تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

با عمل به نکات و راهکارهایی در این مقاله آموزش داده می‌شود، با گرد و غبار و خاک بر روی صفحه نمایش لپ‌تاپ خود برای همیشه خداحافظی کنید.

هرچند صفحات نمایش مدرن امروزی در لپ‌تاپ‌های بزرگ و کوچک پر از زرق و برق و رنگ‌های زنده است، باید قبول کنیم که گاهی کمی کثیف می‌شوند. اگر برای مدت زیادی درب لپ‌تاپ خود را باز گذاشته‌اید و روی آن گرد و غبار نقش بسته یا چربی و سایر آلودگی‌ها از طریق صفحه کلید به مرکز صفحه نمایش راه یافته، در این مقاله به شما می‌آموزیم که چطور یک لپ‌تاپ را بدون هیچ آسیبی کاملاً تمیز نمایید.

تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

یکی از بهترین نقاط قوت صفحات نمایش لپ‌تاپ‌های مدرن، دوام بیشتر آن‌ها نسبت به همتایان قدیمی است. به لطف قابلیت‌های لمسی، این صفحات طوری طراحی ‌شده‌اند که بتوانند فشار را تحمل نمایند. آثار انگشتان دست روی صفحه نمایش می‌ماند، به همین دلیل تمیزکاری منظم آن، از اهمیت زیادی برخوردار است.

تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

جهت از بین بردن گرد و غبار: پارچه میکرو فیبر

افراد عینکی و عکاس‌ها به‌خوبی با این ابزار کوچک آشنایی دارند؛ زیرا این پارچه بهترین روش ممکن برای تمیز کردن لنز دوربین و عینک است. پارچه‌های میکرو فیبر که برای زدودن گرد و غبار و ذرات آلودگی بدون تولید هرگونه پرز یا خط و خش روی صفحات ظریف طراحی شده‌اند، بهترین نقطه‌ی آغازین جهت تمیز کردن یک صفحه‌ نمایش هستند.

البته می‌توان برای این کار از سایر پارچه‌ها نیز استفاده کرد؛ اما احتمال آن وجود دارد که رد و اثری از خود بر روی شیشه باقی بگذارند. به استفاده از دستمال کاغذی فکر نکنید؛ شاید زمانی که آن را با بینی خود لمس می‌کنید، نرم به نظر برسد؛ اما جنس آن برای صفحات نمایش که بسیار مستعد خط و خش هستند، زبر و زمخت است.

تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

گام اول: یک پارچه میکرو فیبر تهیه کنید. این پارچه‌ها در بازار به‌راحتی در دسترس قرار دارند؛ اما به‌طور ویژه پارچه‌هایی که برای تمیز کردن عینک یا لنز طراحی شده‌اند، بهتر از سایرین عمل می‌کنند.

گام دوم: لپ‌تاپ خود را خاموش کنید. این کار علاوه بر ایمنی بیشتر، کمک می‌کند تا در صفحه‌ی خاموش، ذرات غبار را بهتر ببینید.

گام سوم: صفحه نمایش را با اعمال فشار بسیار کم، در یک جهت پاک کنید. پارچه را به‌صورت دایره‌ای یا محکم روی صفحه نمایش نکشید؛ این کار به صفحه آسیب رسانده و فقط ذرات گرد و غبار را روی آن پخش می‌کند.

گام چهارم: تا محو شدن تمام ذرات گرد و غبار، سطح صفحه نمایش را تمیز کنید.

تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

برای تمیز کردن صفحه نمایش کثیف و چرک: اسفنج مرطوب

گاهی اوقات چیزی بیش از ذرات گرد و غبار روی صفحه نمایش دیده می‌شود. به‌جای تلاش بی‌ثمر برای پاک کردن آن با پارچه میکرو فیبر که در عمل موجب کثیف شدن خود پارچه می‌شود، می‌توان از یک اسفنج مرطوب استفاده کرد. برای این کار به یک اسفنج خانگی جدید و آب تقطیر شده یا دیونیزه نیاز خواهید داشت. روش دیگر، استفاده از آب تصفیه شده است. تا حد امکان از آب شیرین لوله‌کشی که در نهایت آثار مواد معدنی را روی صفحه نمایش به جا می‌گذارد، اجتناب کنید.

گام اول: لپ‌تاپ را خاموش کرده و آن را از منبع برق جدا کنید. در صورت امکان، بهتر است باتری آن را نیز خارج نمایید.

گام دوم: اسفنج را با آب مقطر نم‌دار کرده و آن‌ها خوب بچلانید تا چکه نکند.

گام سوم: به‌آرامی مناطق کثیف صفحه نمایش را با اسفنج پاک کنید. اگر قطره‌ی آبی از اسفنج چکید، فوراً آن را پاک نمایید.

گام چهارم: زمانی که تمیز شد، قبل از بستن درب لپ‌تاپ و یا استفاده از آن، منتظر بمانید تا صفحه نمایش کاملاً خشک شود.

برای رفع چربی و مواد چسبناک: محلول‌ پاک‌ کننده

اگر پارچه‌ی میکرو فیبر قادر به رفع کثیفی نبوده و اسفنج مرطوب نیز تأثیر چندانی نداشته است، وقت آن رسیده که از یک محلول پاک ‌کننده شیمیایی استفاده کرده و یا پاک‌ کننده‌ی خود را بسازید. خوشبختانه اسپری تمیزکننده صفحه نمایش به‌وفور در فروشگاه‌های گوناگون یافت می‌شود و اغلب در کنار آن یک پارچه میکرو فیبر نیز قرار دارد. با این حال، اگر تمایل دارید از یک محلول خانگی استفاده کنید، ترکیب آب مقطر و سرکه سفید به نسبت برابر انتخاب مناسبی است. این محلول یک پاک ‌کننده عمومی بوده و در بسیاری از مصارف تمیزکاری کاربرد دارد. به‌طور مشابه ترکیب آب مقطر و الکل ایزوپروپیل درصد بالا به نسبت برابر نیز انتخاب مؤثری است.

به خاطر داشته باشید که برای تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ ، هرگز نباید از مایع شیشه ‌شوی استفاده کرد. همچنین از اسپری مستقیم محلول بر روی مانیتور خودداری کنید.

مایع شیشه ‌شوی

گام اول: لپ‌تاپ را خاموش کرده و آن را از منبع برق جدا کنید. برای امنیت بیشتر، بهتر است باتری آن را نیز خارج نمایید.

گام دوم: مایع پاک ‌کننده را بر روی یک تکه پارچه میکرو فیبر اسپری کرده و یا بچکانید؛ به‌طوری که نهایتاً پارچه کمی مرطوب بوده و خیس نباشد.

گام سوم: به‌آرامی مناطق کثیف صفحه نمایش را با پارچه پاک کنید. جهت پیشگیری از خط و خش صفحه، پارچه را به‌صورت دایره‌های کوچک روی صفحه کشیده و از فشار زیاد خودداری نمایید؛ زیرا ممکن است به صفحه نمایش آسیب برساند.

گام چهارم: در صورت لزوم، آن‌قدر تکرار کنید تا مطمئن شوید که هیچ اثری از مایع بر روی صفحه نمایش یا صفحه کلید لپ‌تاپ باقی نمانده است.

گام پنجم: هنگامی که به پایان رسید، پیش از بستن درب و یا روشن کردن لپ‌تاپ، صبر کنید تا صفحه نمایش به‌طور کامل خشک شود.

 

منبع: Digitaltrends


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up