راهنمای جامع سفر و گردش در گرجستان

در راهنمای جامع زیر تمام موارد مورد نیاز برای کوله گردی و گردش در گرجستان بیان شده است.

گرجستان یک کشور کوچک در تقاطع بین اروپا و آسیا بوده و بین روسیه در شمال و ترکیه در جنوب قرار دارد. این کشور باستانی در کوه‌های قفقاز واقع شده و خانه‌ی مردم اصیلی است که علی رغم داشتن تاریخ سخت جنگ و فتح، هنوز هم به دین، فرهنگ و سنت‌های قرون وسطا و منحصر به فرد خود اهمیت می‌دهند!

گرجستان یا مطابق گفته بومیان آن، ساکارلوو، به‌آرامی در حال تبدیل شدن به یک مقصد بسیار محبوب گردشگری است. اگر یک سال در این کشور باشکوه و وحشی زندگی کنید، علت افزایش جذب مسافر را درک خواهید کرد!

قصد مسافرت به گرجستان را دارید؟ مقاله زیر را مطالعه کنید.

گردش در گرجستان

1- آیا برای گرجستان نیاز به ویزا دارید؟

گرجستان تسهیلات ویژه‌ای در زمینه مقررات ویزای توریستی دارد. شهروندان اتحادیه اروپا، آمریکای شمالی، استرالیا و برخی دیگر از کشورها می‌توانند برای یک سال تمام بدون ویزا آزادانه وارد کشور شوند! این بدان معنی است که مسافران این کشورها با یک پرواز به فرودگاه تفلیس یا از طریق هر پایانه مرزی زمینی، مجاز به ورود به گرجستان خواهند بود.

اگر نام کشوری در فهرست کشورهای بدون ویزا نیست، شهروندان آن باید برای اخذ ویزای الکترونیکی 30 یا 90 روزه درخواست دهند.

 ویزای الکترونیکی برای گرجستان

نحوه درخواست ویزای الکترونیکی برای گرجستان و آنچه مورد نیاز است

آنچه برای اجازه ورود به کشور نیاز است:

 • گذرنامه
 • اسنادی که بیانگر هدف سفر است؛ برای گردشگری، فقط برنامه سفر و محل اقامت ارائه می‌شود.
 • مشخص نمودن محل اقامت
 • سفر و بیمه درمانی
 • بیانیه بانک یا سندی که بیانگر سرمایه کافی برای پوشش هزینه‌های سفر در گرجستان است

 ویزای الکترونیکی برای گرجستان

برای ویزای الکترونیکی کجا درخواست می‌دهند؟

برای دریافت ویزای الکترونیکی نیازی به رفتن به سفارت یا کنسولگری نیست؛ می‌توان به‌صورت آنلاین درخواست ویزا داد. تنها مدارک مورد نیاز کارت اعتباری و کپی اسکن شده‌ی مدارک است. درخواست آنلاین را پر کرده، اسکن اسناد را آپلود کنید و پس از آن هزینه را پرداخت نمایید. پس از 5 روز کاری ویزا آماده است. آن را چاپ کرده و در سفر به گرجستان به همراه داشته باشید.

هزینه اخذ ویزای الکترونیکی به گرجستان چقدر است؟

قیمت یک ویزای توریستی استاندارد برای گرجستان 20 دلار + 2٪ هزینه خدمات است.

نکته مهم:

با ویزای گرجستان به منطقه آبخازیا و اوستیای جنوبی که دو منطقه جداگانه در گرجستان است نمی‌توان وارد شد. تنها می‌توان از طریق زمینی و با یک ویزای خاص به آبخازیا وارد شد.

ویزای گرجستان

چگونه می‌توان ویزای گرجستان را تمدید کرد؟

ویزای گرجستان قابل تمدید نیست؛ اما به‌راحتی می‌توانید آن را تجدید کنید.

اگر شهروند کشوری هستید که ویزای آن رایگان است، کافی است چند روزی از مرز گرجستان خارج شده و در یکی از کشورهای هم‌جوار اقامت کنید. پس از بازگشت یک ویزای رایگان و جدید دریافت خواهید کرد.

در صورت استفاده از ویزای الکترونیکی، می‌توانید درخواست جدیدی بدهید. اگر یک ویزای الکترونیکی 90 روزه داشته باشید، مجاز به اقامت در کشور برای 90 روز دیگر هستید، بنابراین فقط می‌توانید هر 6 ماه یک بار درخواست ویزای جدید دهید. اگر ویزای الکترونیکی 30 روزه دارید می‌توانید 120 روز اقامت داشته باشید، یعنی هر 3 ماه مجدداً درخواست دهید.

ورود و خروج به گرجستان توسط هواپیما

سه فرودگاه بین‌المللی در گرجستان وجود دارد:

فرودگاه بین‌المللی تفلیس

1- فرودگاه بین‌المللی تفلیس

تفلیس پایتخت گرجستان بوده و فرودگاه موجود در این شهر، فرودگاه بین‌المللی اصلی گرجستان است. این فرودگاه حدود 17 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد. به سه روش می‌توان از فرودگاه تفلیس به مرکز شهر منتقل شد.

 • با تاکسی: در این فرودگاه رانندگان تاکسی زیادی وجود دارند که با خوشحالی مسافران را به مرکز شهر می‌برند. بر سر قیمت باید به توافق برسید اما نرخ طبیعی برای یک تاکسی فرودگاه نباید بیش از 30 لاری باشد!
 • با اتوبوس: یک مینی‌بوس روزانه از ساعت 7 صبح تا 11 بعد از ظهر از مرکز شهر (ایستگاه روستاویلی یا میدان آزادی) به فرودگاه رفته و بازمی‌گردد. کرایه آن فقط 0.50 لاری است و باید آن را به راننده پرداخت کرد؛ ممکن است رسیدن به مرکز شهر 45 دقیقه طول بکشد؛ زیرا همه جا توقف می‌کند.
 • با قطار: می‌توانید به کمک قطار از فرودگاه به ایستگاه قطار اصلی در تفلیس بروید، اما به یاد داشته باشید این قطار فقط در ساعت 8:45 و 6:05 بعد از ظهر کار می‌کند.

فرودگاه بین‌المللی باتومی

2- فرودگاه بین‌المللی باتومی

فرودگاه باتومی دومین فرودگاه بین‌المللی گرجستان و در 2 کیلومتری جنوب شهر باتومی واقع شده است. به سه روش می‌توان از فرودگاه تفلیس به مرکز شهر منتقل شد.

 • با تاکسی: حتماً باید بر سر قیمت با راننده به توافق برسید؛ اما بد نیست بدانید کرایه تاکسی از فرودگاه به مرکز شهر بین 15 تا 20 لاری است.
 • با اتوبوس: یک اتوبوس به‌طور منظم از فرودگاه تا مرکز باتومی رفته و بازمی‌گردد. ایستگاه اتوبوس در مقابل ترمینال قرار دارد و رسیدن به مرکز شهر با اتوبوس حدود 20 دقیقه طول می‌کشد. کرایه آن حدود 0.40 لاری بوده و آن را در حین حرکت به راننده پرداخت می‌کنید.

فرودگاه بین‌المللی داویت چهارم (David the Builder) کوتایسی

3- فرودگاه بین‌المللی داویت چهارم (David the Builder) کوتایسی

این فرودگاه حدود 14 کیلومتری غرب کوتایسی است. به دو روش می‌توان از فرودگاه تفلیس به مرکز شهر منتقل شد.

 • با تاکسی: کرایه تاکسی بین فرودگاه و مرکز شهر کوتایسی حدود 20 است.
 • با اتوبوس: اتوبوس‌هایی از فرودگاه کوتایسی به مرکز شهر با 5 لاری، به تفلیس حدود 20 لاری و به باتومی با 18 لاری در رفت و آمد هستند. می‌توانید بلیط این اتوبوس‌ها را در ایستگاه اتوبوس در نزدیکی خروجی ترمینال خریداری کنید.

ورود و خروج به گرجستان از راه زمینی

می‌توان از خاک ترکیه، روسیه، ارمنستان و آذربایجان به‌صورت زمینی وارد گرجستان شد.

واکسن‌های مورد نیاز برای ورود به گرجستان

واکسن‌های مورد نیاز برای ورود به گرجستان

برای سفر به گرجستان به واکسیناسیون اجباری نیازی ندارید. با این حال، واکسیناسیون هپاتیت A و هاری توصیه می‌شود. هاری را می‌توان در سگ‌ها، خفاش‌ها و سایر پستانداران گرجستان یافت.

بیشتر سگ‌های ولگرد شیرین هستند و به شما آسیب نمی‌رسانند، اما بهتر است مراقب باشید.

لاری پول گرجستان

موارد ضروری برای گردش در گرجستان

 • پول

واحد پول گرجستان لاری بوده و 1 دلار آمریکا معادل 2.5 لاری (ژانویه 2018) است.

در هر شهر دستگاه خودپرداز وجود دارد، بنابراین در صورت داشتن کارت اعتباری، به جز زمان بازدید از روستاهای دور افتاده و مناطقی مانند توشتی، نیازی به همراه داشتن پول نقد نیست. همچنین در صورتی که تمایل به تبدیل دلار و یورو دارید، دفاتر مبادلات زیادی به‌خصوص در تفلیس وجود دارد. سفر به گرجستان بسیار ارزان است.

 • بیمه سفر گرجستان

در صورت سفر به گرجستان، داشتن بیمه سفر ضروری است. از آنجا که مسافرت بدون داشتن بیمه ریسک بزرگی محسوب می‌شود، بهتر است بیمه داشته باشید.

 • پریزهای برق در گرجستان

پریز‌های برق در گرجستان دو نوع C و F هستند. ولتاژ استاندارد 220 ولت و فرکانس استاندارد آن 50 هرتز است.

لباس مناسب سفر گرجستان

 • لباس مناسب سفر گرجستان

گرجستان دارای سه اقلیم آب و هوایی مختلف است. آب‌وهوای سواحل دریای سیاه، بارانی و ملایم و دمای متوسط ​​آن در تابستان 20 درجه سانتی‌گراد و در زمستان 5 درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

آب‌وهوای مناطق مرکزی و شرقی گرجستان با دمای متوسط 25 درجه سانتی‌گراد در تابستان و 0 درجه سانتی‌گراد در زمستان، خشک‌تر است. کوه‌ها دارای آب‌وهوای آلپ بوده و بارش برف در زمستان بسیار زیاد خواهد بود. متوسط ​​دما در کوه‌ها در تابستان 20+ درجه سانتی‌گراد و -20 درجه سانتی‌گراد در زمستان است.

با توجه به زمان مسافرت، لباس مناسبی انتخاب کنید. اگر برنامه‌ی پیاده‌روی و اردو زدن در کوه‌ها را دارید، حتی در تابستان تعدادی لباس گرم بردارید؛ زیرا شب‌ها هوا سرد می‌شود.

توجه به این نکته ضروری است که جهت بازدید از کلیسا، خانم‌ها باید لباس پوشیده انتخاب کرده و موهای خود را با روسری بپوشانند.

بهترین زمان بازدید از گرجستان

بسته به اینکه دوست دارید در طول سفر چه چیزهایی دیده و چه کارهایی انجام دهید، در تمام سال می‌توان به گرجستان سفر کرد.

اگر قصد پیاده‌روی دارید، زمان مناسب سفر بین ماه‌های اردیبهشت و شهریور است. در این فصل تمام جاده‌های کوهستانی باز بوده و درجه حرارت برای اردو زدن عالی خواهد بود. بهترین زمان برای بازدید از توشتی، دور افتاده‌ترین منطقه گرجستان نیز همین فصل است. زیبایی مناظر توشتی چشمگیر بوده و می‌توانید مکان‌های بسیار منحصر به فرد و قدیمی را پیدا کنید.

اگر عاشق اسکی هستید و آب‌وهوای سرد و برفی را دوست دارید، باید بین ماه‌های دی و فروردین به گرجستان سفر کنید.

گرجستان در طول زمستان جادویی است! شاید کمی سرد باشد؛ اما همه چیز به سرزمین عجایب زمستانی زیبا تبدیل می‌شود.

مهم نیست که در چه فصلی از سال از گرجستان بازدید می‌کنید، مناظر لذت‌بخش و زیبایی را شاهد خواهید بود!

مسافرت در گرجستان از طریق وسایل حمل و نقل عمومی

در گرجستان می‌توان با مینی‌بوس (mashrutka)، قطار، اتوبوس و تاکسی سفر کنید.

 • گشت و گذار با ماشروتکا (مینی‌بوس)

مانند سفر محلی! سفر با مینی‌بوس ارزان‌ترین راه گشت و گذار است. مینی‌بوس‌ها وسایل حمل و نقل عمومی اصلی برای مردم محلی است که به کمک آن‌ها به شهرهای اطراف و حتی سراسر کشور سفر می‌کنند.

مینی‌بوس‌ها برنامه‌ی ثابتی ندارند، اما همه جا پیدا می‌شوند! فقط کافی است در کنار جاده بایستید و منتظر بمانید. راننده‌ها برای سوار کردن مسافران کنار جاده توقف خواهند کرد. اگر می‌خواهید پیاده شوید، به سمت جلوی مینی اتوبوس حرکت کرده و فریاد بزنید “ka-che-rett” (توقف به زبان گرجی).پس از اندک مدتی، کرایه را پرداخت کرده و پیاده می‌شوید. اگر تصمیم به سفر طولانی با مینی‌بوس دارید، کرایه را باید در ایستگاه اتوبوس (در صورتی که در ایستگاه اتوبوس هستید) یا به خود راننده پرداخت کنید.

می‌توان برای گشت و گذار در تفلیس و باتومی نیز اتوبوس گرفت. هزینه یک بلیط 0.50 لاری بوده و می‌توان آن را در خود اتوبوس خریداری کرد. به میانه اتوبوس که یک افسر بلیط با یک کت مخصوص ایستاده رفته و پول را به او بدهید. آن‌ها از بلیط شما مراقبت خواهند کرد.

یافتن مسیر و برنامه‌ی اتوبوس‌ها اندکی سخت خواهد بود؛ اما می‌توانید از Google Maps استفاده کنید. کافی است محل فعلی خود و آدرس مقصد را وارد کنید و گوگل به شما زمان و تعداد اتوبوس‌ها را شما می‌دهد! با تشکر از تکنولوژی!

 • گشت و گذار با مترو

استفاده از مترو در تفلیس بسیار ارزان و ساده است. با پرداخت 2 لاری یک کارت مترو برای ورود به ایستگاه مترو خریداری کرده و اعتبار آن را افزایش دهید. این کار را می‌توان با استفاده از یکی از دستگاه‌های بلیط پر زرق و برقی که در اطراف وجود دارد انجام داد. در صورت لزوم، همیشه می‌توانید از یک فرد محلی کمک بخواهید، آن‌ها از کمک به شما بسیار خوشحال خواهند شد.

سفر با مترو هزینه 0.50 لاری خواهد داشت و می‌توان از یک کارت مترو برای چند مسافر استفاده کرد. حتی می‌توانید از این کارت برای سوار شدن اتوبوس یا مینی‌بوس در شهر نیز استفاده کنید!

 • گشت و گذار با قطار

خطوط قطار زیادی در گرجستان وجود ندارد و برخی از قطارها خیلی کند هستند؛ اما تجربه بسیار خوبی است! سریع‌ترین و سر راست‌ترین مسیر قطار بین تفلیس و باتومی قرار دارد. با پرداخت 18 لاری صندلی کلاس اقتصادی را خواهید داشت و می‌توانید به‌راحتی بنشینید، استراحت کنید و برای تماشای مناظر شگفت‌انگیز در طول مسیر از پنجره بیرون را نگاه کنید.

بلیط‌ها را می‌توان در ایستگاه قطار و یا به‌صورت آنلاین پس از ثبت‌نام در وب‌سایت Georgian Railways خریداری کرد. در صورت سخت بودن کار با وب‌سایت، از کارکنان خوابگاه یا هتل محل اقامت خود کمک بخواهید.

 • گشت و گذار با تاکسی

تاکسی‌ها در همه‌جا پیدا شده و گران نیستند؛ اما بعضی اوقات رانندگان از مسافران بیگانه سوءاستفاده می‌کنند. قبل از سوار شدن به تاکسی، حتماً بر سر قیمت به توافق برسید!

کرایه یک فاصله کوتاه در تفلیس یا باتومی، بین 5 تا 10 لاری است. بعضی از تاکسی‌ها کیلومتر شمار دارند؛ اما راننده‌های گستاخی هم هستند که اگر مسافر خارجی ببینند آن را خاموش می‌کنند. اگر اهل چانه زدن نیستید، اما می‌خواهید کرایه عادلانه پرداخت کنید، می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی مثل Taxify استفاده کنید.

 • پروازهای داخلی در گرجستان

گرجستان برای مسافرت کشور بزرگی نیست؛ اما اگر می‌خواهید در زمان صرفه جویی کنید، می‌توانید از پروازهای بین تفلیس و مستیا و بین کوتایسی و مستیا استفاده کنید. هزینه یک پرواز یک طرفه بین تفلیس و مستیا حدود 50 دلار و یک پرواز یک طرفه بین کوتایسی و مستیا معادل 40 دلار خواهد بود. می‌توانید پرواز خود را در سایت Vanillasky.ge رزرو کنید.

رانندگی در گرجستان

در این کشور می‌توانید با ماشین خود رانندگی کنید یا یک ماشین اجاره کنید. فرمان ماشین‌ها در گرجستان در سمت راست بوده و آن‌ها از سمت چپ جاده حرکت می‌کنند. وضعیت جاده‌ها به‌طور کلی خوب است، اما چنانچه تصمیم دارید در کوه‌ها رانندگی کنید، یک ماشین 4 WD اجاره نمایید.

مراقب باشید! مردم گرجستان علی رغم خلق و خوی دوست داشتنی، در رانندگی دیوانه هستند! آن‌ها عاشق این هستند که در پیچ‌ها سبقت بگیرند و حین رانندگی با سرعت زیاد تلفن همراهشان را چک کنند.

مسئله سوخت می‌تواند در این کشور یک مشکل باشد. به جایگاه‌های رسمی سوخت رفته و اطمینان حاصل کنید که بنزین مناسب اتومبیل خود را انتخاب کردید! در صورت اجاره یک ماشین، از شرکت اجاره دهنده سوخت مورد نیاز را پرسیده و آن را یادداشت نمایید تا در جایگاه سوخت به متصدی نشان دهید.

اگر یک راننده باتجربه و با اعتماد به نفس هستید، حتماً سفر جاده‌ای را انتخاب کنید. ارزشش را خواهد داشت! به دوردست‌ها سفر کرده و زیر ستارگان کمپ بزنید!

رایگان سواری در گرجستان

اگر رایگان سواری را دوست دارید، توصیه می‌کنم تا حدودی زبان روسی را یاد بگیرید. گرچه نسل جوان زیر سی سال انگلیسی صحبت می‌کنند، اکثریت مردم این زبان را درک نمی‌کنند. آن‌ها به عنوان زبان دوم به روسی صحبت می‌کنند. سعی کنید زبان گرجی را یاد بگیرید، اما آموختن این زبان فوق‌العاده دشوار است!

اقامت در گرجستان

این به خود فرد بستگی دارد که آیا می‌خواهد در طبیعت چادر بزند یا اقامت در یک خوابگاه، مهمانخانه و یا هتل لوکس را ترجیح می‌دهد. گرجستان امکانات لازم برای هر نوع سفر را دارد! خوابگاه‌ها ارزان‌ترین گزینه هستند، قیمت‌ها از 5 دلار به ازای شب برای یک تخت شروع می‌شود و هزینه یک اتاق دو تخته، شبی 12 دلار است.

چادر زدن در گرجستان

در گرجستان چندین منطقه اردوگاه تعیین شده وجود دارد و چنانچه جایی در چمنزار یا جنگل چادر بزنید هیچ‌کس توبیختان نمی‌کند. فقط مراقب سگ‌های وحشی و حیوانات باشید. غذای خود را در چادر نگه ندارید، آن را در یک کیسه مهر و موم شده به یک درخت در نزدیکی چادر بیاویزید. اگر قصد دارید در کوه چادر بزنید، به خاطر داشته باشید که شب‌ها هوا سرد است.

غذا در گرجستان

غذای گرجستان بسیار خوشمزه است! مهم نیست که غذای گوشتی می‌خورید یا گیاه‌خوار هستید، در هر صورت از غذاهای گرجستان لذت خواهید برد!

محبوب‌ترین بشقاب غذای گرجستان، خاچاپوری، نوعی نان و پنیر چسبناک شبیه به پیتزا است. این غذا سرشار از کربوهیدرات و لبنیات بوده و به سبب میزان لاکتوز موجود در آن، ممکن است مشکلاتی برای فرد ایجاد کند؛ اما قادر است گرفتگی عضلانی را از بین ببرد!

تنوع غذاهای لذیذ گرجستان خود می‌توانند عنوان یک مقاله کامل باشند.

مذهب در گرجستان

مسیحیت ارتدکس مذهب اصلی مردم گرجستان بوده و کلیساها و صومعه‌های قدیمی زیادی در سراسر کشور برای بازدید وجود دارد. بومیان گرجستان بسیار مذهبی هستند و مقدسین (روحانیان مذهبی) زیادی در خانواده، اتومبیل و مینی‌بوس به چشم می‌خورند.

یکی از مهم‌ترین مقدسین کشور، نینو مقدس است که به‌عنوان روشنگر گرجستان شناخته می‌شود. نام بسیاری از دختران از نینو مقدس گرفته شده است (نینو، نینی، نینا). او زنی است که در گرجستان مسیحیت را تبلیغ کرد و پس از آن، در سال 330 این دین به‌عنوان دین رسمی کشور به تصویب رسید.

مردم و فرهنگ

با وجود دوره‌های مکرر اشغال خارجی، ریشه‌های تاریخی غنی و باستانی کشور به هزاران سال می‌رسد. معماری برجسته گرجستان، موسیقی سنتی منحصر به فرد، رقص‌های رنگارنگ و هنر، ترکیبی است که به کشور و شهروندان مهمان نواز و مهربان آن، حس قوی هویت ملی می‌دهد.

توسعه این کشور با تلاش پادشاه پرنواف برای اتحاد گرجستان در قرن 3 پیش از میلاد مسیح آغاز شد. در آن زمان مردم نقاط مختلف این کشور به زبان‌های مختلف صحبت می‌کردند و کمترین اشتراک ممکن را با یکدگر داشتند. بعضی از این نهادهای قومی-فرهنگی کوچک منطقه‌ای همچنان سنت، آداب و رسوم، عرفان، غذا و زبان مخصوص به خود را دارند. نمونه‌ای از این مردم سوان‌ها هستند که در سوانتی زندگی می‌کنند.

گرجی‌ها خود را Kartveli می‌نامند و سرزمین آن‌ها Sakartvelo نامیده می‌شود. این نام‌ها از Kartlos، خدای یهودی گرفته شده که گفته می‌شود پدر تمام گرجی‌ها است. نام خارجی گرجستان در سرتاسر اروپای غربی مورد استفاده قرار می‌گیرد و اشتباهاً تصور می‌شود که نام گرجستان از کشور پاترون مقدس، جورج مقدس گرفته شده است. در حالی که اصطلاح گرجستان به جورج مقدس اشاره نمی‌کند؛ بلکه به واژه‌ی فارسی باستان گرج، کورج یا گورج اشاره دارد که به معنای گرگ بوده و نماد توتمی (قبیله‌ای) بودن فرهنگ گرجستان است.

گرجی‌ها از مهمان‌نوازترین مردم بوده و واقعاً بر این باورند که میهمان هدیه‌ای از جانب خداوند است، بنابراین هنگام بازدید از شهرهای کوچک و روستاها احتمالاً دعوت‌نامه‌های زیادی برای صرف غذا خواهید داشت. این وعده غذایی احتمالاً بجای سوپ، یک شام بزرگ به همراه نوشیدنی‌های فراوان است. در صورت دعوت شدن، برای میزبان گل، شیرینی یا شکلات ببرید. دقت کنید که تعداد گل‌هایی که می‌برید فرد باشد؛ زیرا تعداد گل زوج مخصوص مراسم تشییع جنازه است.

در هنگام دست دادن واژه «Gamarjoba» به معنای سلام را به کار ببرید. هنگامی که با فردی بیشتر آشنا می‌شوید، ممکن است او شما را ببوسد.

نگرانی درباره انعام بی‌مورد است؛ زیرا اکثر رستوران‌ها 10% هزینه خدمات در صورت حساب منظور می‌کنند. چنانچه هزینه خدمات در صورت حساب منظور نشده باشد، نیازی به پرداخت انعام نیست، البته، اگر آن را بپردازید، از شما قدردانی خواهند کرد.

در گرجستان به چه زبان‌هایی صحبت می‌شود؟

زبان رسمی این کشور گرجی یا همان زبان کارتولی است که بیش از 2000 سال قدمت دارد. این زبان یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های گفتاری جهان بوده و به دلیل دستورالعمل‌های پیچیده گرامری و آواهای عجیب گلو، احتمالاً سخت‌ترین زبان برای یادگیری است. زبان گرجی در قیاس با زبان‌های دیگر، بسیار محدود بوده و الفبای خاص خود را دارد.

در گرجستان افراد جوان‌تری که در شهرها زندگی می‌کنند، به زبان انگلیسی مسلط هستند؛ اما اگر می‌خواهید با مردم محلی صحبت کنید، پیشنهاد می‌شود مقداری روسی یاد بگیرید.

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، گرجستان زمانی بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق بود، بنابراین زبان روسی به‌طور گسترده‌ای در کشور شناخته ‌شده و به‌عنوان زبان بین‌المللی محسوب می‌شود. البته تغییراتی به‌آرامی در حال وقوع است. امروزه زبان انگلیسی در حال حاضر در مدارس آموزش داده می‌شود، اما در حال حاضر بهتر است بتوانیم به زبان روسی حرف بزنیم.

یک لغت نامه نیز می‌تواند مفید باشد. همراه داشتن دیکشنری فرهنگ و لغت روسی به مسافران این کشور توصیه می‌شود.

اگر بتوانید یک زبان مشترک با مردم این کشور را فراگیرید، می‌توانید در مورد فرهنگ و آداب و رسوم آن‌ها چیزهای بیشتری بیاموزید!

آیا کشور گرجستان برای سفر کشور امنی است؟

گرجستان یکی از امن‌ترین کشورهای دنیاست! می‌توانید با یک دوربین گران ‌قیمت در اواخر شب قدم بزنید و هیچ‌کس درصدد دزدی از شما بر نخواهد آمد. گرجی‌ها مردم بسیار محترم و باهوشی هستند!

مراقب چند مسئله باشید!

اگر به‌عنوان یک زن تنها به این کشور سفر می‌کنید، بد نیست بدانید که این سفر برای شما امن خواهد بود اما ممکن است کمی نگاه خیره به خود جلب کنید. بعضی از افراد سعی می‌کنند به شما ضربه بزنند و حتی حق مسلم خود می‌دانند که سعی کنند دختری را اغوا کنند، خوب است بدانید که به‌آسانی دست از سرتان بر نخواهند داشت. نیازی به ترسیدن نیست. اگر زیاد پیگیری کردند، محکم و با قاطعیت پاسخشان را بدهید. این تنها راهی است که از شما فاصله می‌گیرند.

در جاده مراقب باشید. سبک رانندگی افراد در گرجستان خطرناک است. همیشه در ماشین کمربند ایمنی را ببندید و هنگام رد شدن از خیابان احتیاط کنید. محل عبور عابر پیاده زیادی وجود ندارد و حتی اگر یکی هم ببینید، خودروها برای شما متوقف نخواهند شد، حتی اگر تابلوی توقف وجود داشته باشد و یا چراغ راهنمایی قرمز باشد. این مردم دوست دارند قوانین راهنمایی و رانندگی را نادیده بگیرند.

هرگز بدون تجهیزات و یا به‌تنهایی در کوه‌ها پیاده‌روی نکنید. مناطق کوهستانی کم جمعیت هستند، در آنجا حیوانات وحشی و سگ‌های ولگرد وجود دارد و اگر اتفاقی بیفتد، هیچ‌کس برای کمک وجود ندارد. ماجراجو باشید اما احمقانه رفتار نکنید!

پیشنهاداتی مفید قبل از سفر به گرجستان

 • آیا آب گرجستان آشامیدنی است؟

نمی‌توان یک نظر خاص را به کل کشور تعمیم داد؛ اما می‌توان گفت آب آشامیدنی گرجستان تا حدی بی‌خطر است. این کشور کوچک و در حال توسعه برای حفظ کیفیت آب آشامیدنی خود تلاش شایانی دارد.

چندین شرکت تأمین کننده آب وجود دارد که هدف اصلی آن‌ها تصفیه آب و کنترل کیفیت آن است. با این حال، آب تفلیس بعضی اوقات مزه کلر می‌دهد و در برخی از ساختمان‌ها لوله‌های آب دیمی و زنگ زده هستند. اگر چندان ریسک پذیر نیستید، می‌توانید از بطری تصفیه کننده آب استفاده کنید.

حتماً می‌دانید که گرجستان به نام آب معدنی برجیما، Bakuriani، Bakhmaro، معروف است. بسیاری از مردم کشورهای هم‌جوار مثل ترکیه و یا آذربایجان به قصد خرید بطری‌های آب‌معدنی برجیما به این کشور سفر می‌کنند.

آبشارها و رودخانه‌های بسیاری در گرجستان وجود دارند که می‌توانید بدون ترس از ابتلا به بیماری، از آب آن بیاشامید.

 • سرویس بهداشتی

می‌توانید توالت‌های غربی را در شهرها، مهمان‌خانه‌ها و هتل‌ها پیدا کنید؛ اما در مناطق دور افتاده و در توالت‌های عمومی ایستگاه‌های اتوبوس و قطار، اکثراً توالت بومی (توالت ایرانی) تعبیه شده است. در تمام توالت‌های عمومی دستمال توالت وجود ندارد، پس بهتر است همیشه تعدادی به همراه داشته باشید. دستمال را به هیچ وجه درون توالت رها نکنید چراکه لوله‌ها به‌راحتی بسته می‌شوند.

در نهایت برای تخلیه توالت سیفون را بکشید.

 • اینترنت در گرجستان

استفاده از اینترنت موبایل در گرجستان بسیار ساده و ارزان است. در فروشگاه Magticom که در همه شهرهای بزرگ وجود دارد، می‌توانید با 5 لاری یک سیم‌کارت گرجستان خریداری کنید. برای ثبت‌نام سیم‌کارت گذرنامه خود را به همراه داشته باشید.

پس از دریافت سیم‌کارت، برنامه Magticom را بر روی تلفن همراه خود نصب کنید. پس از نصب، می‌توانید زبان برنامه را روی انگلیسی تنظیم کنید. شماره تلفن خود را وارد کرده، گذرواژه را اضافه نمایید و پس از آن هر زمان که خواستید بسته اینترنت خریداری کنید. به‌طور مثال یک بسته 4000 مگابایتی ماهانه 10 لاری هزینه دارد. با پرداخت 150 لاری، اینترنت نامحدود ماهانه خواهید داشت.

اگر به دنیای دیجیتال وابسته‌اید و نیاز دارید که همیشه آنلاین باشید، بر روی اینترنت در شهرهای بزرگ حساب کنید. ممکن است در برخی از خوابگاه‌ها کمی کندتر باشد؛ اما به‌طور کلی قابل اعتماد و سریع است. به خاطر داشته باشید که در ماه ممکن است یک یا دو بار برق قطع شود، حتی در تفلیس یا در باتومی، اما در مجموع بیش از 4 ساعت طول نخواهد کشید.

امیدواریم در گرجستان لحظات شگفت انگیزی داشته باشید! بدون شک عاشق این کشور خواهید شد…

 

منبع: Journalofnomads


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up