خرچنگ دریایی آمریکایی‌

خرچنگ دریایی آمریکایی یک گونه‌ی جانوری خاص است که در اقیانوس اطلس و در نواحی آمریکای شمالی زندگی می‌کند. این منطقه شامل شمال کیپ هترز و کارولینای شمالی در جنوب آمریکا است. طول این گونه‌ی جانوری به 61 سانتی‌متر و وزن 4.1 کیلوگرم می‌رسد؛ و البته ممکن است تا حدود 20 کیلوگرم نیز رشد کند. در حقیقت، خرچنگ دریایی آمریکایی سنگین‌ترین خرچنگ آبزی جهان شناخته می‌شود. بر اساس سازمان آمار گونه‌های جانوری، سنگین‌ترین خرچنگ آبزی به ثبت رسیده که در کانادا یافت شد وزنی معادل 20.1 کیلوگرم داشت.

خرچنگ دریایی آمریکایی‌

 رنگ‌بندی خرچنگ‌های دریایی آمریکایی

رنگ عادی خرچنگ‌های دریایی آمریکایی چیزی در حدود آبی تیره همراه با سبز است. این رنگ مخلوطی از زرد، آبی ورگه‌هایی از قرمز است. از هر 2 میلیون خرچنگ دریایی آمریکایی، تنها یکی از آن‌ها به رنگ آبی درمی‌آیند. دلیل این مسئله و یا به وجود آمدن این رنگ، نوعی جهش ژنتیکی و ترشح مقدار زیادی از یک پروتئین خاص است. پروتئینی که حاوی مولکول‌های کارتنوئید و مخلوطی از آبی است. در حقیقت، رنگ آبی خرچنگ دریایی از این بخش سرچشمه می‌گیرد.

علی‌رغم نادر و عجیب بودن رنگ‌های خرچنگ‌های دریایی، بسیاری از مردم عادی رنگ‌های مختلف آن را پیدا می‌کنند، اما این اختلاف و تفاوت در رنگ دلایل متعددی دارد:

  • یکی از این دلایل به فضای مجازی و رسانه‌ی اجتماعی برمی‌گردد (مثلاً اطلاع‌رسانی یافت شدن چنین خرچنگی به‌غایت ساده‌تر است.)
  • و یا به دلیل کاهش جمعیت مهاجم و خورده نشدن این گونه‌ی جانوری.

خرچنگ دریایی آمریکایی‌

رنگ‌های نادر این خرچنگ دریایی به آبی محدود نمی‌شود. مردم عادی در آمریکا حتی رنگ زرد این گونه‌ی جانوری را مشاهده کرده‌اند اما پیدا کردن چنین گونه‌ای که در اثر جهش ژنتیکی به این رنگ در آمده باشد، تقریباً 1 در 30 میلیون اتفاق می‌افتد. گزارش یافتن خرچنگ دریایی زرد در جزایر ولبک و در دهانه­ی رود کنبک دریافت شده است. از سال 2006 به بعد، مردم تنها سه مورد دیگر از این رنگ مشاهده کرده‌اند. یکی در جزایر پرنس ادوارد، یکی در کیلیهی هاوایی و یکی در بندر ناراگنست در جزیره‌ی رود.

 

منبع: Ourbreathingplanet

 


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up