طرز تهیه پای سیب، روش سرو و نگهداری

طرز تهیه پای سیب

چندین روش متفاوت برای تهیه‌ی پای سیب وجود دارد که نتیجه‌ی تمامی این روش‌ها یک پای سیب خوشمزه است. برای تهیه‌ی پای سیب خانگی ، می‌توان پس از درست کردن خمیر، آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کرد. ولی برای شروع بهتر است از خمیر آماده‌ی مخصوص که مانند خمیر خانگی با کیفیت است، استفاده شود. در ادامه با نحوه‌ی درست کردن پای سیب با خمیر آماده، آشنا می‌شوید:

پای سیب خانگی

مواد مورد نیاز برای پای سیب

 • ظرف شیشه‌ای 27 سانتی‌متری
 • کاسه بزرگ لازم برای مخلوط کردن مواد
 • کاغذ آلومینیوم

مواد لازم برای محتویات داخل پای سیب

 • یک بسته‌ی خمیر آماده
 • 3/4 فنجان شکر
 • 6 فنجان سیب قاچ شده
 • 2 قاشق غذاخوری آرد
 • 3/4 قاشق چای‌خوری دارچین
 • 1/4 قاشق چای‌خوری نمک
 • 1/8 قاشق چای‌خوری جوز هندی
 • 1 قاشق غذاخوری آب‌لیمو

مرحله اول: فر را بر روی دمای 425 درجه فارنهایت تنظیم کنید. خمیر را درون ظرف شیشه‌ای قرار دهید. سپس خمیر را بر روی کل ظرف پهن کنید و آن را به خوبی فشار دهید تا به کناره و ته ظرف بچسبد.

مرحله دوم: درون ظرف بزرگ تمامی مواد داخل پای سیب را مخلوط کنید، سپس آن مخلوط را بر روی خمیر موجود در ظرف شیشه‌ای بریزید. بعد از اینکه مخلوط روی خمیر به طور هم‌سطح پخش شد، خمیر دوم را که هم‌اندازه خمیر اول است بر روی مواد قرار دهید. به طوری که لبه‌های دو خمیر با هم برخورد داشته باشند. خمیر بالایی را فشار دهید تا کاملاً به مواد بچسبد. در آخر دو لبه‌ی خمیر بالایی و پایینی را کمی بالاتر از سطح مواد بیاورید و با فشار زیاد به هم بچسبانید.

مرحله سوم: برای اینکه پای سیب شما به خوبی مغز پخت و طلایی رنگ شود، اجازه دهید که 40 الی 45 دقیقه در فر بماند. در این زمان امکان دارد که لبه‌های پای سیب بیش از حد بپزد و رنگ آن قهوه‌ای پر رنگ شود، برای جلوگیری از این مورد بهتر است بعد از 15 الی 20 دقیقه لبه‌ها را با نوار فویل بپوشانید.

2 ساعت قبل از سرو پای سیب، آن را در یک جای خنک قرار دهید تا سرد شود.

طرز تهیه محتویات داخل پای سیب

درست کردن خمیر پای سیب، کار دشواری است. به همین دلیل ما از خمیر آماده استفاده می‌کنیم. البته تهیه خمیر اولین گام در درست کردن پای سیب است و درست کردن مواد داخل آن به اندازه خمیر یا حتی بیشتر از آن مهم و ضروری است. در ادامه شما یاد می‌گیرید که چگونه یک محتوای عالی و خوشمزه برای پای سیبتان آماده کنید:

مواد لازم برای محتویات داخل پای سیب

 • 3/4 فنجان شکر
 • 6 فنجان سیب قاچ شده
 • 3 قاشق غذاخوری آرد
 • 3/4 قاشق چای‌خوری دارچین
 • 1/4 قاشق چای‌خوری نمک
 • 1/8 قاشق چای‌خوری جوز هندی
 • 1 قاشق غذاخوری آب لیمو

مرحله اول: آماده سازی سیب

6 سیب تقریباً متوسط را بشویید و به صورت نازک قاچ کنید. برای پای سیب از هر نوع سیبی که دوست دارید می‌توانید استفاده کنید. در اینجا ما ترجیحاً از سیب سبز استفاده کردیم.

مرحله دوم: ترکیب مواد

تمامی مواد را به جز سیب و آب لیمو با هم به خوبی مخلوط کنید.

پس از مخلوط کردن کامل مواد، آب لیمو و سیب را بیفزایید و همه مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید.

اکنون آن محتویات دل‌چسب و خوشمزه آماده است تا درون پای سیب قرار گیرد. ترکیب بوی سیب و دارچین باعث می‌شود تمام اعضای خانه را به طرف میز بکشانید و در چشم آن‌ها یک قهرمان باشید.

شکل‌های مختلف پای سیب

هنگامی که شما درست کردن پای سیب ساده را یاد گرفتید، برای سرگرمی بهتر است پای سیب خود را به شکل‌های مختلفی در بیاورید. به طور مثال، به جای دو لایه خمیر از یک لایه استفاده کنید یا لایه‌ی بالایی خمیر را به شکل‌های مختلفی در بیاورید. در ادامه برخی از روش‌های محبوب را مورد بررسی قرار دادیم:

پای سیب تک لایه

درست کردن پای سیب تک لایه ساده‌تر از پای سیب معمول و ساده است. بهتر است برای تزیین سطح بالایی که خمیر ندارد از سیب‌های خوش فرم استفاده شود.

پای سیب مشبک

شکل‌های جالب کیک‌ها می‌توانند ایده‌ای برای ما در طرح دادن به پای سیب باشند. یکی از این روش‌ها، پای سیب مشبک است که لایه بالایی به دو قسمت تقسیم می‌شود و هر دو با استفاده از وردنه باز می‌شوند، بعد از آن با استفاده از چاقوی مخصوص برش پیتزا به اندازه دو سانت برش داده می‌شود. سپس این اشکال مستطیل شکل به صورت عمود و مورب بر روی هم قرار می‌گیرند و لبه‌های آن‌ها با فشار دادن به لایه‌ی پایینی می‌چسبد.

کناره‌های پای سیب

سه روش آسان وجود دارد که شما با استفاده از آن می‌توانید به لبه‌ها و کناره‌های پای سیب خود شکل مناسبی دهید. ما در اینجا روش‌هایی برای شما پیشنهاد می‌کنیم که بتوانید با استفاده از چاقو و چنگال، لبه‌های پای سیب را درست کنید تا کار پای سیب شما به طور کامل تمام شود:

1- برای اینکه لبه‌های پای سیب به شکل حلالی باشد، دو لبه‌ی خمیر بالایی و پایینی را به‌طور کامل به هم بچسبانید. انگشت اشاره و شست خود را با فاصله‌ی د. سانتی‌متری و در بیرون لبه‌ها نگه دارید. سپس انگشت اشاره‌ی دیگر را از داخل لبه به بیرون فشار دهید تا یک نیم‌دایره به اندازه انگشت اشاره تشکیل شود.

2- یک روش دیگر این است که لبه‌های پای سیب را به شکل طناب در بیاورید. به طوری که انگشت اشاره خود را به اندازه یک سانتی‌متر در داخل لبه قرار دهید و وسط انگشت اشاره را در بیرون لبه. سپس انگشت اشاره را به سمت انگشت شست فشار دهید تا خمیر شکل بگیرد.

3- با استفاده از چنگال نیز می‌توان به لبه‌ها شکل داد، به این صورت که بعد از اینکه چنگال را به آرد آغشته کردید لبه‌های پای سیب را به داخل فشار دهید. سپس با لبه‌ی چنگال به آرامی روی آن فشار دهید و همان‌طور که ادامه می‌دهید ظرف را بچرخانید تا کل لبه‌ها شکل بگیرند.

زمان لازم برای پخت کامل پای سیب

اگر تمایل دارید که از پوسته‌ی خمیر سرد، استفاده کنید باید آن را 15 دقیقه قبل از استفاده در دمای اتاق قرار دهید. در صورت استفاده از خمیر یخ‌زده آماده برای این دسر، آن را به مدت 60 الی 90 دقیقه در دمای اتاق قرار دهید تا به خوبی باز شود و شکل بگیرد. همچنین اگر برای درست کردن آن از یک ظرف شیشه‌ای یا فلزی استفاده کنید، پای سیب با کیفیتی خواهید داشت. ورق‌های آلومینیومی بهترین گزینه برای دفع گرما از لبه‌ها و جلوگیری از قهوه‌ای شدن بیش از حد این قسمت‌ها است و استفاده از تابه‌های تیره و نسوز باعث خشک و قهوه‌ای شدن پای سیب می‌شود.

مدت زمان لازم برای پختن پای سیب برای هر نوع دستور پخت، 40 الی 60 دقیقه است. نتیجه‌ی پایانی و مورد قبول، یک پای سیب با رنگ قهوه‌ای طلایی می‌باشد. چون امکان دارد که لبه‌های پای سیب بیش از حد در معرض گرما قرار بگیرد، بهتر است 15 دقیقه بعد از اینکه در فر قرار دادید، آن را بیرون بیاورید و لبه‌های آن را با ورق آلومینیومی بپوشانید. البته این برای حالتی است که لبه‌های پای سیب کمی بالاتر از سطح پای سیب قرار دارند. اگر برای شکل‌دهی به لبه‌ها از 3 روش بالا استفاده شود دیگر نیازی به پوشاندن آن با ورق آلومینیومی نیست. بعد از اینکه پای سیب به طور کامل پخت به مدت 2 ساعت قبل از سرو در یخچال یا یک جای خنک قرار دهید.

طریقه سرو کردن پای سیب

شما می‌توانید پای سیب را با روش‌های دلخواه و جالب خودتان سرو کنید و ما در اینجا پیشنهاداتی به شما می‌دهیم که گزینه‌های انتخابی شما برای سرو پای سیب، دو برابر شود. شما حتماً چیزی در مورد مدل تکه‌ی پای سیبی که همراه یک قاشق بستنی سرو می‌شود شنیده‌اید. این روش سرو بسیار محبوب بوده و به این‌گونه است که یک ‌تکه از پای سیب را درون فر قرار می‌دهیم و بعد از چند ثانیه بیرون می‌آوریم. سپس یک قاشق بستنی در کنار یا روی آن قرار می‌دهیم.

در صورت نبود بستنی می‌توان به جای آن از کارامل کاکائو استفاده کرد و روی پای سیب و حتی ظرف نیز کارامل قرار داد.

حفظ طراوت و تازگی پای سیب

برای اینکه یک پای سیب تازه داشته باشید، بعد از پخت، آن را به مدت 2 ساعت در یک جای خنک قرار دهید و بعد از 2 ساعت آن را با پلاستیک یا ورق آلومینیومی بپوشانید و در دمای اتاق قرار دهید. اگر تمایل داشتید که پای سیب را به مدت زیادی نگه دارید و نخورید آن را درون یخچال قرار دهید و هر موقع تمایل داشتید یک تکه از آن را بردارید و درون فر کمی گرم کنید.

طریقه نگه‌داری تکه‌های پای سیب باقیمانده

آیا واقعاً تکه‌هایی از پای سیب شما باقی‌مانده است؟ واقعاً عجیب است؛ اما در اینجا چگونگی نگه‌داری پای سیب باقی‌مانده را بررسی می‌کنیم:

پای سیب را با استفاده از ورق پلاستیکی یا آلومینیومی بسته‌بندی کنید و در دمای اتاق قرار دهید. این روش باعث می‌شود که پای سیب 2 روز دیگر سالم بماند و خراب نشود؛ اما چون احتمال دارد سیب‌های موجود درون آن خراب شوند یا تغییر رنگ دهند، بهتر است آن را در فریزر قرار دهید. با این روش پای سیب به مدت 4 ماه هم می‌تواند تازگی خود را حفظ کند و زمانی که قصد خوردن آن را دارید، به مدت 1 ساعت در دمای اتاق قرار دهید و بعد آن را به مدت 30 الی 40 دقیقه درون فری که دمای آن را روی 375 درجه فارنهایت تنظیم کرده‌اید، قرار دهید تا گرم شود.

اگر شما پای سیب را در فریزر قرار دهید همیشه یک گزینه برای دسر دارید که در آخر هفته‌ها یا گردش‌ها میل کنید.

 

منبع: Pillsbury


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up