بایدها و نبایدهای شستن دست ها

شستن دست راهی آسان برای جلوگیری از انتقال بیماری‌ها است. یاد بگیرید چه زمانی دست خود را بشویید، چگونه از ضدعفونی‌کننده‌ها استفاده کنید و چگونه کودکان خود را به انجام این کار عادت دهید.

شستشوی مرتب دست یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از بیماری و انتقال آن به دیگران است. ببینید چه زمانی باید دست خود را بشویید و شکل صحیح انجام این کار چیست.

شستن دست ها

زمان مناسب شستن دست‌ها

هنگامی که افراد، سطوح و اشیاء را در طول روز لمس می‌کنید، جرم‌هایی روی دست شما انباشته می‌شود. با لمس چشم، بینی یا دهان ممکن است به این جرم‌ها آلوده شوید یا آن‌ها را به دیگران انتقال دهید. گرچه غیرممکن است بتوان دست را همیشه عاری از جرم نگاه داشت؛ اما شستشوی مرتب آن می‌تواند انتقال باکتری، ویروس و میکروب‌های دیگر را کاهش دهد.

شستن دست‌ها صحیح

همیشه قبل از انجام کارهای زیر دست خود را بشویید

 • آماده کردن غذا یا خوردن آن
 • رسیدگی به جراحات یا پرستاری از بیمار
 • گذاشتن یا برداشتن لنز

همیشه بعد از انجام کارهای زیر دست خود را بشویید

 • آماده‌سازی غذا
 • استفاده از توالت یا عوض کردن پوشک
 • لمس حیوانات، غذا یا فضولات آن‌ها
 • فین کردن، سرفه کردن یا عطسه زدن
 • رسیدگی به جراحات یا پرستاری از بیمار
 • دست زدن به زباله
 • همچنین زمانی که کثیف بودن دست‌ها قابل رویت است، آن‌ها را بشویید.

شستن دست‌ها

از صابون آنتی‌باکتریال استفاده نکنید

صابون‌های آنتی‌باکتریال نظیر صابون‌هایی که حاوی تری‌کلوسان هستند، نسبت به صابون معمولی قدرت بیشتری در کشتن جرم ندارند. استفاده از صابون آنتی‌باکتریال حتی ممکن است به افزایش باکتری‌های مقاوم به عناصر آنتی‌باکتریال محصول نیز منجر شود و در آینده کشتن این جرم‌ها را بیش از پیش دشوار سازد.

سازمان غذا و دارو آمریکا در سال 2016 قانونی به تصویب رساند که طبق آن فروش محصولات شوینده‌ی ضدعفونی‌کننده‌ی حاوی اکثر مواد اولیه‌ی فعال آنتی‌باکتریال، شامل تری‌کلوسان و تری‌کلوکاربان، به مصرف‌کنندگان ممنوع است. این محصولات صابون‌های مایع، فومی و ژلی، قالب صابون و شوینده‌ی بدن را شامل می‌شوند.

شستن دست‌ها

روش شستن دست

معمولاً بهترین حالت شستشوی دست ، استفاده از صابون و آب است. این مراحل را رعایت نمایید:

1- دست خود را با آب جاری، گرم یا سرد، خیس کنید.

2- دست خود را به حالت فنجانی نگاه دارید و صابون مایع، قالبی یا پودری را روی آن بریزید.

3- کف ایجاد کنید.

5- کف دست‌ها را محکم به مدت حداقل 20 ثانیه به هم بمالید. فراموش نکنید که همه‌ی سطوح دست، شامل پشت آن، مچ‌ها، بین انگشتان و زیر ناخن‌ها را نیز تمیز نمایید.

6- با دقت کل دست را آبکشی کنید.

7- با استفاده از حوله‌ی تمیز، دست را خشک نمایید.

8- از حوله برای بستن شیر آب استفاده کنید.

ضدعفونی‌کننده‌های دست با پایه‌ی الکل

روش استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های دست با پایه‌ی الکل

ضدعفونی‌کننده‌های دست بر پایه الکل، بدون نیاز به آب، در مواقعی که صابون و آب در دسترس نباشد، جایگزین قابل‌قبولی هستند. اگر از ضدعفونی‌کننده‌ی دست استفاده می‌کنید، دقت کنید که محصول حتماً حاوی حداقل 60% الکل باشد. مراحل زیر را رعایت نمایید:

 • به مقدار کافی از محصول در کف دست بریزید تا کاملاً هر دو دست را خیس نمایید.
 • دست‌ها را به هم بمالید و همه‌ی سطوح آن را پوشش دهید تا وقتی که کاملاً خشک شود.

کودکان نیز باید دست‌هایی تمیز داشته باشند

با تشویق کودکان به شستن مرتب دست‌ها، کمک کنید سالم بمانند. به همراه کودکان، دست خود را بشویید تا به آنها نشان دهید چگونه می‌توان این کار را انجام داد. برای آنکه عجله نکنند، پیشنهاد کنید به اندازه‌ی دو بار خواندن آواز «تولدت مبارک» دست خود را بشویند. اگر قد کودک به روشویی یا سینک نمی‌رسد، یک چهارپایه‌ی پله‌دار می‌تواند کار شما را راحت کند.

ضدعفونی‌کننده‌های الکلی هم برای کودکان و هم بزرگسالان مناسب هستند، به‌ویژه زمانی که صابون و آب در دسترس نباشد؛ اما باید حتماً هنگامی که کودک خردسال شما از ضدعفونی‌کننده‌های الکلی استفاده می‌کند، نظارت کافی را داشته باشید. خوردن این مواد می‌تواند به مسمومیت الکلی منجر شود. بعد از استفاده، ظرف آن را در جایی مناسب و ایمن نگاه دارید.

شستشوی دست

روشی ساده برای سالم ماندن

شستشوی دست از نظر پیشگیری از بیماری، بسیار سودمند است. عادت کردن به این کار می‌تواند نقشی اساسی در حفظ سلامتی ایفا نماید.

 

منبع: Mayoclinic


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up