خطر حمله خرس‌ها را با این روش‌ها دفع کنید

کشورهایی وجود دارند که خرس یکی از حیوانات آن منطقه است و برای مردم آن کشور مهم است بدانند که هنگام حمله خرس چگونه از خود دفاع کنند. همچنین، ممکن است شما در جنگل یا در هنگام ماجراجویی با یک خرس مواجه شوید یا ممکن است تصمیم بگیرید در یک کوهستان، کلبه‌ای برای خود بسازید!! در هر صورت، اگر در جایی خرسی را دیدید، اصلاً دستپاچه نشوید، آرامش خود را حفظ کرده و آنجا را ترک کنید. اگر مورد حمله‌ی خرس قرار گرفتید از اسپری فلفل قرمز برای ترساندن و بی‌حس کردن خرس استفاده کنید.

روش اول: بالا بردن امنیت خانه در مقابل حمله خرس

1- سطل‌های زباله را درون جعبه‌های مخصوص مخفی کنید

بوی مواد غذایی، خرس‌ها را به خود جذب می‌کند و آن‌ها پس از پیدا کردن سطل زباله، در میان زباله‌ها به دنبال غذا می‌گردند. برای جلوگیری از حملات خرس‌ها از جعبه‌های مخصوص قفل‌دار، استفاده می‌شود. این جعبه‌ها به مراتب محکم‌تر و قوی‌تر از سطل‌های زباله هستند.

 • گزینه‌ی دیگری که می‌توان از آن استفاده کرد این است که زباله‌ها درون یک قفس قفل‌دار نگهداری شوند.
 • زباله‌ها در محلی قرار داده شوند که ماشین جمع‌آوری زباله زودتر به آنجا می‌رسد.
 • برای زباله‌های با بوی زیاد از چند کیسه زباله استفاده شود تا شدت بوی آن کمتر شود. قبل از آنکه زباله‌ها درون کیسه زباله قرار بگیرند، شسته شوند تا بوی آن‌ها تا حدی کمتر شود. همچنین اضافه کردن آمونیاک به زباله‌ها احتمال جذب شدن خرس به آن‌ها را کاهش می‌دهد.
 • هرگز سفیدکننده و آمونیاک را با هم مخلوط نکنید زیرا باعث ایجاد گازهای سمی می‌شود.

2- در طول ماه‌های تابستان محل قرار دادن غذای پرندگان را از حیاط بردارید.

از آنجایی که خرس‌ها تغذیه‌ای متفاوت دارند، یعنی می‌توانند هم گیاه‌خوار و هم گوشت‌خوار باشند، ممکن است بذر و دانه‌هایی که برای تغذیه‌ی پرندگان در حیاط پخش می‌شوند را نیز بخورند. خرس‌ها معمولاً بعد از بیدار شدن از خواب زمستانی حتماً برای پیدا کردن غذا به سراغ حیاط خانه‌ها می‌روند.

 • اگر شما در حیاطتان جعبه غذای پرندگان دارید، بهتر است آن را در ارتفاع حداقل 3 متر از زمین و جایی که در کنار آن درختی وجود ندارد، نصب کنید و تمامی بذر و دانه‌ها را از روی زمینی که جعبه در آنجا قرار دارد، بردارید.
 • اگر خرسی را در نزدیکی جعبه غذای پرندگان دیدید، تا مدت 1 ماه اصلاً بذر و دانه‌ای در آنجا قرار ندهید.

3- درختان میوه در محلی دور از خانه باشند

همانند دانه‌ی پرندگان، میوه‌ها نیز باعث جذب خرس‌ها به خانه می‌شوند. به خصوص وقتی که به موقع برداشت نشوند. اگر شما می‌خواهید درخت میوه داشته باشید، آن را درست نزدیک خانه‌ی خود نکارید. بهتر است انتهای حیاط را برای کاشت درختان انتخاب کنید.

 • علاوه بر این، بهتر است برداشت میوه به محض رسیدن آن انجام شود زیرا اگر به موقع برداشت نشود، میوه به زمین می‌افتد و خراب می‌شود. همچنین این میوه‌های خراب ‌شده هم باید از روی زمین برداشته شوند.

4- هرگز ظرف غذای حیوانات را به ویژه در هنگام شب، بیرون از خانه قرار ندهید

خرس‌ها به همه‌ی منابع غذایی مخصوصاً غذای حیوانات جذب می‌شوند. اگر شما مجبورید ظرف غذای حیوانات را بیرون از خانه قرار دهید، حتماً آن را در هنگام شب که خرس‌ها برای پیدا کردن غذا حریص‌تر هستند، بردارید.

 • اگر مجبور باشید که غذا را بیرون از خانه قرار دهید، بهتر است از ظروف دردار که از پخش شدن بو جلوگیری می‌کنند، استفاده کنید.

5- هیزم‌ها و گل و خاکی که با پسماندهای غذایی مخلوط شده است را در انتهای حیاط خود نگه دارید

غذایی که در لابه‌لای کمپوست قرار دارد، باعث جذب خرس‌ها به خود می‌شود. مخصوصاً زمانی که این کمپوست ترکیبی از میوه‌های خوشبو و معطر باشد. هیزم‌ها نیز همیشه به وسیله حشرات و جانوران کوچک مورد هدف قرار می‌گیرند که این حشرات، خود نیز خوراک خرس‌ها هستند.

 • باید از قرار دادن میوه‌ها در داخل کمپوست پرهیز کرد چون باعث جذب خرس می‌شود.

6- پس از هر بار استفاده از کباب‌پز، آن را تمیز کنید

باقی‌مانده‌ی گوشت و غذا که بر روی سیخ‌ها قرار دارد باید به طور کامل تمیز شود. اگر سیخ‌ها داغ هستند به طوری که نمی‌توان آن‌ها را با دست گرفت، می‌توانید آن‌ها را با استفاده از یک برس محکم، آب و مایع ظرف‌شویی تمیز کنید.

 • تکه‌های باقیمانده‌ی گوشت بر روی زمین و بوی آن باعث جذب خرس‌ها می‌شود. برای امنیت بیشتر بهتر است که ابزار کباب‌پز خود را در یک ظرف یا مکان دردار که بتوان درب آن را نیز قفل کرد، قرار دهید.

7- از خوردن غذا بیرون از خانه و حیاط پرهیز کنید

اگر تمایل دارید که غذا را بیرون از خانه میل کنید، بهتر است در نزدیکی شب، تمامی وسایل و ظرف‌ها را داخل خانه ببرید. باقیمانده‌ی غذاها هرگز برای تغذیه پرندگان در بیرون از خانه قرار داده نشوند چون بوی آن‌ها باعث جذب خرس‌ها می‌شود.

 • اطراف میز غذا باید به طور کامل تمیز شود تا هیچ غذایی در آنجا باقی نماند.

8- خانه‌ی زنبورها، مرغ و خروس‌ها را با میله‌های آهنی الکتریکی حصار کنید

جوجه‌ها و عسل برای خرس‌ها تنقلات خوشمزه‌ای به حساب می‌آیند. به همین دلیل بهتر است این حیوانات در منطقه‌ای دور از خانه و حصار شده با میله‌های الکتریکی، نگه‌داری شوند.

 • این میله‌های الکتریکی را می‌توان از فروشگاه‌های وسایل خانگی تهیه کرد. نحوه راه‌اندازی این حصار به این صورت است که ابتدا در هر گوشه ستون‌هایی به طول 12 متر قرار داده می‌شود. سپس میله‌ها در بین این ستون‌ها نصب می‌شوند و سیمی که باید به پریز وصل شود تا جریان برق از آن عبور کند به دور ستون‌ها و میله‌ها پیچیده می‌شود.

9- برای بیرون نگه‌داشتن خرس‌ها از خانه‌ی خود، از حصار و مانع استفاده کنید

استفاده از چراغ‌های با روشنایی زیاد و حصارهای الکتریکی می‌تواند برای ترساندن خرس‌ها کارساز باشد. بهتر است در و پنجره‌ها نیز حصاربندی شوند چون خرس‌ها توانایی این را دارند که شیشه را بشکنند و وارد خانه شوند.

 • استفاده از افشان‌های آب که برای انواع حیوانات ایجاد شده است، می‌تواند موجب ترسیدن خرس‌ها شود.

10- در فصل زمستان درب زیرزمین‌ها را به طور کامل ببندید و قفل کنید

زیرزمین‌ها بهترین مکان برای مخفی شدن خرس‌ها در فصل زمستان هستند؛ بنابراین بهتر است درب آن‌ها قفل شود. همچنین بهتر است دیوارها و کف زیرزمین با پنل های چوبی و محکم، پوشانده شود.

 • خرس‌ها در فصل زمستان به خانه‌های تابستانی هجوم می‌برند، چون اطمینان دارند که این خانه‌ها خالی هستند. پس باید در و پنجره آن‌ها بسیار مقاوم و محکم باشند و از قفل‌های مخصوص استفاده شود.

روش دوم: دفع خرس‌ها از خود، هنگام اردو و چادر زدن

1- منطقه‌ای را برای چادر زدن انتخاب کنید که احتمال عبور خرس از آنجا کمتر است

خرس‌ها بیشتر به مسیرهایی که به صورت پیاده‌رو هستند، جذب می‌شوند. همچنین به دلیل علاقه زیاد به ماهی قزل‌آلا، دائم در کنار رودخانه‌ها هستند. لاشه‌ی حیوانات نیز که به خاطر وقوع آتش‌فشان بر روی زمین باقی‌مانده است، برای خرس‌ها جذاب هستند و همیشه در آن اطراف به دنبال غذا و گوشت هستند. بهتر است منطقه‌ای برای چادر زدن انتخاب شود که هیچ کدام از موارد بالا را نداشته باشد.

 • جایی را برای چادر زدن انتخاب کنید که شما بتوانید خرس را ببینید ولی او نتواند شما را ببیند.

2- منطقه‌ای را برای پخت غذا انتخاب کنید که حداقل 91 متر از چادر فاصله داشته باشد.

محل خواب و غذا خوردن شما تقریباً به اندازه 120 قدم با هم فاصله داشته باشند. این کار باعث می‌شود که محل خواب شما امنیت بیشتری داشته باشد.

3- از کنسروها استفاده کنید تا بوی غذا کمتر باشد

از شایع‌ترین دلایل جذب خرس‌ها بوی غذا است. وقتی شما یک غذای خوشمزه با بوی عالی می‌پزید، در واقع خرس را به آنجا دعوت می‌کنید. بهتر است از غذاهایی مانند کنسرو مرغ و گوشت و سبزیجات استفاده شود تا خرس‌ها متوجه بوی آن‌ها نشوند.

 • با این حال، خرس‌ها حس بویایی بسیار قوی‌ای دارند و امکان دارد حتی متوجه بوی این غذاهای کنسرو شده هم بشوند و به سمت آن‌ها بیایند.

4- غذا را در ظروف مقاوم قرار دهید

از ظروف مخصوص سفر و گردش استفاده کنید. این ظروف خیلی محکم هستند، به طوری که، از حمله خرس جلوگیری می‌کنند. این ظروف را می‌توان از فروشگاه‌های وسایل گردش و ورزش تهیه کرد. استفاده از این ظروف به جای ظرف‌های معمولی باعث می‌شود که بوی غذا به مراتب کمتر پخش شود و در نتیجه خرس‌ها کمتر جذب شوند.

 • بهتر است غذاها را به جای قرار دادن داخل چادر، در ماشین و محل پخت غذا قرار دهید. چون غذا هر مقداری هم که باشد، به هر حال خرس‌ها به بوی آن جذب می‌شوند. پس این کار منطقی به نظر می‌رسد، چون به جای حمله کردن به چادر و شما، به ماشین یا جای دیگر حمله می‌کنند.
 • اگر قصد خوابیدن در چادر را دارید بهتر است غذا را به ارتفاع 3 متر از زمین و بالای یک درخت آویزان کنید. برای کم کردن بو، آن را بین شاخ و برگ‌ها پنهان کنید.
 • لباسی که با آن آشپزی کرده‌اید را با لباس‌های جدید عوض کنید و لباس‌های بودار را درون یک ظرف مقاوم قرار دهید تا بوی آن پخش نشود.

5- آن دسته از وسایلی که بوی غلیظی دارند را پنهان کنید

خرس‌ها فوراً به موادی که بوی قوی‌تری دارند، مانند صابون، خمیردندان، اسپری خوشبوکننده و … جذب می‌شوند. بهتر است این وسایل را در همان جایی که غذای خود را نگه می‌دارید، قرار دهید.

 • اگر این وسایل زیاد ضروری نیستند، بهتر است آن‌ها را در خانه نگه دارید یا از جایگزین‌های بدون بوی آن‌ها استفاده کنید.

6- بعد از خوردن غذا، محل را به طور کامل تمیز کنید

بوی غذاهای باقی‌مانده، خرس‌ها را جذب می‌کند؛ بنابراین بهتر است تمامی مواد غذایی غیر قابل مصرف جمع‌آوری شود و در داخل کیسه زباله قرار گیرد.

 • تمامی ظروف و سطوحی که هنگام پختن و خوردن غذا استفاده شده است، باید با آب و صابون به‌طورکامل شسته شود.

7- در آخر شب، تمامی کیسه‌های زباله را از محل خواب خود دور کنید

تمامی زباله‌ها باید درون کیسه قرار بگیرند و در منطقه‌ای دور از چادر قرار داده شوند. اگر تعداد چادرها و افرادی که اردو زده‌اند، زیاد باشد، بهتر است تمامی کیسه‌های زباله در یکجا و دور از چادرها قرار گیرند تا اگر خرسی نیز به آن‌ها حمله کرد، انسان‌ها در امان بمانند.

 • آبی که با آن ظرف‌ها را شسته‌اید، با آب تمیز مخلوط نکنید و آن را به همراه زباله‌ها داخل کیسه بریزید.
 • اگر در یک جنگل دورافتاده اردو زده‌اید که ماشین جمع‌آوری زباله از آنجا عبور نمی‌کند، زباله‌های خود را از درخت و با ارتفاع حداقل 3 متر از زمین آویزان کنید تا هنگام رفتن، با خود ببرید.
 • هرگز اقدام به دفن یا سوزاندن زباله‌ها نکنید، چون خرس حتماً آن‌ها را پیدا می‌کند.

روش سوم: دفع خرس‌ها از خود، هنگام پیاده‌روی و راه رفتن

1- یک کیف مخصوص خرس بخرید و تنقلات خود را داخل آن قرار دهید

حس بویایی خرس‌ها بسیار قوی است و آن‌ها در تابستان و پاییز به طور مداوم غذا می‌خورند. این کیف، می‌تواند بوی مواد غذایی و تنقلات را پنهان کند.

 • این کیف از جنس پلی‌اتیلن بسیار قوی می‌باشد. بهتر است غذا را قبل از قرار دادن در کیف، داخل یک ورق آلومینیومی بپیچید و سپس تمامی وسایل را در این کیف قرار دهید تا بو و عطر آن‌ها به حداقل برسد.

2- در هنگام پیاده‌روی سروصدا کنید، صحبت کنید و آواز بخوانید

خرس‌ها وقتی که از آمدن شما خبر ندارند، خطرناک‌تر می‌شوند. اگر هنگام راه رفتن از خود سروصدا ایجاد کنید احتمال اینکه از حمله خرس در امان بمانید، بیشتر می‌شود.

 • اگر قادر به صحبت کردن نیستید، یک رادیوی جیبی با خود ببرید و آن را روشن کنید.

3- برای جلوگیری از حمله‌ی خرس، به‌صورت دسته‌جمعی پیاده‌روی کنید

خرس جسارت حمله به یک گروه را ندارد ولی اگر یک فرد تنها را ببیند راحت‌تر می‌تواند به او حمله کند. سر و صدای یک گروه به مراتب خیلی بیشتر از یک نفر است و خرس در این مواقع به جای حمله ترجیح می‌دهد بدون حرکت بماند.

4- اگر در راه یک خرس را دیدید، فوراً مسیر خود را عوض کنید

اگر خرسی را در مسیر خود دیدید، به آرامی در حالی که خرس را زیر نظر دارید، تغییر جهت دهید. از همان مسیری که آمده‌اید برگردید و با یک مسیر دیگر به راه خود ادامه دهید. به احتمال زیاد خرس اصلاً متوجه شما نمی‌شود و با شما کاری ندارد.

 • تغییر مسیر برای شما روش امنی نیست، بنابراین بهتر است از منطقه‌ای که خرس را در آنجا دیدید کلاً خارج شوید.

روش چهارم: ترساندن خرس حمله‌کننده

خطر حمله خرس‌ها را با این روش‌ها دفع کنید

1- اگر خرسی به شما حمله کرد، بر روی زمین بنشینید

سرعت خرس خیلی بیشتر از انسان است. پس اگر هنگام حمله خرس اقدام به فرار کنید، مطمئن باشید که خرس موفق به گرفتن شما می‌شود. ولی اگر بر روی زمین بنشینید و سروصدای زیاد ایجاد کنید ممکن است خرس از حمله کردن به شما صرف نظر کند.

 • بهتر است به چشمان خرس نگاه نکنید، چون ممکن است خرس آن را یک تهدید به حساب آورد.
 • سعی نکنید از درخت بالا بروید؛ زیرا اگر بخواهید این کار را انجام دهید، در بهترین شرایط درخت باید درست در کنار شما باشد و حداقل 9 متر از آن بالا بروید. بدیهی است که خرس به سرعت شما را می‌گیرد.

2- اگر خرس به سمت شما هجوم آورد، از اسپری مخصوص دفع خرس استفاده کنید

این اسپری، نوعی اسپری فلفل است که تا طول 9 متر جلوتر را اسپری می‌کند.

 • برای استفاده از اسپری حفاظ آن را آزاد کنید و قسمت مخصوص آن را فشار دهید. از این اسپری زمانی می‌توانید استفاده کنید که خرس در فاصله‌ی 9 تا 18 متری شما قرار دارد. حتی اگر خرس به شما خیلی نزدیک شد، روی صورت خرس اسپری کنید.
 • اسپری کردن صحیح نیاز به کمی تمرین دارد، بهتر است بعد از خرید به عنوان آزمایش از آن استفاده کنید تا کار کردن با آن را یاد بگیرید.
 • اسپری را دور از دسترس نگهداری کنید و هرگز گاز اسپری را از ظرف مخصوص آن بیرون نیاورید.
 • این وسیله تا زمانی که به اشتباه روی خودتان اسپری نکنید، خطرناک نیست و بوی آن بعد از مدتی از بین می‌رود و ضرری نمی‌رساند.

3- اگر خرس به شما حمله کرد، خود را به حالت مردن بزنید

اگر به صورت جنین مرده بر روی زمین دراز بکشید، خرس پس از بررسی ممکن است آنجا را ترک کند. چون مطمئن می‌شود که شما تهدیدی برای او حساب نمی‌شوید.

4- با خرسی که به شما حمله کرده است، مبارزه کنید

اگر حالت مرده به خود گرفتن تأثیری روی خرس نداشت و آنجا را ترک نکرد، دیگر زمان مبارزه است. از ضربه، سنگ و چوب و هر چیزی که دم دست است استفاده کنید تا با خرس بجنگید. ممکن است این کارها موجب ترس خرس شود.

 

منبع: wikihow


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up