را می‌گیرید و دیگر دوست ندارید غذاهای چرب و پرروغنی را بخورید که فاقد ارزش غذایی هستند. اگر به نصیحت بدن خود گوش ندهید و قبل از ورزش کردن، یک ساندویچ غول‌آسا بخورید چه می‌شود؟ خب، بدن خوب بلد است به شما بفهماند که تصمیم خوبی نگرفته‌اید. زمانی که با بدن خود مثل یک دستگاه تنظیم‌شده و دقیق رفتار می‌کنید، متوجه می‌شوید بهترین سوخت را برای آن لازم دارید و در نتیجه رژیم غذایی خود را نیز بر همین اساس تنظیم می‌کنید.

5- ورزش، نشانه‌های استرس را وارونه می‌کند

به نظر می‌رسد که استرس بخشی از زندگی روزمره باشد. حال که فناوری روز،  استرس را به‌طور هم‌زمان بین همه رواج می‌دهد، تلفات جسمی استرس تقریباً گریبان همه را می‌گیرد. فعالیت جسمی کمک می‌کند تقریباً همه‌ی نشانه‌های استرس به شکلی جادویی از بین برود. از گرفتگی گردن و کمر رنج می‌برید؟ ورزش کمک می‌کند ماهیچه‌ها شل شده و درد از بین برود. استرس می‌تواند با ایجاد مشکلات متعددی از میگرن گرفته تا افسردگی، بدن را حسابی به وحشت بیاندازد. ورزش منظم کمک می‌کند این نشانه‌ها وارونه شده و حال و هوای فرد بهتر شود.

6- ورزش شما را باهوش‌تر و جوان‌تر می‌سازد

به گفته‌ی محققان، فعالیت هوازی، عملکرد شناختی ذهن را در سطح بالا نگاه داشته و کاهش حافظه و سرعت پردازش ذهنی به دلیل کهولت سن را کند می‌کند. بنابراین، چه به دوچرخه‌سواری در پارک جنگلی بروید، به دنبال قهرمانی در یک رشته‌ی ورزشی باشید یا صرفاً با دوست خود پینگ‌پنگ بازی کنید، با ایجاد تحرک در بدن می‌توانید قدرت مغز را افزایش داده و اثرات بالا رفتن سن را از بین ببرید و در عین حال به شما خوش می‌گذرد!

7- ورزش باعث می‌شود احساس جذابیت کنید

می‌دانید مزیت مورد علاقه‌ی من از ورزش منظم چیست؟ احساسی است که نسبت به خود پیدا می‌کنم. با ورزش منظم، احساس اعتماد به نفس و صد البته جذابیت بیشتری خواهید داشت. این همه تلاش و کوشش هم بدن شما را تغییر می‌دهد و هم باعث می‌شود به شکلی کاملاً ملموس، نتایج رضایت‌بخشی از آن حاصل کنید. و همین «پیشرفت‌های» کوچک و نامحسوس در بدن است که به شما کمک می‌کند اعتماد به نفس بیشتری در برخورد با دیگران داشته باشید. فرقی هم نمی‌کند مجرد، در شرف ازدواج یا متأهل باشید.

8- ورزش، اعتیاد را تحت کنترل می‌آورد

اعتیاد به شکل‌ها و ابعاد مختلفی گریبان‌گیر انسان می‌شود. از اعتیاد به خوردن گرفته تا سیگار و مواد مخدر و هرآنچه که در این طیف بگنجند، اعتیاد در زندگی بسیاری برای خود جایی تدارک دیده است. بسیاری از موادی که در اثر اعتیاد در بدن ترشح می‌شوند، با ورزش، به‌ویژه دویدن در مسافت‌های زیاد، نیز در بدن آزاد می‌شوند. می‌توان گفت دویدن، عملاً شما را در حس و حال ویژه و مشابهی فرو می‌برد و همین باعث می‌شود با داشتن گزینه‌ای با نتایج مشابه، اما بدون اثرات جانبی، راحت‌تر با اعتیاد خود مبارزه کنید.

9- ورزش از دردهای بدن می‌کاهد

تحرک برای مفاصل خوب است و گرفتگی ماهیچه‌ها را کاهش می‌دهد. با ورزش می‌توانید استخوان‌های خود را تقویت کرده و بازه‌ی حرکتی اندام را افزایش دهید. همه‌ی این موارد یعنی می‌توانید با داشتن یک برنامه‌ی ورزشی منظم، همه‌ی دردها و گرفتگی‌هایی را که حاصل سال‌ها بی‌تحرکی است، از بین ببرید.

10- می‌توان با ورزش، با دیگران معاشرت کرد

چه بسکتبال، فوتبال یا تنیس بازی کنید، چه در یک گروه ورزشی یا حتی کلاس یوگا عضو شوید، ورزش شما به یک فعالیت اجتماعی و سرگرم‌کننده تبدیل خواهد شد. این موارد، روش‌هایی فوق‌العاده برای آشنایی با افراد جدید و خوش‌صحبت هستند و زمانی که با افرادی آشنا می‌شوید که فعالیت‌های ورزشی مشابه با سلیقه‌ی شما را دوست دارند، موضوعات بیشتری نیز برای صحبت کردن خواهید داشت.

11- ورزش شما را باانگیزه نگاه می‌دارد

خلق عادت‌های خوب و مشاهده‌ی نتایج آن می‌تواند در حوزه‌های دیگر زندگی نیز شما را باانگیزه نگاه دارد. زمانی که احساس خوبی به شما دست می‌دهد و اعتماد به نفس داشته باشید، انگیزه‌ی بیشتری نیز برای انجام کارهایی که قبلاً انجام نمی‌دادید، به دست خواهید آورد.

12- با ورزش خوش می‌گذرد

از همه بهتر، با ورزش به انسان خوش می‌گذرد. هر چه بیشتر می‌گذرد، ورزش کردن آسان و آسان‌تر می‌شود و کمک می‌کند پا را از محدودیت‌های خود فراتر گذاشته و به چیزهایی برسید که هرگز در زندگی خود تصور نمی‌کردید محقق شود.

فرقی نمی‌کند در حال حاضر چه مقدار فعالیت جسمی دارید یا در چه شرایط جسمانی قرار گرفته‌اید. با داشتن یک برنامه‌ی ورزشی منظم می‌توانید آمادگی جسمانی خود را به دست‌آورده و جنبه‌های فراوانی از زندگی خود را بهبود بخشید. پس به پیاده‌روی بروید، در باشگاه ثبت نام کنید، ورزش مورد علاقه‌ی خود را بازی کنید یا صرفاً در اتاق نشیمن خود، حرکات کششی انجام دهید. این مزیت‌ها و حتی مزیت‌هایی بیشتر از این نیز شامل حال شما خواهد شد!

 

منبع: Lifehack


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up