معرفی بهترین روش ها و برنامه‌های پشتیبان‌گیری از اطلاعات

چیزی دلهره‌آورتر، ترسناک‌تر و ناامیدکننده‌تر از این نیست که تمام فایل‌ها و پوشه‌های ارزشمند خود را در یک لحظه از دست دهید. همه آن فایل‌های باارزش، عکس‌های خانوادگی، مقاله پایان‌نامه، 200 گیگابایت موسیقی دانلود شده به دلیل برخی مشکلات نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری، و یا شاید فقط به دلیل اشتباه اتفاقی خودتان برای همیشه از دست بروند. با این حال، راه‌هایی برای ذخیره زندگی مجازی شما، قبل از اینکه آن را به صورت غیر منتظره از دست بدهید، در ابر وجود دارد.

نرم‌افزار ها و برنامه های پشتیبان‌گیری فقط یک مد زودگذر نیست. بلکه یک ابزار ضروری برای حفظ اموال دیجیتالی شما در محیطی است که همواره در معرض فساد دیجیتالی، بدافزارهای مخرب و مشکلات سخت‌افزاری اجتناب‌ناپذیر است. ابزارهای موجود برنامه‌های مستقل و ابزارهای پشتیبان‌گیری سرخود تا نرم‌افزارهای مبتنی بر وب جدیدتر که به طور خودکار تمام اطلاعات شما را از راه دور در ابر ذخیره می‌کنند را شامل می‌شوند. بهترین انتخاب در این بین کدام است؟ هر سه روش معمولا سریع، قابل اعتماد و کاملا رایگان برای استفاده شخصی هستند. انتخاب ما از بین بهترین نرم‌افزارهای پشتیبان‌گیری به شرح زیر است.

ابتدا روش پشتیبان‌گیری مد نظر خود را انتخاب کنید:

  • پشتیبان‌گیری با استفاده از نرم‌افزار مبتنی بر وب
  • پشتیبان‌گیری با استفاده از امکانات و برنامه‌های سرخود همراه با سیستم‌عامل
  • پشتیبان‌گیری با استفاده از یک برنامه مستقل

 

پشتیبان‌گیری با استفاده از نرم‌افزار مبتنی بر وب

ایده پشت یک نرم‌افزار پشتیبان‌گیری مبتنی بر وب ساده است: یک حساب کاربری ایجاد کنید و هر فایلی را که می‌خواهید در یک درایور آنلاین از هر جایی که به اینترنت دسترسی دارید، ذخیره کنید. ذخیره‌سازی ابری، روش پشتیبان‌گیری‌ مانند Apple’s Time Machine و Windows Backup ارایه نمی‌دهد، با این حال، یک روش عالی برای پشتیبان‌گیری و دسترسی به فایل‌ها و اسناد شخصی بدون نیاز به داشتن یک درایو سخت خارجی یا اجرای یک برنامه پشتیبان‌گیری است. بعد از ایجاد یک حساب کاربری، نرم‌افزار به صورت خودکار همه دستگاه‌ها را با هم همگام‌سازی می‌نماید، به کاربران اندروید و iOS اجازه می‌دهد اسناد خود را از طریق یک برنامه همراه که در اکثر دستگاه‌ها وجود دارد، مشاهده کنند. اگر می‌خواهید تمام سیستم خود را کپی کنید، البته این راهش نیست، اما این یک روش فوق العاده برای محافظت، ویرایش و به اشتراک‌گذاری تعداد محدودی از فایل‌ها خارج از کامپیوتر خودتان است.

معرفی بهترین روش هاو برنامه‌های پشتیبان‌گیری از اطلاعات

Google Drive (مبتنی بر وب)

گوگل درایو قبلا به عنوان Google Docs شناخته می‌شد، و پاسخی به مجموعه مایکروسافت آفیس بود. همراه با هر حساب کاربری 15 گیگابایت فضا در اختیار کاربر قرار داده می‌شد. اخیرا سیستم ذخیره‌سازی گوگل یکپارچه شده است، به این معنی که ظرفیت شما بین Drive، Gmail و Google+ Photos به اشتراک گذاشته خواهد شد. مانند تقریبا تمام خدمات همگام‌سازی فایل، درایو برای کار کردن با اسناد متنی بیشتر مناسب است تا فایل‌های دیجیتالی سنگین مانند ویدئو و صوت، اما هنوز هم تا حد قابل توجهی برای پشتیبان‌گیری از چنین فایل‌هایی مناسب است. توجه داشته باشید که هر سند نمی‌تواند بیش از 10 گیگابایت باشد، تصاویر جاسازی شده به 2 مگابایت و صفحات گسترده نیز به 256 ستون، 400000 سلول یا 200 برگ محدود هستند.

Google Drive

گوگل درایو دارای یکی از بهترین واسط‌های کاربری در بین نرم‌افزارهای موجود در لیست ما است، با یک پس زمینه سفید و یک قسمت کناری که به شما اجازه می‌دهد به راحتی فایل‌های خود را تنها با یک کلیک ایجاد یا آپلود کنید. نرم‌افزار سمت مشتری هم برای ویندوز و هم برای Mac OS X فوق‌العاده روان و قابل دانلود است و به شما اجازه دسترسی دسکتاپ و همگام‌سازی با درایو مبتنی بر ابر را از طریق یک پوشه محلی بدون نیاز به باز کردن مرورگر و یا دسترسی به ابزار مبتنی بر وب را می‌دهد. برنامه سمت مشتری در نوار وظیفه یا منوی اصلی برای دسترسی سریع قرار دارد. مانند جیمیل، کاربران گوگل درایو ممکن است نگرانی‌هایی مربوط به حریم خصوصی در مورد این سرویس داشته باشند. اگر احساس راحتی نمی‌کنید، از آن استفاده نکنید.

اطمینان حاصل کنید که برنامه جانبی اندروید یا iOS را دانلود و راهنمای چگونگی استفاده از گوگل درایو را مطالعه کرده‌اید. گوگل درایو به هیچ وجه پاسخگوی تمام نیازهای ذخیره‌سازی شما نیست، اما حداقل می‌توانید آرامش داشته باشید و بدانید که فایل‌های شما حتی اگر کامپیوتر شما نباشد، دست نخورده و سالم باقی می‌مانند.

Dropbox

Dropbox (مبتنی بر وب)

همان‌طور که از نام آن پیدا است، دراپ باکس یک نرم‌افزار مبتنی بر وب است که کاربران به راحتی فایل‌های خود را در یک پوشه همگام‌سازی شده در وب، آپلود می‌کنند یا از آن پوشه برمی‌دارند. سرویس رایگان فقط شامل 2 گیگابایت حافظه رمزگذاری شده برای فایل‌های چندرسانه‌ای پس از ثبت نام است. اما کاربران می‌توانند ظرفیت ذخیره‌سازی خود را از طریق یک سری کارهای عجیب و غریب مانند معرفی به دیگران، نصب نسخه موبایلی، اتصال به رسانه‌های اجتماعی و روش‌های به اشتراک‌گذاری عمومی که به دیده و شناخته شدن نرم‌افزار در وب کمک می‌کند، افزایش دهند. همانند گوگل درایو، دراپ باکس بیشتر برای پشتیبان‌گیری، به اشتراک‌گذاری و بازنگری اسناد متنی مناسب است تا عکس‌ها و ویدیوهای بزرگ. تا زمانی که حجم شما زیر آستانه 2 گیگابایت باقی بماند، نرم‌افزار می‌تواند هر گونه فایلی را به سادگی همگام‌سازی کند و پیش نمایش دهد. آپلود فایل از طریق رابط وب ممکن است محدود به 300 مگابایت باشد، اما از لحاظ تئوری هیچ محدودیتی در هنگام آپلود فایل از طریق برنامه سمت مشتری یا برنامه موبایلی وجود ندارد.

رابط دراپ باکس، چه از طریق موبایل چه از طریق سایت، برای دسترسی به اسناد، عکس‌ها، پیوندها و پوشه‌های مختلف اشتراکی، بسیار ساده است. برنامه قابل دانلود سمت مشتری برای ویندوز و Mac OS X به شما امکان دسترسی و همگام‌سازی خودکار با پوشه دراپ باکس را از طریق نوار وظیفه یا منوی اصلی می‌دهد. یک ویژگی به خوبی طراحی شده در نرم‌افزار می‌تواند تصاویر یا فیلم‌ها را به طور خودکار از هر دستگاه تلفن همراه برای مشاهده آنلاین به حساب شما آپلود کند. هر چند که حد مجاز 2 گیگابایتی بسیار هشدار دهنده است و سرویس‌های مشابه ویژگی‌های مشابهی را با ظرفیت بیشتر ارایه می‌دهند، اما سهولت استفاده از دراپ باکس و یکپارچه‌سازی مناسب آن با سیستم‌عامل آن را به یکی از بهترین سرویس‌ها برای پشتیبان‌گیری و ذخیره‌سازی کم حجم از راه دور تبدیل کرده است.

توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید فارغ از کامپیوتر هم بتوانید به فایل‌های خود دسترسی داشته باشید، نگاهی به برنامه تلفن همراه برای دستگاه‌های اندروید و iOS هم داشته باشید.

Microsoft SkyDrive (مبتنی بر وب)

برنامه SkyDrive، یک نرم‌افزار پشتیبان‌گیری خوب است که احتمالا نمی‌دانستید که وجود دارد. برخلاف گوگل درایو، ابزار ذخیره‌سازی درونی مایکروسافت برای بیش از 5 سال بدون آگاهی عمومی، همگام‌سازی، نمایش، مشاهده و ذخیره فایل‌ها را انجام می‌داده است. یک حساب رایگان مایکروسافت به 7 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان دسترسی دارد، مگر اینکه شما از قبل از آوریل 2012 از این سرویس استفاده کرده باشید و همچنین ویژگی‌های دیگری در دسترس شما خواهد بود مانند میزبانی اسناد، ویدئوها، صداها و تنظیمات مختلف بسته به نوع ویندوز نصب شده در دستگاه‌های شما. حداکثر اندازه فایل، اسناد و فایل‌های چندرسانه‌ای شما را به 2 گیگابایت محدود می‌کند، اما اگر بخواهید فقط اسناد مهم خود را در ابر پشتیبان‌گیری کنید، این محدودیت زیاد هم مهم نیست.

برنامه SkyDrive

دشوار است که به شباهت غیرطبیعی SkyDrive با ویندوز 8 اشاره نکنیم. با این وجود، پنل‌های آبی مستطیلی فایل‌های شما را سازماندهی و به سرعت قابل دسترسی در وب می‌کنند. در تلفن‌های همراه نیز طرح مشابهی به خوبی کار می‌کند. برنامه‌های قابل دانلود برای ویندوز، Mac OS X و سیستم‌عامل‌های تلفن همراه به طور خودکار پوشه SkyDrive شما را در همه دستگاه‌ها همگام‌سازی می‌کنند و بنابراین نیازی به پشتیبان‌گیری دستی نیست و برنامه سمت مشتری به راحتی و بدون نیاز به باز کردن مرورگر دسترسی به فایل‌ها را برای شما فراهم می‌کند. کاربران ویندوز موبایل و برنامه‌های آفیس در وب می‌توانند به خود افتخار کنند که SkyDrive را می‌شناسند چرا که از آن به طور مستقیم در سیستم‌عامل تلفن همراه به عنوان یک برنامه یکپارچه‌سازی، برنامه کنترل از راه دور کامپیوتر و برنامه آپلود فایل استفاده شده است.

اگر می‌خواهید از مزایای مایکروسافت در ذخیره‌سازی مبتنی بر ابر بهره ببرید، برنامه جانبی SkyDrive را برای اندروید و iOS بررسی و دانلود کنید.

MozyHome Free (مبتنی بر وب)

برنامه MozyHome Free یکی از پیچیده‌ترین ابزارهای پشتیبان‌گیری به نظر می‌رسد، اما در حقیقت با استفاده از ویزارد خود، یکی از ساده‌ترین برنامه‌ها است. پس از نصب، نرم‌افزار از طریق یک دستیار راه‌اندازی اجرا می‌شود، و به شما کمک می‌کند تا فایل‌هایی را که می‌خواهید از آن‌ها پشتیبان تهیه کنید، انتخاب و سایر فایل‌های غیرضروری را حذف کنید. یک حساب کاربری رایگان با 2 گیگابایت حافظه، مناسب برای اسناد، فیلم‌ها و تصاویر کم حجم، بارگذاری می‌شود و نرم‌افزار به صورت خودکار زمانی که سیستم بیکار است یا در یک زمان از قبل برنامه‌ریزی شده، همگام‌سازی را انجام می‌دهد. حداکثر اندازه فایل که در اغلب نرم‌افزارهای مبتنی بر ابر وجود دارد، اینجا مطرح نیست چرا که برنامه هیچ محدودیتی به جز محدودیت کلی ذخیره‌سازی تا 2 گیگابایت ندارد.

برنامه MozyHome Free

متاسفانه، MozyHome یک واسط کاربری کاربر پسند ندارد. واسط کاربری برنامه وب احساس راحتی بیشتری نسبت به برنامه دسکتاپ به کاربر می‌دهد، برنامه تلفن همراه تنها کمی بهتر است، البته برنامه سمت مشتری مانند سایر ابزارهای پشتیبان‌گیری معرفی شده در نوار وظیفه قرار می‌گیرد. ویژگی‌های دیگر، مانند تاریخچه 30 روزه و قابلیت رمزگذاری، آن را در میان بهترین‌ها قرار می‌دهد. البته این نرم‌افزار دارای یکی از کمترین سرعت‌های پشتیبان‌گیری است. برنامه MozyHome Free یک گزینه جذاب برای کسانی است که به دنبال فضای ذخیره‌سازی در جایی دور از کامپیوترشان بدون نیاز به پرداخت پول هستند.

برنامه تلفن همراه برای اندروید و iOS فرصت‌های زیادی برای دسترسی و تغییر فایل‌ها دور از خانه را برای شما فراهم می‌کند.

برنامه SugarSync

SugarSync (مبتنی بر وب)

برنامه SugarSync از زمان انتشار نسخه 2.0 در ماه نوامبر، در جلوی صف برنامه‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر ابر قرار گرفته است. سرویس رایگان ذخیره‌سازی از راه دور و ویژگی‌هایی مشابه با بسیاری از رقبایش ارایه می‌دهد، در مقایسه با دراپ باکس با 2 گیگابایت فضا، 5 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی به کاربر می‌دهد و البته برخی تفاوت‌های قابل توجه دیگری هم دارد. به عنوان مثال، به جای همگام‌سازی خودکار یک پوشه خاص وصل شده به حساب کاربری شما مانند گوگل درایو، SugarSync به شما اجازه می‌دهد تا به جای یک پوشه پیش‌فرض، انتخاب کنید که کدام فایل یا پوشه را می‌خواهید همگام‌سازی کنید. به همین ترتیب، به جای نیاز به کشیدن یک فایل به پوشه مشخص شده، شما فقط باید آن فایل را برای همگام‌سازی علامت‌گذاری کنید. به علاوه، حداکثر اندازه فایل 100 مگابایت فقط برای آپلود از طریق وب سایت وجود دارد و نسخه دسکتاپ و نسخه تلفن همراه چنین محدودیتی ندارند.

واسط کاربری وب چندان زیبا نیست، اما نسخه دسکتاپ برای تمام سیستم‌عامل‌های مهم و نسخه تلفن همراه واسط کاربری خوبی دارند. برگه‌ها در واسط کاربری نسخه تلفن همراه به راحتی حرکت می‌کنند و در دید هستند، مانند برنامه دسکتاپ که چهار پنل مجزا برای به اشتراک‌گذاری، جستجو، ذخیره‌سازی و بررسی فعالیت‌های مختلف دارد. پس از نصب، این سرویس یک آیکون در نوار وظیفه یا منوی اصلی کامپیوتر شما قرار می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد تا به همگام‌سازی در حال انجام و اسناد خود، بدون استفاده از واسط وب دسترسی داشته باشید. نسخه بعدی نرم‌افزار دربرگیرنده یک ابزار جستجو نیز خواهد بود. برنامه SugarSync، یکی از بهترین نرم‌افزارهای پشتیبان‌گیری برای کاربرانی است که کمتر با تکنولوژی سروکار دارند.

اگر می‌خواهید قادر به دسترسی، ویرایش و مشاهده فایل‌ها در حال حرکت باشید، به برنامه‌های تلفن همراه اندروید و iOS نگاه کنید.

پشتیبان‌گیری با استفاده از امکانات و برنامه‌های سرخود همراه با سیستم‌عامل

یک سیستم‌عامل محبوب، چه ویندوز و چه Mac OS X، همیشه دارای تعداد زیادی ویژگی است که اغلب توسط کاربر نادیده گرفته می‌شوند و سرویس‌های پشتیبان‌گیری نیز از این قاعده مستثنی نیستند. هر دو نسخه قدیمی و جدید از دو سیستم‌عامل دارای ویژگی‌های نرم‌افزاری سرخودی برای پشتیبان‌گیری از کل سیستم به صورت خودکار و با کمترین تنظیمات و با کمی تجربه قبلی هستند. با این حال، برخلاف پشتیبان‌گیری مبتنی بر وب، شما احتمالا به یک درایو خارجی برای ذخیره فایل‌های خود نیاز دارید، زیرا پشتیبان‌گیری از کل سیستم فضای زیادی می‌طلبد.

ماشین زمان در Mac OS X

ماشین زمان در Mac OS X

ماشین زمان اولین بار در سال 2007 همراه با نسخه Mac OS X Leopard با تشویق و تحسین شروع به کار کرد. به صورت پیش فرض، این ابزار بر روی تمام مک‌ها از قبل نصب شده است و با یک درایو خارجی فرمت شده توسط سیستم‌عامل Mac کار می‌کند تا به طور خودکار از تمام سیستم شما شامل فایل‌های سیستمی، حساب‌های کاربری، تنظیمات، برنامه‌ها، پیام‌ها، عکس‌ها، فیلم‌ها، اسناد و سایر فایل‌هایی که بر روی دسکتاپ یا لپ‌تاپ خود ذخیره کرده‌اید، پشتیبان تهیه کند.

این نرم‌افزار جامع در اصل دیسک سخت شما را کپی می‌کند، پشتیبان‌گیری‌های افزایشی تهیه می‌کند و کاربران را قادر می‌سازد تا کامپیوتر و داده‌های خود را به حالت یا زمان مشخصی بازگردانند. در حالی که این برنامه می‌تواند ساعت‌ها و یا هفته‌ها تا پر شدن درایو به صورت فشرده پشتیبان‌گیری انجام دهد، همچنین می‌توان به سادگی از فایل‌ها در یک زمان مشخص شده پشتیبان تهیه کرد. سادگی چیزی است که باعث می‌شود ماشین زمان عالی باشد، همه کاری که باید انجام دهید این است که ابزار را اجرا کنید، درایو را انتخاب کنید و صبر کنید.

پشتیبان‌گیری و بازیابی ویندوز

پشتیبان‌گیری و بازیابی ویندوز

تا به اینجا ما باید بدانیم که ویندوز برای کارهای پشتیبان‌گیری در مقایسه با ابزارهای پشتیبان‌گیری کاربرپسند بهترین نیست. با این حال، پشتیبان‌گیری و بازیابی ویندوز (Windows Backup and Restore) قطعا بهترین و در عین حال یکی از برنامه‌هایی است که به احتمال زیاد به دلیل عملکرد بهبودیافته، از آن استفاده می‌شود. این برنامه یک کپی از مهم‌ترین فایل‌های شما بر روی یک DVD یا دیسک خارجی ایجاد می‌کند، هر چند که می‌توانید پوشه‌های جداگانه‌ای را نیز انتخاب کنید یا به پیشنهادات ویندوز بسنده کنید و یا حتی گزینه پشتیبان‌گیری از فایل‌ها در شبکه را برگزینید.

مانند ماشین زمان، پشتیبان‌گیری و بازیابی ویندوز از پیش بر روی دستگاه‌هایی با سیستم‌عامل ویندوز بارگذاری شده است، با جدیدترین شکلش که برای اولین بار در ویندوز 7 ارایه شد. پس از نصب، کاربران می‌توانند انتخاب کنند که برنامه به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه یا در زمان مشخصی اجرا شود. پشتیبان‌گیری به صورت افزایشی و بی سر و صدا در پس زمینه و بدون ایجاد وقفه در کار کامپیوتر اجرا می‌شود. پس از آن، فایل‌های ذخیره شده را می‌توان در ویزارد بازگرداندن فایل‌ها مشاهده کرد. این برنامه به خوبی نرم‌افزار اپل نیست، اما یک روش عالی برای محافظت از فایل‌های شخصی و تصویر سیستم بر روی یک رسانه ذخیره‌سازی دیگر به انتخاب شما است.

پشتیبان‌گیری با استفاده از یک برنامه مستقل

برنامه‌های پشتیبان‌گیری مستقل فوق‌العاده هستند، به شرطی که بدانید چه کاری باید انجام دهید. آن‌ها سادگی و طراحی جذاب نرم‌افزارهای مبتنی بر وب و یا نرم‌افزارهای سرخود را ندارند، بلکه از تنظیمات متنوعی استفاده می‌کنند که به کاربران اجازه می‌دهد تا جنبه‌های مختلف فرآیند پشتیبان‌گیری را به دلخواه خود تغییر دهند. اگر یک دیسک سخت خارجی داشته باشید، این نرم‌افزارها روش‌های بهتری برای محافظت از فایل‌های شما پیشنهاد می‌کنند. آن‌ها اغلب آرشیوهای گسترده‌تری را در مقایسه با روش‌های آنلاین تولید می‌کنند و برای تهیه یک نسخه پشتیبان از تمام فایل‌های موجود در کامپیوتر به جای فقط اسناد و فایل‌های صوتی و تصویری مهم، بهتر هستند.

Cobian Backup (برای سیستم‌عامل ویندوز)

Cobian Backup (برای سیستم‌عامل ویندوز)

این نرم‌افزار کم‌حجم یکی از برنامه‌های پشتیبان‌گیری خوب از حدود بیش از یک دهه پیش است، زمانی که اولین نسخه از این نرم‌افزار وارد صحنه شد. پس از دانلود و نصب، این برنامه به صورت مخفی در پس‌زمینه اجرا می‌شود، از طریق واسط کاربری پشتیبان‌گیری کامل، افزایشی یا تفاضلی را می‌توان انتخاب کرد. ایجاد یک نسخه پشتیبان به همراه تنظیمات مورد نظر مانند یک کار دشوار است، اما اگر شما فقط به دنبال کپی کردن چند فایل بدون تنظیم زمان‌بندی و فشرده‌سازی پیشرفته هستید، با تنظیمات پیش‌فرض ابتدایی قادر به انجام کار خواهید بود. علاوه بر این، وظایف مختلف می‌تواند به طور همزمان و بدون کٌند کردن سیستم شما اجرا شوند.

این نرم‌افزار ممکن است هنگام پشتیبان‌گیری از فایل‌هایی با حجم بالای 1 گیگابایت کمی کند شود، همانند بیشتر نرم‌افزارها، اما باز هم سریعتر از انتظار ما عمل خواهد کرد. واسط کاربری، با طراحی خاکستری و آیکون‌های رنگارنگ در منو و با وجود جدیدترین بروزرسانی‌های نرم‌افزار، مزیتی نسبت به برنامه‌های سرخود ویندوز ندارد. اگر شما گیج شدید، همیشه راه‌های مناسبی برای کمک گرفتن وجود دارد مانند انجمن‌های پشتیبانی، فهرست و آموزش‌های قابل دسترسی از طریق منوی اصلی راهنمای نرم‌افزار. این یکی از بهترین نرم‌افزارهای پشتیبان‌گیری با توجه به سفارشی‌سازی اختیاری در آن است، اما خالق این نرم‌افزار، Luis Cobian، قصد فروش نرم‌افزار و حرکت به سمت سایر پروژه‌ها و کنار گذاشتن این برنامه را دارد.

FBackup (برای سیستم‌عامل ویندوز)

FBackup (برای سیستم‌عامل ویندوز)

نرم‌افزار پشتیبان‌گیری اصلی شرکت نرم‌افزاری Softland چیزی بیشتر از رقبایش ارایه نمی‌دهد، اما آنچه را که ارایه کرده، بسیار خوب انجام می‌دهد. این ابزار رایگان هم برای کاربرد شخصی و هم برای کاربرد حرفه‌ای در دسترس است و به صورت گسترده از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد از داده hard-to-find پشتیبان تهیه کنند. همچنین دارای تنظیمات نرم‌افزاری برای برنامه‌هایی مانند اسکایپ و گوگل کروم است. ویزارد پشتیبان‌گیری و بازیابی فایل‌ها که شما را با استفاده از یک واسط کاربری دو قسمته به آسانی راهنمایی می‌کند، نشان می‌دهد که چگونه عمق پشتیبان‌گیری، سطح فشرده‌سازی و تکرار حجم درایو و سایر چیزها را انتخاب کنید. این نرم‌افزار همچنین دارای ویژگی‌هایی برای زمان‌بندی، رمزگذاری، حفاظت با قرار دادن رمز عبور و ایجاد فایل‌های فشرده استاندارد به صورت خودکار است، بنابراین شما می‌توانید تقریبا با هر ابزار فشرده‌سازی که دارید، به فایل‌های خود دسترسی پیدا کنید.

واسط کاربری گرافیکی با تمرکز بر مهمترین ویژگی‌های برنامه (تهیه نسخه پشتیبان، بازیابی، تست و غیره)، به خوبی ساخته شده است و دسترسی سریع به ابزارهای مفید برای کاربران را ارایه می‌دهد. علاوه بر این، فایل‌های پشتیبان می‌توانند در یک درایو محلی یا خارجی و همچنین در شبکه ذخیره شوند، اما گزینه‌هایی برای پشتیبان‌گیری افزایشی در نرم‌افزار قرار داده نشده است. صرف‌نظر از این، پشتیبانی از افزونه‌ها در FBackup و شبکه پشتیبانی فوق‌العاده شرکت Softland، این برنامه را به انتخاب خوبی برای پشتیبان‌گیری برای کاربران تازه کار و کاربران پیشرفته تبدیل کرده است.

EaseUS ToDo Backup Free (برای سیستم‌عامل ویندوز)

EaseUS ToDo Backup Free (برای سیستم‌عامل ویندوز)

ابزارهای پشتیبان‌گیری خوب را آسان‌تر از چیزی که فکر می‌کنید، می‌توان یافت، اما پیدا کردن یک چیز عالی سخت است. برنامه EaseUS ToDo Backup Free یکی از استثنائات است که سرشار از ویژگی‌هایی برای انجام پشتیبان‌گیری کامل یا افزایشی از کامپیوتر شما، شامل اطلاعات، تنظیمات و وضعیت فعلی بر روی یک درایو خارجی یا حتی یک CD-ROM قابل بوت مبتنی بر لینوکس است. سایر ویژگی‌ها، مانند ابزار پاک کردن داده و کپی پارتیشن، تنها به مجموعه ابزار مشخصه برنامه اضافه شده است. کتابچه راهنمای دیجیتالی همراه با آخرین نسخه نرم‌افزار برای کاربران کمتر آشنا با تکنولوژی که با کار کردن با فهرست دایرکتوری و توابع خودکار مشکل دارند، یک گزینه خوب است.

برنامه ToDo Backup Free نیز دارای ساده و سرراست‌ترین واسط‌های کاربری در بین برنامه‌های پشتیبان‌گیری مستقل است. طراحی آبی یک تضاد خوب با پنجره‌های معمولی و خاکستری موجود در تقریبا تمام نرم‌افزارهای پشتیبان است و پنل چهارتایی سمت چپ همه چیزها را به شما نشان می‌دهد، بدون اینکه از زیبایی‌شناسی نرم‌افزار کم شود. تنظیمات مدیریتی و فایل‌های لاگ، که به صورت مناسب در نوار برگه در بالای صفحه قرار دارند، راه ساده‌ای برای اجرای دوباره کارها و بررسی وضعیت فایل‌های پشتیبان قبلی در صورت بروز اشتباهات احتمالی را ارایه می‌دهند. نرم‌افزار ممکن است باعث تحمیل بار اضافه بر منابع سیستم باشد، اما طراحی بی‌نظیر و فرآیندهای پشتیبان‌گیری بدون دردسر آن، باعث شدند که این نرم‌افزار همچنان مقبول باشد.

SuperDuper (برای Mac OS X)

SuperDuper (برای Mac OS X)

برنامه SuperDuper به عنوان یک نرم‌افزار منحصر به فرد برای Mac OS X، نرم‌افزار قدرت‌های جدی‌ برای سیستم‌عامل اپل ارایه می‌دهد. کار این نرم‌افزار در پشتیبان‌گیری از تمام سیستم شما، از داده‌ها و پروفایل‌ها تا مجوزها و تنظیمات خصوصی، یک کار فوق العاده است. اما نسخه رایگان فاقد برخی از ویژگی‌های قوی و مناسب مانند قابلیت زمان‌بندی وظایف و اجرای پشتیبان‌گیری افزایشی است. با این حال، هم کاربران اینتل و هم کاربران PowerPC Mac مشکلی با انتخاب درایوهای هدف و مقصد قبل از شروع فرآیند کپی‌سازی ندارند. توجه داشته باشید که با توجه به مقدار داده موجود در دیسک سخت، ممکن است زمان زیادی صرف این کار شود، اما حداقل تمام چیزهایی که ممکن است بعدا به آن نیازمند شوید را پوشش می‌دهد.

با استفاده از یک ظاهر خاکستری ملایم، واسط کاربری SuperDuper چیزی برای نوشتن در موردش ندارد. با این حال، روش اساسی آن، حرکت و تنظیم بدون زحمت شامل دستورالعمل‌های روشن و ارایه اطلاعات پس از کلیک بر روی یک دکمه خاص یا شروع یک روند در حال انجام است. یک انجمن فعال نیز دارد، اما گزینه‌ها و راهنماهای کمک رسانی داخلی احتمالا برای اکثر کاربران کافی خواهند بود. برنامه SuperDuper بهترین برنامه نرم‌افزاری موجود برای Mac OS X نیست، اما یک متد خوشایند برای ایجاد یک نسخه پشتیبان قابل بوت در کنار نسخه‌های تهیه شده با استفاده از ماشین زمان یا یک روش پشتیبان‌گیری مشابه است.

CrashPlan (برای سیستم‌عامل ویندوز و Mac OS X)

CrashPlan (برای سیستم‌عامل ویندوز و Mac OS X)

باعث ناراحتی است که ابزار پشتیبان‌گیری مورد علاقه همه برای Mac، یعنی Carbon Copy Cloner، اخیرا از یک بسته نرم‌افزاری مبتنی بر کمک به یک محصول تجاری تغییر یافته است. خوشبختانه CrashPlan هنوز یک جایگزین عالی برای کاربران Mac و ویندوز است. این ابزار به شما امکان می‌دهد تا از ده دستگاه مختلف محلی، در یک درایو خارجی یا یک سیستم دیگر یا در شبکه پشتیبان تهیه کنید، اما پشتیبان‌گیری مبتنی بر وب بسته به میزان ذخیره‌سازی آنلاین هزینه در بر خواهد داشت. برنامه پوشه‌ها و فایل‌های مهم برای پشتیبان‌گیری، مانند عکس‌ها، اسناد و موسیقی‌ها، را از قبل انتخاب می‌کند، اما شما همیشه می‌توانید پشتیبان‌گیری را بر اساس تنظیمات مورد نظر خودتان و برای فایل‌های انتخابی انجام دهید. برنامه CrashPlan حتی به کاربران اجازه می‌دهد که با استفاده از اینترنت فایل‌های پشتیبان خود را با دوستانشان به اشتراک بگذارند، اگرچه احتمالا برای همه قابل استفاده نیست، پشتیبان‌گیری از راه دور و رمزگذاری شده با رمز عبور نیز تنها با اجازه مالک امکان‌پذیر است.

صرف نظر از این پلت فرم، CrashPlan یک واسط کاربری کاربرپسند و یک ویزارد نصب گام به گام دارد. عملکرد هر دکمه، مانند سایر ویژگی‌هایی چون گزینه پشتیبان برای کپی کردن فایل‌های شما به یک کامپیوتر دوست، قبل از کلیک کردن بر روی آن کاملا توضیح داده شده است. این نرم‌افزار با وجود سنگینی آن، بسیار سریع اجرا می‌شود. پشتیبان‌گیری افزایشی همچنین کاربران را قادر می‌سازد تا فایل‌ها را از یک تاریخ خاص بازیابی کنند، اما این کار به دلیل عدم وجود یک برنامه جستجو می‌تواند مشکل باشد. با این حال، گزینه‌های زیادی برای Mac OS X وجود ندارد و CrashPlan با داشتن گزینه‌های مختلف پشتیبان‌گیری و فضای نامحدود به وضوح یکی از گزینه‌های برتر است.

 

منبع: Digitaltrends


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up