روش‌های کاربردی مهار و مدیریت استرس

سرعت و چالش‌های زندگی مدرن، توانایی مدیریت استرس را برای همگان ضروری کرده است. برای نظارت بر استرس، ابتدا عوامل برانگیزاننده‌ی خود را شناسایی کنید. چه چیزهایی شما را عصبانی، ناراحت، نگران یا زودرنج می‌کنند؟ آیا اغلب بدون هیچ‌گونه علت پزشکی، دچار سردرد یا ناراحتی معده می‌شوید؟ گاهی شناسایی برخی از عوامل استرس‌زا مانند فشار کاری، مشکلات ارتباطی یا نگرانی‌های مالی، بسیار آسان است؛ اما مشکلات و نیازهای روزانه، مانند انتظار در یک صف طولانی و یا دیر رسیدن به یک جلسه، به سطح استرس فرد می‌افزایند. حتی وقوع رویدادهای مثبتی چون ازدواج یا خرید خانه نیز می‌تواند بسیار استرس‌زا باشد. در حالت کلی هر تغییری در زندگی فرد، می‌تواند به‌نوعی استرس را در پی داشته باشد.

پس از شناسایی عوامل محرک استرس، در مورد راهبردهای مقابله با آن‌ها فکر کنید. یک نقطه شروع مناسب، شناسایی اموری است که می‌توان کنترل کرد. برای مثال اگر استرس موجب بی‌خوابی شبانه می‌شود، ممکن است راه حل آن به‌ سادگی حذف تلویزیون و کامپیوتر از اتاق خواب و استراحت مغز پیش از ورود به تختخواب باشد. در سایر مواقع که استرس ناشی از توقعات بالای کاری و یا بیماری‌های عزیزان است، شاید تنها رویکرد ممکن تغییر واکنش خود به شرایط موجود باشد.

مدیریت استرس

فکر نکنید که در حل این مسئله کاملاً تنها هستید. هر زمان که به گوشی برای شنیدن نیاز دارد، در میان اعضای خانواده و دوستان خود به دنبال کمک و حمایت بگردید. در نگهداری فرزندان و یا رساندنشان به محل کار به آن‌ها کمک کرده و از این فرصت برای صحبت استفاده کنید. بسیاری از افراد برای رفع استرس از تمرین‌هایی چون تنفس عمیق، تای چی، یوگا، مراقبه و یا طبیعت‌گردی استفاده می‌کنند.

زمانی را تنها به خود اختصاص دهید. ماساژ بگیرید، در یک وان پر از آب و حباب غوطه‌ور شوید، برقصید، به یک موسیقی گوش فرا دهید و اگر فکر می‌کنید در حفظ آرامشتان مؤثر است، به تماشای یک فیلم طنز بنشینید.

حفظ یک شیوه زندگی سالم در توانایی کنترل استرس بسیار مؤثر است. رژیم غذایی سالمی داشته باشید، به‌طور منظم ورزش کنید و به‌قدر کافی بخوابید. آگاهانه تلاش کنید تا زمان کمتری را مقابل صفحه نمایشگر اعم از تلویزیون، تبلت، کامپیوتر و تلفن همراه خود گذرانده و بیشتر استراحت کنید.

استرس از زندگی ناپدید نمی‌شود و تلاش برای مدیریت آن می‌بایست به‌طور مستمر ادامه یابد؛ اما با تلاش برای شناخت عوامل محرک استرس و تمرین آرامش، می‌توان با برخی از اثرات مخرب استرس مقابله کرد و توانایی غلبه بر چالش‌های زندگی را تقویت نمود.

 

منبع: Mayoclinic


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up