19 ترفند برای خواندن زبان بدن افراد

زبان بدن می‌تواند افکار و احساسات یک فرد را به خوبی آشکار کند؛ مخصوصاً اگر زبان بدن با گفتار فرد هیچ‌گونه مطابقتی نداشته باشد. به عنوان مثال، اگر فردی انگشت اشاره خود را بلند کرده باشد در حالی که کف دستانش را بسته است، این حالت نشان دهنده سلطه و تسلط بر دیگران است و همچنین کسی که به طور مرتب صورت خود را لمس می‌کند، احتمالاً عصبی است.

خواندن زبان بدن افراد کار جالب و پر رمز و رازی است. برای مثال، اگر فردی بازوهای خود را به شکل ضربدر روی هر و در مقابل شکمش گذاشته است، شاید فکر می‌کنید که او دوست دارد از جمع دور باشد ولی در واقع سرد و بی‌عاطفه است. وقتی که متوجه می‌شوید که زبان بدن یک فرد با آنچه با صدای بلند به شما می‌گوید، هیچ‌گونه مطابقتی ندارد، باید توجه بیشتری به او بکنید. در ادامه به 19 ترفند علمی اشاره می‌کنیم که در مورد اهمیت زبان بدن است که از وب‌سایت معروف «روانشناسی امروز»، مجلات تحقیقاتی و چند کتاب بسیار جذاب جمع‌آوری شده است.

خواندن زبان بدن بالا انداختن شانه

1- بالا انداختن شانه به این معنی بوده که فرد نمی‌داند که چه اتفاقی افتاده است

همه‌ی افراد در طول زندگی خود، چندین بار شانه خود را به طور غیر ارادی بالا انداخته‌اند. بالا انداختن شانه، حرکتی است که همه افراد در سرتاسر دنیا انجام می‌دهند و به این معنی بوده که فرد چیزی نمی‌داند و یا صحبت‌های شما را نمی‌فهمد. بالا انداختن شانه، ژستی چندگانه است که دارای سه قسمت اصلی است؛ دست‌ها برای نشان دادن اینکه فرد چیزی را نمی‌داند و چیزی را پنهان نکرده، شانه‌های خم شده و به شکل قوز درآمده برای محافظت از گلو در برابر حملات بوده و بالا بردن ابرو هم له نشانه احترام گذاشتن خاضعانه به طرف مقابل است.

خواندن زبان بدن  باز بودن کف دست نشانه چیست؟

2- باز بودن کف دست نشانه صداقت است

هنگامی که کسی در دادگاه قسم می‌خورد تا حقیقت را بگوید، یکی از دستانش را بر روی قرآن قرار می‌دهد و دست دیگر خود را بالا می‌برد و سپس شروع به صحبت می‌کند. باز بودن کف دست نشان دهنده حقیقت، صداقت، وفاداری و اطاعت است؛ درست مثل سگی که گلویش را به دلیل اطاعت و فرمان‌برداری به صاحب خود نشان می‌دهد. انسان‌ها از کف دست خود استفاده می‌کنند تا نشان بدهند که مسلح نیستند و خطری برای دیگران به دنبال ندارند.

خواندن زبان بدن خندیدن

3- اگر هنگام خندیدن اطراف چشم چین نیفتد، لبخند فرد واقعی نیست

بعضی انسان‌ها وانمود به خندیدن و شاد بودن می‌کنند در حالی که در واقعیت اصلاً این‌طور نیست. ما انسان‌ها زمانی می‌خندیم که احساس شادی واقعی را تجربه می‌کنیم. محققان معتقد هستند که نمی‌توان به زور لبخند واقعی زد. خنده‌ای واقعی است که خطوط و چین‌وچروک‌هایی در اطراف چشمانتان ایجاد بشود. هنگامی که با خوشحالی لبخند می‌زنید، خطوطی در اطراف چشمانتان ظاهر می‌شود و وقتی که لبخندی دروغین می‌زنید، هیچ‌وقت چنین خطوطی در اطراف چشمانتان ایجاد نمی‌شود.

اگر کسی سعی می‌کند تا خودش را خوشحال نشان بدهد ولی در واقعیت خیلی ناراحت و افسرده است، در اطراف چشم‌هایش چین‌وچروک خاصی دیده نمی‌شود. اخیراً طبق تحقیقاتی که انجام شده است، افراد زیادی هستند که می‌توانند خنده به ظاهر واقعی را روی صورتشان داشته باشند، حتی زمانی که در زندگی احساس خوشحالی نمی‌کنند. اگر طرف مقابلتان در هنگامی که می‌خندد، هیچ چین‌وچروکی در اطراف چشم‌هایش نمی‌افتد، مطمئن باشید که به هیچ وجه خوشحال نیست ولی وقتی که دور چشم‌های طرف مقابلتان چین‌وچروک ایجاد می‌شود، نباید مطمئن باشید که صد در صد خوشحال و شاد است چون ممکن است طرف پیش شما نقش بازی کند.

خواندن زبان بدن ابروهایی که بالا رفته‌اند نشانه چیست؟

4- ابروهایی که بالا رفته‌اند، نشانه ناراحتی فرد است

درست مثل لبخند واقعی که چروک‌هایی را در اطراف چشم شما ایجاد می‌کند، نگرانی، تعجب و یا ترس باعث می‌شود تا افراد ابروهای خود را به نشانه ناراحتی بالا ببرند. اگر کسی که از مدل موی جدیدتان و یا لباس‌هایتان تعریف می‌کند، ابروهایش را به طور غیر ارادی بالا برده باشد، ممکن است حرف‌هایش صادقانه نباشد.

خواندن زبان بدن اشاره کردن به سمت جلو با دست بسته

5- اشاره کردن به سمت جلو با دست بسته، تلاشی برای نشان دادن قدرت و سلطه تلقی می‌شود

اگر کسی کف دست خود را ببندد و با انگشت اشاره جایی را نشان بدهد، در واقع تلاش می‌کند تا قدرت و سلطه خود را بر دیگران نشان بدهد. البته این حالت در همه‌ی موقعیت‌ها به کار نمی‌رود. اشاره کردن به سمت جلو با دست بسته، حرکتی نمادین است که توجه افراد بیشتر بر روی انگشتی جلب می‌شود که به جایی اشاره می‌کند و یک سخنران می‌تواند با کمک این حرکت، شنوندگان خود را به تسلیم و اطاعت از خودش وادار کند. این حرکت به طور ناخودآگاه، باعث می‌شود تا احساس منفی به دیگران دست بدهد زیرا فرد دست خود را جلوتر از بازوهایش می‌آورد که در واقع حرکت اولیه اکثر رهبران در هنگام حمله فیزیکی محسوب می‌شود.

خواندن زبان بدن

6- اگر زبان بدن فرد مقابل هم درست مثل شما باشد، احتمالاً گفتگوی بین‌تان خوب پیش می‌رود

وقتی دو نفر در حال معاشرت و گفتگو با یکدیگر هستند، طرز ایستادن و حرکات آن‌ها درست مانند یکدیگر می‌شود. مثلاً وقتی که بهترین دوست‌تان پاهایش را روی هم قرار می‌دهد، شما هم پاهایتان را به همین حالت قرار خواهید داد. اگر سر قراری هستید که همه چیز خوب پیش می‌رود، حرکات دست هر دوی شما شبیه به هم می‌شود، دلیل این شباهت این است که ما انسان‌ها وقتی که احساس نزدیکی و صمیمیت با کسی می‌کنیم، ناخودآگاه حرکات و زبان بدنمان شبیه به هم می‌شود.

خواندن زبان بدن کسی به مدت طولانی به چشمان شما نگاه کند

7- اگر کسی به مدت طولانی به چشمان شما نگاه کند، ممکن است به شما دروغ بگوید

بعضی از افراد دروغ‌گو برای اینکه چشمانشان فریبکار به نظر نرسد، از نگاه طولانی به چشمان طرف مقابل خودداری می‌کنند تا احساس ناخوشایندی بین آن‌ها به وجود نیاید. ممکن است افرادی که دروغ می‌گویند، به چشمان طرف مقابل خود به مدت طولانی خیره نگاه کنند و حتی پلک هم نزنند.

خواندن زبان بدن ارتباط چشمی

8- ارتباط چشمی نشان دهنده علاقه و اشتیاق است؛ حالا چه مثبت و چه منفی

هنگامی که به چشمان کسی نگاه می‌کنید، باعث نوعی احساس برانگیختگی و هیجان در بدنتان می‌شود. حالا اینکه این احساس برانگیختگی و هیجان چگونه تفسیر می‌شود، به طرف مقابل و شرایطی که در آن قرار دارید بستگی دارد. نگاه خیره به فرد غریبه‌ای که بزرگ یا شوم به نظر می‌رسد، می‌تواند به عنوان یک تهدید تلقی بشود و واکنشی باشد در برابر ترسی که در درون خودمان احساس می‌کنیم. البته نگاه خیره شریک جنسی می‌تواند باعث تحریک فرد مقابل شده و به عنوان یک پیام مثبت تلقی بشود.

خواندن زبان بدن ژست بالا بردن بازوها

9- ژست بالا بردن بازوها نشانه قدرت و حس موفقیت است

نحوه ایستادن افراد و ژستی که می‌گیرند، نشان دهنده احساسات آن‌هاست. اگر کسی به پشت خود تکیه داده و آرام و ریلکس است، احتمالاً احساس قوی بودن می‌کند و شرایط را هم به خوبی کنترل می‌کند. تحقیقات نشان داده است که حتی افرادی که نابینا متولد شده‌اند هم هنگامی که برنده یک رقابت فیزیکی می‌شوند، بازوهای خود را به شکل حرف V بالا می‌برند.

خواندن زبان بدن

10- انجام تعدادی از حرکات با هم نشان دهنده احساس صمیمیت و دل‌بستگی به طرف مقابل است

جذابیت را نمی‌توان با کمک یک نشانه در کسی فهمید؛ بلکه برای تشخیص اینکه فرد مقابلتان از جذابیت خاصی برخوردار هست یا خیر، باید به دنبال چندین نشانه بگردید. مثلاً یکی از نشانه‌های جذابیت این است که فرد مقابلتان بعد از برقراری ارتباط چشمی، برای چند لحظه به سمت پایین نگاه می‌کند، موهای خود را جمع می‌کند و یا با دستانش نوازش می‌کند و سپس در حالی که چانه‌اش رو به بالاست، به شما نگاه می‌کند.

خواندن زبان بدن قرار دادن پاها روی هم

11- قرار دادن پاها روی هم معمولاً نشانه‌ای از مخالفت و قدرت پذیرش کم است و در یک مذاکره، نشانه بدی محسوب می‌شود

زمانی که یکی از مذاکره کنندگان پاهای خود را روی هم قرار بدهد، مطمئن باشید که با شما به توافق نمی‌رسد و مخالفت می‌کند. از نظر روانشناسی، قرار دادن پاها روی هم نشانه این بوده که فرد از لحاظ روحی، احساسی و فیزیکی با بقیه افراد متفاوت است و احتمال کمتری دارد که در مذاکره شرکت کند.

خواندن زبان بدن  کج کردن فک

12- کج کردن فک، سفت کردن گردن و یا ابروهایی که به حالت عصبانیت به هم جفت شده‌اند، همگی نشان دهنده استرس است

همه این حالت‌ها جزء واکنش‌های لیمبیک محسوب می‌شوند که به سیستم لیمبیک در مغز مربوط می‌شوند. احساس، تشخیص و واکنش به تهدیدها و همچنین تضمین بقا و زندگی، جزو مسئولیت‌های سنگین سیستم لیمبیک مغز است. مثلاً وقتی از اتوبوس جا می‌مانیم، فکمان را کج می‌کنیم و گردنمان را مالش می‌دهیم. مثلاً وقتی از ما خواسته می‌شود که یک آخر هفته دیگر هم اضافه کاری کنیم، حدقه چشمانمان هم‌زمان با پایین آمدن فکمان دراز و باریک‌تر می‌شود. میلیون‌ها سال است که انسان‌ها احساس ناراحتی و سخت بودن شرایط را با این حرکات نشان می‌دهند.

خواندن زبان بدن نشانه‌های اضطراب

13- اگر کسی به طور مرتب صورت یا دستان خود را لمس می‌کند، احتمالاً عصبی است

ما انسان‌ها می‌توانیم عصبانیت خود را بدون استفاده از لغات و کلمات نشان بدهیم. می‌توانید برخی از شایع‌ترین نشانه‌های اضطراب را نام ببرید؟ لمس صورت و مالش پوست دستانتان، دو تا از مهم‌ترین نشانه‌های اضطراب است. هر دوی این نشانه‌ها وقتی که احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانند رفتارهای تسکین‌دهنده‌ای باشند. شمارش تعداد دفعاتی که تحت فشار و استرس هستید و صورت یا دستانمان را لمس می‌کنید، شاید برایتان خنده‌دار و جالب باشد.

خواندن زبان بدن

14- اگر کسی هم‌زمان با شما خندید، احتمالاً به شما علاقه دارد

اگر کسی نسبت به شوخی‌های شما حساس است، احتمالاً به شما علاقه‌مند است. روانشناسان حوزه تکاملی می‌گویند که شوخی و مزاح و پذیرش مثبت آن، نقش مهمی در رشد و پیشرفت انسان ایفا می‌کند. شوخی و مزاح، راهی برای نشان دادن تمایل به یک رابطه است؛ حالا چه رابطه پاک و چه رابطه عاشقانه.

خواندن زبان بدن

15- حالت مقتدرانه و تحکم‌آمیز، نشان دهنده رهبری است

تعدادی از نشانه‌ها و رفتارها وجود دارند که افراد زمانی که احساس می‌کنند رهبر هستند و یا می‌خواهند شما را متقاعد کنند که قدرت بیشتری نسبت به شما دارند، از آن‌ها استفاده می‌کنند؛ حالا این حرکات و رفتارها می‌تواند به طور ذاتی باشد و یا اینکه فرد آن‌ها را آموخته باشد. این حرکات و رفتارها شامل سیخ و راست ایستادن، راه رفتن هدفمند و در جهتی خاص، قرار دادن انگشتان دست روبروی هم و قرار دادن کف دست رو به پایین است و به طور کلی تمامی حالت‌های آزاد و مقتدرانه بدن را می‌تواند در بربگیرد.

خواندن زبان بدن تکان دادن پاها

16- تکان دادن پاها، نشان دهنده عصبانیت درونی فرد است

پاهای شما بزرگ‌ترین بخش از بدنتان است. وقتی پاهایتان به طور غیر ارادی تکان می‌خورند، دیگران می‌توانند به راحتی متوجه آن بشوند. تکان دادن پاها نشان دهنده اضطراب، خشم و یا هر دوی این‌هاست.

خواندن زبان بدن

17- لبخند کوتاه همراه با تماس چشمی مستقیم، ممکن است تلاشی برای اغوا و فریفتگی طرف مقابل باشد

تحقیقات نشان می‌دهد که نوع خاصی از لبخند وجود دارد که وقتی فرد می‌خواهد کسی را شیفته خود کند، از آن استفاده می‌کند. این افراد معمولاً تأثیر مثبتی را بر روی دیگران می‌گذارند. یک لبخند کوتاه که با تماس مستقیم چشمی همراه است و با نظر اجمالی که همچنان لبخند بر روی لبان فرد است، می‌تواند نگاهی فریبنده و اغوا کننده باشد. جالب است بدانید که این لبخند اغوا کننده می‌تواند با رفتار خاضعانه (مثل خم کردن سر به سمت پایین) یا رفتار مقتدرانه‌ای هم همراه باشد که فرد با غرور خاصی رفتار می‌کند و یا به آرامی به طرف مقابل نگاه مختصری می‌اندازد.

خواندن زبان بدن

18- اگر گوشه‌های داخلی ابروها به سمت بالا و یا به داخل حرکت نکنند، آن فرد واقعاً ناراحت نیست

روانشناسان از اصطلاح «ماهیچه‌های قابل اطمینان» برای آن دسته از عضلاتی در صورت استفاده می‌کنند که نمی‌توانید به طور ارادی آن‌ها را منقبض کنید. اگر فردی را می‌بینید که غم و اندوه خود را هم به طور زبانی و هم در صورت خود نشان می‌دهد، اما گوشه‌های داخلی ابروهای او به سمت بالا و کمی به طرف داخل منقبض نشده است، ممکن است اصلاً در درون خود احساس غم و ناراحتی نکند. ممکن است علی‌رغم تمام تلاش‌هایی که می‌کند، نتواند ماهیچه‌های ابروهای خود را به خوبی منقبض کند.

 

خواندن زبان بدن19- اگر یک طرف صورت آن‌ها فعال‌تر از طرف دیگر آن باشد، ممکن است احساساتی که فرد از خودش نشان می‌دهد دروغین باشد

اکثر حالت‌های صورت، احساسات و عواطفی را نشان می‌دهند که در هر دو طرف صورت و به طور مساوی نمایان می‌شوند. دفعه بعدی که با دوستتان شوخی می‌کنید، وقتی که دوستتان می‌خندد نگاه کنید ببیند که لبخند او متقارن هست یا خیر.

 

منبع: Businessinsider


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up