دستور پخت پودینگ دانه‌ی چیا :آشپزی وگان

بهترین پودینگ دانه چیا

مرکبات تازه، وانیل و عسل همراه مناسبی برای دانه‌ی چیا هستند؛ به خصوص اگر از خامه‌ی خانگی با شیر غلات استفاده می‌کنید. همچنین می‌توانید از فروشگاه مواد غذایی شیر بادام یا شیر نارگیل خریداری کنید.

این دستور پخت آسان به هیچ وجه نیازی به پخت و پز ندارد؛ تنها لازم است مدت زمان تقریباً زیادی حدود یک شب کامل در جایی بماند تا دانه‌های چیا زمان کافی برای باز شدن را داشته باشند. در نهایت پودینگ تاپیوکا مانندی که در اختیار داریم طعم پرتقالی خواهد داشت. از این پودینگ چیا برای صبحانه، دسر و یا به‌عنوان یک میان وعده لذت ببرید؛ زیرا صرف نظر از طرز سرو آن، غذایی خامه‌ای، سیر کننده و سالم است. دانه‌های چیا از فیبر و امگا 3 بالایی برخوردارند؛ جنگجویان آزتک زمانی برای تأمین انرژی خود از این دانه‌ها استفاده می‌کردند. این پودینگ کمک می‌کند برای مدت زمان طولانی سیر بمانید!

پودینگ دانه‌ی چیا

دستور پخت پودینگ دانه‌ی چیا

زمان آماده سازی: 1 ساعت 5 دقیقه

زمان کل: 1 ساعت و 5 دقیقه

مقدار: یک وعده برای یک نفر

دسته بندی: دسر

سبک آشپزی: وگان

پودینگ دانه چیا خامه‌ای طعم و مزه‌ای چون چاشنی پرتقالی داشته و بدون شک همه از این غذای عاری از گلوتن و سالم به عنوان صبحانه، دسر یا میان وعده لذت خواهند برد.

در این دستور غذا نحوه‌ی آماده سازی این پودینگ برای یک نفر ارائه می‌شود، در صورت تمایل به افزایش مقدار پودینگ، مواد لازم را به تناسب افراد اضافه کنید.

دستور پخت پودینگ دانه‌ی چیا

مواد لازم برای هر سرو پودینگ دانه‌ی چیا

  • 1 فنجان شیر بادام هندی خانگی، شیر بادام یا شیر نارگیل سبک
  • 1/2 قاشق چای‌خوری اسانس پرتقال، ترجیحاً از پرتقال ارگانیک
  • 1/8 قاشق چای‌خوری عصاره وانیل و مقداری بیشتر برای طعم و مزه
  • 3 قاشق غذاخوری دانه‌ی چیا
  • افزودنی‌های پیشنهادی: عسل یا شیره‌ی افرا، موز خرد شده، توت تازه و یا یخ زده (که یخ آن باز شده)، مربای توت تازه چیا، نارگیل خرد شده، آجیل خرد و تُست شده…

پخت پودینگ دانه‌ی چیا

دستورالعمل تهیه پودینگ چیا

1- در یک ظرف کوچک یا یک کاسه، شیر، اسانس پرتقال و عصاره وانیل را ترکیب کنید. سپس بچشید؛ اگر احساس کردید وانیل آن کم است، ⅛ قاشق چای‌خوری عصاره وانیل بیشتر اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که عصاره وانیل را اندازه‌گیری کرده و به میزان درست اضافه می‌کنید، زیرا ممکن است بیش از حد لازم بیفزایید.

2- دانه‌ی چیا را در ظرف ریخته و کاسه را بپوشانید. حداقل 2 ساعت یا یک شب کامل آن را درون یخچال نگه دارید تا دانه‌های چیا رطوبت کافی برای تبدیل به حالت پودینگ را جذب نمایند. در صورت تمایل در طول این مدت چند بار مواد را هم بزنید تا دانه‌های به هم چسبیده از هم سوا شوند.

3- قبل از سرو، یک بار دیگر مواد را به هم بزنید تا دانه‌های چیا کاملاً از یکدیگر باز شوند. در نهایت با عسل، شیره‌ی افرا یا هر افزودنی مورد نظر سرو نمایید. این پودینگ تا 5 روز در یخچال و فریزر سالم می‌ماند.

نکات

وگان کردن پودینگ: به جای عسل از شیره‌ی افرا بر روی ظرف استفاده کنید.

حذف غلات: از شیر بدون غلات استفاده کرده و دانه‌های آجیل روی ظرف را حذف نمایید.

تغییرات اختیاری: به جای اسانس پرتقال از سایر میوه‌های خانواده مرکبات استفاده کنید.

افزایش میزان پودینگ به 4 نفر: 4 فنجان شیر، 2 قاشق چای‌خوری اسانس پرتقال و 1/2 قاشق چای‌خوری عصاره وانیل اضافه نمایید. در صورت کم بودن میزان وانیل، 1/2 قاشق چای‌خوری عصاره‌ی وانیل بیشتر بیفزایید. 3/4 فنجان دانه چیا را به مواد اضافه کرده و برای یک شب در یخچال نگه دارید.

 

منبع: Cookieandkate


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up