طرز پخت کینوا (دانه‌ای سرشار از پروتئین و فیبر)

کینوا چیست؟

تلفظ کینوا به صورت (keen_wah) است. کینوا یک دانه‌ی سرشار از مواد مغذی است که عطر و طعم نادر و دل‌چسبی دارد و استفاده از آن به عنوان دانه‌ی خوردنی، برای اولین بار در ایالات متحده آمریکا شروع شده است و با اینکه در کل جهان شناخته شده است ولی در آمریکا محبوبیت بیشتری دارد.

کینوا بسیار مغذی و دارای پروتئین بالایی است به طوریکه آمینواسیدهای لازم برای بدن که خودش قادر به تولید آن است را در اختیار بدن قرار می‌دهد. به همین دلیل محبوبیت کینوا در بین کسانی که تمایل به غذاهای گیاهی دارند، در حال افزایش است. درست است که مقدار کینوا در کل کم است ولی نصف پیمانه از آن دارای 8 گرم پروتئین و 5 گرم فیبر است.

کینوا

چندین نوع کینوا با رنگ‌های مختلف طلایی، زرد، سبز، سیاه، قرمز و حتی بنفش وجود دارد که می‌توان از آن‌ها در انواع غذاها استفاده کرد.

یک نکته‌ی دیگر: کینوا دانه‌ی بدون گلوتن است. اگر شما نسبت به گلوتن حساس هستید، بهتر است قبل از خریداری، بسته را بررسی کنید که دارای نشان بدون گلوتن باشد.

طرز آماده کردن و پختن کینوا

آماده کردن کینوا بسیار راحت است و همانند برنج پخته می‌شود. با این تفاوت که مدت زمان لازم برای پختن آن کمی بیشتر از برنج است. روش‌های مختلفی برای پخت کینوا وجود دارد مانند استفاده از فر، ماکرویو و اجاق‌گاز؛ که در ادامه تمامی این روش‌ها بررسی می‌شوند.

قبل از آن با نحوه‌ی آماده کردن کینوا که بسیار آسان است، آشنا شوید:

بهتر است قبل از پختن، دانه‌های کینوا را به طور کامل بشویید. دانه‌های کینوا دارای نوعی پوشش طبیعی به نام ساپونین هستند که هنگام پخت، طعم تلخ و صابون مانندی به دانه‌های کینوا می‌دهند. شستن دانه‌ها قبل از پختن باعث می‌شود که ساپونین دانه‌ها تمیز شود و هنگام پخت عطر و طعم خوب و دل‌چسبی همانند نخود داشته باشند. اکثر بسته‌های کینوا برچسبی دارند که نشان می‌دهد قبل از بسته‌بندی شست‌وشو انجام شده است ولی از آنجایی که احتمال دارد هنگام پخت باز هم بوی صابون بدهند، بهتر است دوباره شسته شوند.

به جای شستن می‌توانید دانه‌ها را درون یک ظرف آب سرد قرار دهید و بعد از چند لحظه آب آن را تخلیه کنید. همین کار را چند بار تکرار کنید تا دانه‌ها به طور کامل تمیز شوند.

طرز پخت کینوا

بعد از شست و شوی دانه‌های کینوا، نوبت به پختن آن‌ها می‌رسد.

در بیشتر روش‌ها، مقدار مایع باید 2 برابر مقدارکینوا باشد. برای مثال، برای پختن 1 پیمانه کینوا از 2 پیمانه مایع استفاده می‌شود. این مایع، می‌تواند آب باشد ولی استفاده از آب سبزیجات به جای آب، باعث عطر و طعم بیشتری می‌شود؛ در واقع می‌توان از نمک و سایر سبزیجات به عنوان چاشنی استفاده کرد.

برای اینکه دانه‌ها عطر و طعم بیشتری داشته باشند، بهتر است قبل از پختن، درون یک تابه به مدت 1 یا 2 دقیقه سرخ شوند. همچنین این کار باعث می‌شود که عطر و طعم دانه‌های کینوا بهتر و دل‌پذیرتر شود. اضافه کردن روغن زیتون، کره و سبریجات تازه به این تابه نیز می‌تواند ایده‌ی عالی برای طعم دار کردن بیشتر باشد.

هنگام تصمیم‌گیری برای تعیین مقدار کینوا برای پخت، به این نکته توجه داشته باشید که یک پیمانه کینوا بعد از پخت به 3 پیمانه کینوا تبدیل می‌شود.

پخت کینوا روی اجاق‌گاز

ابتدا کینوای شسته شده و مایع (آب یا آب سبزیجات) را در یک قابلمه‌ی متوسط بریزید. سپس مخلوط را روی شعله‌ی اجاق‌گاز قرار دهید تا کمی بجوشد. در ادامه حرارت را کمتر کنید تا مایع به آرامی بجوشد.

اکثر بسته‌بندی‌ها توصیه می‌کنند که هنگام پخت درب قابلمه گذاشته شود؛ ولی تجربه نشان می‌دهد که قرار ندادن درب قابلمه باعث می‌شود که دانه‌های کینوا زیباتر و نرم‌تر شود.

اگر مایع مخلوط به‌آرامی بجوشد، دانه‌ها، مایع را به خود جذب می‌کنند و می‌پزند که این کار در 10 الی 15 دقیقه انجام خواهد شد. زمانی که مایع به طور کامل جذب شد، قابلمه را از روی حرارت بردارید و درپوشی روی آن قرار دهید و به مدت 5 دقیقه آن را کنار بگذارید. بعد از 5 دقیقه با استفاده از یک چنگال، دانه‌ها را از هم جدا کنید. سپس از آن‌ها برای درست کردن هر غذایی که دوست دارید، استفاده کنید.

پخت کینوا در ماکروویو

روش پخت کینوا در ماکروویو مشابه اجاق‌گاز است ولی کمی راحت‌تر از آن است.

برای انجام این کار، 1 پیمانه کینوا را با 2 پیمانه مایع (آب یا آب سبزیجات) درون ظرف مخصوص ماکروویو قرار دهید. درپوش مخصوص ماکرویو را روی ظرف قرار دهید تا دانه‌ها نصف مایع را به خود جذب کنند که این کار تقریباً 6 دقیقه طول می‌کشد. بعد از 6 دقیقه، ظرف را از ماکرویو بیرون بیاورید و دانه‌ها را به هم بزنید و دوباره به مدت 5 الی 10 دقیقه در ماکروویو قرار دهید تا نصف آب باقیمانده را نیز به خود جذب کنند. بعد از آن، با استفاده از چنگال دانه‌ها را به هم بزنید و از آن لذت ببرید.

پخت کینوا در زودپز

استفاده از زودپز در پخت کینوا همانند ماکروویو تأثیر در سرعت پخت ندارد. این‌ها همگی روش‌های جایگزین هستند که در صورت لزوم از هرکدام که قابل دسترس و استفاده بودند، برای پخت کینوا استفاده کنیم.

برای انجام این کار، داخل و کناره‌های زودپز را با استفاده از روغن پوشش دهید تا دانه‌ها به آن نچسبد. سپس 1 پیمانه کینوا و 1 پیمانه مایع (آب یا آب سبزیجات) را درون زودپز قرار دهید. ابتدا مایع و کینوا را به خوبی با هم مخلوط کنید تا به ته زودپز نچسبند. سپس درب آن را بگذارید. سپس زودپز را به مدت 1 دقیقه روی حالت High (حرارت بالا) قرار دهید و بعد از یک دقیقه به مدت 12 دقیقه روی حالت طبیعی قرار دهید.

  • توجه داشته باشید که در این روش از مایع کمتری استفاده می‌شود. به‌طوری که، به ازای یک پیمانه کینوا، یک پیمانه مایع نیاز است. اگر مطابق با این روش پیش رفتید و در آخر دیدید که دانه‌ها کمی سفت هستند، به اندازه‌ی 1/4 تا 1/2 پیمانه به آن مایع بیفزایید.

پخت کینوا در پلوپز

به هنگام استفاده از پلوپز، کینوا همانند برنج پخته می‌شود.

برای انجام این کار، داخل و کناره‌های زودپز را با استفاده از روغن پوشش دهید تا دانه‌های کینوا به آن نچسبد. سپس 1 پیمانه کینوا و 2 پیمانه مایع (آب یا آب سبزیجات) را درون پلوپز قرار دهید. ابتدا مایع و کینوا را به خوبی با هم مخلوط کنید تا به ته زودپز نچسبند. سپس درب آن را بگذارید. اگر در تنظیمات پلوپز خود، گزینه‌ای به عنوان پخت برنج سفید دارید، آن را انتخاب کنید در غیر این صورت فقط استارت را فشار دهید.

کینوا را چه مدت می‌توان نگه داشت؟

اگر دانه‌های کینوا درون ظرف مخصوص با درب محکم قرار داده شوند، می‌توان آن‌ها را به مدت 3 الی 5 روز در یخچال قرار داد و همچنین می‌تواند تا دو ماه هم در فریزر بماند.

از کینوا در چه مصارفی می‌توان استفاده کرد؟

کینوا کاربردهای مختلفی دارد به طوری که می‌توان در صبحانه، ناهار و شام با لذت تمام آن را میل کرد. هنگامی که کینوا به طور کامل پخته می‌شود، حالت بسیار نرم و لطیفی دارد. در ادامه برخی موارد استفاده از کینوا مطرح شده است:

  • استفاده از آن به جای تخم بلدرچین و تخم‌مرغ در صبحانه. می‌توانید در صبحانه کینوا را در اولویت خود قرار دهید و به جای عسل، ماست، زغال‌اخته، تخم‌مرغ پخته و سبزیجات از آن استفاده کنید.
  • کینوا می‌تواند درون انواع سالادها قرار بگیرد. همچنین می‌توان هنگام پخت برنج در کنار دانه برنج از دانه کینوا نیز استفاده کرد. قرار گرفتن کینوا درون کباب باعث مغذی‌تر شدن آن می‌شود.
  • همچنین در همبرگرهای گیاهی به جای برنج قهوه‌ای می‌توان از کینوا استفاده کرد.
  • اضافه کردن کینوا به کباب، سوپ و چیلی. استفاده از کینوا درون این غذاها طعم فوق‌العاده‌ای به آن‌ها می‌دهد.

نحوه‌ی آماده کردن و پختن کینوا

آماده سازی: 5 دقیقه، پخت: 15 دقیقه، زمان کل: 20 دقیقه

روش‌های مختلفی برای پخت کینوا وجود دارد که در ادامه نحوه‌ی پخت کینوا روی اجاق‌گاز بررسی شده است. روش‌های استفاده از ماکرویو، زودپز، پلوپز در بالا توضیح داده شده‌اند.

مواد مورد نیاز برای تهیه 3 پیمانه کینوا

  • 1 پیمانه کینوا
  • 2 پیمانه آب یا آب مرغ یا سبزیجات
  • نمک به میزان لازم

دستور پخت

1- دانه‌های کینوا را درون یک آبکش مناسب قرار دهید و به مدت 30 ثانیه با آب سرد بشویید یا دانه‌ها را درون یک ظرف قرار دهید و آن را از آب سرد پر کنید و بعد از چند لحظه آب آن را تخلیه کنید و این کار را چند بار ادامه دهید تا به طور کامل تمیز شوند.

2- دانه‌ها را تکان دهید تا مایع اضافی آن خارج شود. دانه‌ها را همراه مایع درون یک ظرف قرار دهید و روی شعله متوسط اجاق‌گاز بگذارید تا به مدت 15 الی 20 دقیقه بجوشد و مایع را به خود جذب کند و بپزد. اگر مقدار دانه‌های کینوا زیاد باشد باید بیشتر از 20 دقیقه روی شعله قرار گیرند.

3- ظرف را از روی شعله بردارید و پس از قرار دادن درب آن، کنار بگذارید. این زمان اجازه می‌دهد که بخار آن‌ها باعث پف کردن آن‌ها شود. سپس با استفاده از چنگال، آن‌ها را از هم جدا کنید و استفاده کنید.

برخی نکات مفید

بهتر است، برای بیشتر شدن عطر و طعم دانه‌های پخته شده مقداری روغن زیتون، نارگیل، سبزیجات خرد شده یا آب‌لیمو به آن‌ها اضافه کنید.

 

منبع: Inspiredtaste


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up