بازاریابی اینترنتی 101: راهنمای مبتدیان

زمانی که در مورد «بازاریابی اینترنتی» فکر می‌کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد چیست؟

چیزی که به ذهن صاحبان کسب‌وکار می‌رسد، وب‌سایت است و ممکن است دیگر اشخاص با شنیدن بازاریابی اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ نویسی به ذهنشان برسد. در واقع، تمام این روش‌هایی که برای تبلیغات استفاده می‌شوند در رده‌ی بازاریابی اینترنتی هستند که همانند تکه‌های یک پازل عمل می‌کنند و باهم تصویر بازاریابی اینترنتی را کامل می‌کنند. متأسفانه، صاحبان کسب‌وکار در حال تلاش برای راه‌اندازی وب‌سایت خود می‌باشند، در حالی که برای کامل شدن بازاریابی اینترنتی، باید قسمت‌های دیگری را نیز مدیریت کنند.

با این حال، هنوز هم بازاریابی اینترنتی برای هر کسب‌وکاری ضروری است حتی اگر کسب‌وکار کوچک، محلی یا با مسئولیت محدود (LLC) باشد. حضور آنلاین شما باعث می‌شود که در کسب‌وکار خود تخصصی‌تر شوید، مسیرهای جدیدی برای خود تعیین کنید و محصولات و خدمات خود را بدون نیاز به کمک اشخاص دیگر، به فروش برسانید.

در این پست قصد داریم، شما را با بازاریابی اینترنتی 101 آشنا کنیم به طوری که مبانی هر پلتفرم بازاریابی آنلاین و هر آنچه برای شروع لازم است را یاد بگیرید.

بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی یک اصطلاح گسترده است. هر نوع تلاشی که به صورت اینترنتی برای جذب و حفظ مشتری انجام می‌دهید، جزو این دسته است. ما در اینجا قصد داریم برای کمک شما، مهم‌ترین و معروف‌ترین راهکارهای کسب‌وکارهای کوچک را معرفی کنیم تا آنچه لازم است را یاد بگیرید.

بازاریابی موتور جستجو (SEM)

بازاریابی موتور جستجو (SEM)، هرگونه کار و تلاشی است که برای بازاریابی انجام می‌شود تا به کاربران کمک کند، از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل، شما را پیدا کنند؛ به عبارت دیگر SEM، فعالیت‌هایی است که از طریق تکنولوژی­های موتورهای جستجو برای افزایش بازدید، فروش و درآمد استفاده می‌شود. بهینه‌سازی موتورهای جستجو  (سئو)و سیستم‌های جستجوی هردو بخش مهم و جداگانه‌ای از SEM می‌باشند.

سئو نیز رایگان است. شما با استفاده از سئو می‌توانید وب‌سایتی که ایجاد کرده‌اید را به گونه‌ای طراحی کنید که در بین نتایج موتورهای جستجو در رتبه‌های بالاتری قرار گیرد که این به مردم کمک می‌کند، شما را به راحتی پیدا کنند. در واقع سئو مجموعه فعالیت‌هایی است که در طراحی سایت، استراتژی و تولید محتوا انجام می‌شود تا هنگامی که مشتریان بالقوه کلمه‌ی موردنظر خود را که منطبق با محصولات سایت موردنظر است، وارد می‌کند، سایت در لیست موتور جستجو در رتبه‌های بالاتری قرار گیرد. شما برای رتبه‌بندی خوب و اصولی، نیاز به این دارید که کلمات کلیدی گسترده و واقعی متناسب با کسب‌وکار خود را پیدا کنید و با تمرکز روی آن کلمات کلیدی، محتوای عالی و پرباری را در سایت خود قرار دهید.

همچنین بهتر است تکنیک­هایی مانند ساخت لینک را یاد بگیرید، چون برای سئو لازم است و می‌تواند کمک کند سایت شما در رتبه‌های بالاتری قرار گیرد. هنگامی که شما به صورت مداوم سعی می‌کنید، کلمات کلیدی خودتان را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سئو سایت شما عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد، سئو سایت شما برخلاف سایر پلتفرم‌های بازاریابی نیازی به تعمیر و بالا بردن کیفیت ندارد.

ابزارهایی مانند  Yoast که یک پلاگین رایگان وردپرس است و در تصویر بالا نشان داده می‌شود، می‌تواند به شما در بهینه‌سازی سایت خود کمک کنید حتی اگر در این زمینه تازه‌کار باشید و با طرز عملکرد آن آشنا نباشید.

هزینه‌ي پرداخت از طریق کلیک (PPC)

بازاریابی PPC، تبلیغات پولی است که در آن بازاریابان آگهی تبلیغاتی ایجاد می‌کنند، سپس از پلتفرم‌های موردنظر خود درخواست نمایش آن آگهی را می‌کنند و در ازای هر کلیکی که روی تبلیغات انجام می‌شود، مبلغی را پرداخت می‌کنند. در واقع PPC یک نوع پشتیبانی از تبلیغات آنلاین و بازاریابی اینترنتی است که بر روی طیف گسترده‌ای از وب‌سایت‌ها، از جمله موتورهای جستجو انجام می‌شود که در آن میزان مبلغ پرداختی بر اساس تعداد کلیک‌هایی است که بر روی آگهی انجام می‌شود از این رو به آن «پرداخت به ازای هر کلیک» یا «پرداخت کلیکی» می‌گویند.

روش PPC یک راه‌حلی برای جلب توجه مخاطبان مورد هدف به سمت کسب‌وکار و سایت شما است، در حالی که سایر استراتژی‌ها در راستای بالا بردن رتبه‌ی سایت شما در نتایج جستجو است.

روش PPC در دو صورت شکل می‌گیرد: تبلیغات جستجو یا نمایش تبلیغات

تبلیغات جستجو به شما اجازه می‌دهد که متن تبلیغات را به کاربرانی که در زمینه‌ی سرچ و جستجو فعال هستند، نشان بدهید تا بر اساس کلمات کلیدی که به آن‌ها نشان داده‌اید جستجو انجام بدهند و خودشان هدف موردنظر را پیدا کنند. اگر آن‌ها «شلوار بنفش تیره» جستجو کنند و شما هم در حال انجام یک کمپین تبلیغاتی در زمینه فروش این نوع محصولات هستید، آگهی تبلیغاتی شما در بالای نتایج جستجوی آن‌ها نمایش داده می‌شود.

پلتفرم Google AdWords و Bing Ads از رایج‌ترین پلتفرم تبلیغاتی PPC می‌باشند. آن‌ها این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که با کاربرانی که به طور دائم در جستجوی محصولات شما هستند و قصد خرید آن‌ها را دارند، وارد ارتباط شوید.

انواع دیگری از تبلیغات که به شکل نمایش تبلیغات می‌باشند عبارت‌اند از:

تبلیغات فیس‌بوک و اینستاگرام، Google AdSense، تبلیغات تلگرام، تبلیغات لینکدین، تبلیغات یوتیوب و تبلیغات Quora.

نمایش تبلیغات به گونه‌ای است که هنگامی که کاربر در حال مرور و مشاهده‌ی سایت موردنظر است، تبلیغات شما نیز در بین محتویات آن سایت به او نشان داده می‌شود. آگهی شما می‌تواند در فید فیس‌بوک برای مثال صفحه‌ی خبری که کاربر در حال مطالعه‌ی آن است، نمایش داده شود. این نوع تبلیغات باعث می‌شود که محصولات خود را به مردم معرفی کنید، حتی اگر به دنبال این نوع محصولات نباشند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

اینترنت قدرت برقراری ارتباط با میلیون‌ها نفر از مردم در سراسر جهان را دارد، بنابراین می‌توانید کسب‌وکار خود را از این طریق به مردم معرفی کنید. شبکه‌های اجتماعی فرصت‌های مناسبی برای بازاریابی آنلاین فراهم می‌کنند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی شامل بازاریابی و تبلیغات پرداختی از طریق برنامه‌های تبلیغاتی PPC مربوط به پلتفرم شبکه‌ی اجتماعی است. اهداف اصلی از کمپین‌های شبکه‌ی اجتماعی، معرفی نام تجاری و برقراری ارتباط با مشتریان است که البته حفظ نام تجاری و کسب‌وکار در اولویت قرار دارد.

مشهورترین پلتفرم شبکه‌ی اجتماعی برای بازاریابی، فیس‌بوک است که شما در آن می‌توانید با استفاده از اطلاعاتی در مورد کسب‌وکار خود، صفحه‌هایی در رابطه با این موضوع ایجاد کنید. حتی با تغییرات اخیری که در الگوریتم خود داده است و موجب کند کردن سرعت رسیدن به اهداف اصلی می‌شود، باز هم مهم‌ترین سایت رسانه‌های اجتماعی برای کسب‌وکار است.

شبکه‌های اجتماعی بزرگ دیگری مانند Twitter، Instagram، Pinterest و همچنین Snapchat، Reddit، Tumblr، Periscope و … نیز وجود دارد که بستری را برای شما فراهم می‌کنند تا بتوانید کسب‌وکار خود را معرفی کنید و خدمات و محصولات خود را با استفاده از آگهی‌های تبلیغاتی به نمایش بگذارید.

شما می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی زیادی، پروفایل‌های کسب‌وکاری برای خود ایجاد کنید و تا زمانی که کوچک و قابل مدیریت می‌باشند خودتان این کار را انجام دهید و به تدریج با پیشرفت کارها و رونق کسب‌وکار می‌توانید شخصی را برای این کار استخدام کنید تا تمرکز زیادی روی این موضوع داشته باشد و کار تبلیغات و بازاریابی به صورت عجله‌ای انجام نشود. در صورت تمایل می‌توانید دو پلتفرمی که حدس می‌زنید مفید است و مخاطبان فعال بیشتری دارد را انتخاب کنید و بازاریابی خود را فقط در آن شبکه‌ها انجام دهید.

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی اینترنتی تمرینی برای پیش برد اهداف و بالا بردن درصد فروش از طریق برقراری ارتباط با ایمیل مشتریان است. همانند شبکه‌های اجتماعی، هدف از بازاریابی ایمیلی نیز ابراز وجود شما و محصولات شما به مشتریان است که با کیفیت هر چه بیشتر در دسترس و منتظر خرید آن‌ها هستند. بر خلاف شبکه‌های اجتماعی، اطلاع‌رسانی و تبلیغ در بازاریابی اینترنتی حالت تهاجمی دارد، به طوری که در شبکه‌های اجتماعی، مشتریان خودشان در صورت تمایل تبلیغات شما را مشاهده می‌کنند ولی در بازاریابی ایمیلی شما فهرستی از مشتریان بالقوه‌ی خود را تهیه می‌کنید و در صورت لزوم، محتویات تبلیغاتی خود را به طور مستقیم به ایمیل تک‌تک آنان می‌فرستید و آن‌ها خواسته یا ناخواسته محصولات و خدمات خود را در بین پیام‌های دریافتی خود می‌بینند. این روش مزیت‌های زیادی نسبت به بازاریابی شبکه‌های اجتماعی دارد به عنوان نمونه ممکن است کاربران برای مدتی از شبکه‌های اجتماعی استفاده نکنند، ولی چک کردن ایمیل برای هر شخصی ضروری است. همچنین شما در هنگام تهیه‌ی محتوای ایمیل تبلیغاتی خود می‌توانید از هر نوع عکس و متنی استفاده کنید و هیچ محدودیتی ندارید ولی محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید باید مطابق با قوانین و شرایط آن شبکه باشد.

شما می‌توانید که به طور منظم ایمیل‌هایی را به مشتریان خود و کاربرانی که هنوز جزو مشتریان ما نشده‌اند، بفرستید. برای بالا بردن و گسترش لیست مربوط به مشتریان خود از پیشنهادات و تخفیفات ویژه استفاده کنید تا کاربران زیادی را به خود جذب کنید تا در سایت شما ثبت‌نام کنند و در این حال شما به ایمیل آنان دسترسی خواهید داشت و همچنین می‌توانید با استفاده از سرویس‌هایی مانند MailChimp، پیام‌های خوش‌آمد گویی خودکار را به ایمیل کاربرانی که عضو سایت شده‌اند، بفرستید.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا، استفاده از محتوایی است که به صورت آنلاین ارائه می‌شوند تا صاحبان کسب‌وکار، کاربران به سمت سایت خود هدایت کنند و با ارائه‌ی محتوای با ارزش، اعتماد کاربران را نیز به خود جلب کنند. هدف کلی از بازاریابی محتوا، تولید محتوای گیرا و جذاب و توزیع آن در اینترنت است تا مشتریان مورد هدف را به خود جذب کنند و به هدف اصلی خود که بالا رفتن درصد فروش و درآمد است، برسند. این روش، بدون ایجاد فشار و مجبوریت روی مشتریان بالقوه برای خرید، آن‌ها را جذب و درگیر می‌کند. این ممکن است شامل ایجاد موارد زیر باشد:

 • پست‌های وبلاگی که در سایت شما منتشر می‌شود.
 • پست‌های که برای نمایش به سایت‌های دیگر می‌نویسید و آن‌ها نیز همراه آن پست لینک سایت شما را قرار می‌دهند.
 • کتاب‌های الکترونیکی، مقاله‌ها یا مطالعاتی که در زمینه کشف مسیر و هدایت‌های کسب‌وکاری انجام می‌شود.
 • اینفوگرافیک­ها یا فیلم‌هایی که می‌توانند در کانال‌های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشته شوند.

بازاریابی محتوا، باید با اهدافی که در ذهن وجود دارد اجرا شود و همراه با بهینه‌سازی موتور جستجو استفاده شود. شما همچنین باید به طور مداوم مطالب جدیدی ایجاد کنید در غیر این صورت ارائه‌ی مطالب تکراری باعث کند شدن مسیر حرکت شما به سمت موفقیت می‌شود.

شبکه‌ی اینترنتی

شبکه‌ی اینترنتی

زمانی که شبکه‌های اینترنتی به درستی اجرا شوند، شما را قادر می‌سازند تا رابطه‌ی ارزشمندی را در انجمن‌ها و گروه‌های آنلاین ایجاد کنید که این نیز می‌تواند به توسعه‌ی کسب‌وکار شما کمک کند. شما می‌توانید با همکاران و افرادی که در زمینه‌ی کسب‌وکار شما تخصص دارند، ملاقات کنید و در یک پروژه‌ی جدید با یکدیگر همکاری و مشارکت کنید یا می‌توانید با اشتراک گذاشتن دانش خود با مشتریان و با انجام نتیجه‌گیری‌های کلی، محتوای با ارزشی در اختیار مخاطبان هدف خود قرار دهید. هدف از این نوع بازاریابی ایجاد ارتباط است و اصلاً مهم نیست که محصولات یا خدمات خود را بفروشید یا نه.

برخی از بهترین مکان‌ها برای برقراری ارتباط با افرادی که در زمینه‌ی کسب‌وکار شما مشغول به فعالیت هستند. عبارت‌اند از:

 • گروه‌های فیس‌بوک
 • گروه‌های لینکدین (مانند تصویر بالا)
 • انجمن‌های تجاری، مانند انجمن Warrior برای کسب‌وکار
 • انجمن‌های سؤال و جواب مانند Quora یا Stack Overflow (برنامه‌نویسی)

نوع شبکه‌ی اینترنتی که استفاده می‌کنید زیاد مهم نیست، مهم شرکت در شبکه‌ی اینترنتی و برقراری ارتباط با افراد متخصص دیگر است که یک راه عالی برای حفظ مشتریان بالقوه و جذب مشتریان جدید است و با این که رایگان است باعث رونق کسب‌وکار شما نیز می‌شود.

از کجا باید شروع کنم؟

اولین کاری که برای شروع بازاریابی اینترنتی باید انجام دهید این است که یک وب‌سایت قوی و پر محتوا طراحی کنید. اکثر مواقع استخدام یک کارشناس و برنامه‌نویس متخصص در این زمینه، راه‌حل بهتری است چون آن‌ها می‌توانند سایتی ایجاد کنند که هم نمای ظاهری کاربری پسندی داشته باشد و هم در صورت نشان دادن نمونه‌های مشابه درخواستی با طریقه‌ی عملی کردن درخواست‌های شما آشنا خواهند بود. اگر شما در این زمینه تخصص دارید و در اوایل کسب‌وکار خود هستید، می‌توانید خودتان سایت را طراحی کنید ولی اگر نیاز به تمرکز بیشتر روی کارهای اصلی داشتید بهترین راه استخدام برنامه‌نویس است چون او می‌تواند بدون هیچ دغدغه‌ای تمام فکر و ذکرش را صرف ایجاد یک سایت قدرتمند و جذاب کنید که در این حین خودتان نیز می‌توانید به کارهای دیگر مشغول باشید. ممکن است یک سایت معتبر و قوی، بازدیدکننده عادی را به مشتری بالقوه‌ی شما تبدیل کند، پس اصلاً این موضوع را دست کم نگیرید.

زمانی که سایت شما در حال ایجاد و طراحی است و در حال تهیه‌ی محتوایی برای آن هستید، زمان آن است که تحقیقات گسترده‌ای در مورد انتخاب کلمات کلیدی برای کسب‌وکار خود باشید. شما می‌توانید از افراد متخصص دیگر کمک بگیرید. انتخاب کلمات کلیدی روی رتبه‌ی شما در نتایج جستجو تأثیر زیادی می‌گذارد و سعی کنید که در انتخاب کلمات کلیدی سهل‌انگاری نکنید و کار خود را جدی بگیرید و کلمات کلیدی انتخاب کنید که معتبر و متناسب با کسب‌وکار شما باشد. ایجاد یک ترفند مناسب برای انتخاب کلمات کلیدی، بخش اساسی از رویکرد بازاریابی اینترنتی است.

زمانی که مردم شروع به بازدید از سایت شما می‌کنند، یک قسمتی را برای دریافت ایمیل بازدیدکنندگان قرار دهید تا در همان ابتدای ورود برایشان قابل مشاهده باشد. شما باید با کاربری که برای اولین بار وارد سایت می‌شود، ارتباط برقرار کنید و پیام خوش‌آمد گویی خودکار می‌تواند بخشی از این ارتباط باشد.

پس از اینکه سایت شما به طور کامل طراحی و آماده شد، نوبت به حضور در شبکه‌های اجتماعی می‌رسد. شبکه‌های اجتماعی دومین مرحله برای اکثر کسب‌وکارها است. تمامی کسب‌وکارها باید یک صفحه‌ی فیس‌بوک داشته باشند که در آن اطلاعات مربوط به کسب‌وکار ثبت شده باشد. هنگام انتخاب شبکه‌ی اجتماعی، کاربران خود را در نظر بگیرید و از هر جایی که آن‌ها زیاد فعال می‌کنند شروع کنید مانند Twitter، Instagram و یا Pinterest. روند پیشرفت کار در شبکه‌های اجتماعی بلند مدت است، به همین دلیل تا زمانی که به هدف مورد نظر و موفقیت خود نرسیده‌اید باید به طور منظم فعالیت کنید و روی صفحات و پروفایل‌های خود نظارت کافی انجام دهید. شبکه‌های اجتماعی یکی از بهترین راه‌های ایجاد جامعه‌ی آنلاین در اطراف کسب‌وکار شما است.

بعد از اینکه حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی خود را ایجاد کردید، می‌توانید به دنبال گزینه‌های بازاریابی مطرح شده بروید. بازاریابی PPC، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی یا تبلیغات موتورهای جستجو به شما در افزایش سرعت پیشرفت و کارایی کسب‌وکارتان کمک می‌کنند و بازاریابی محتوا یک راه‌حل عالی برای نشان دادن تخصص شما است.

ارزیابی بازاریابی اینترنتی

چگونه نتایج بازاریابی اینترنتی خود را ارزیابی کنم؟

ابزارهای رایگانی در این زمینه وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید درصد اثربخشی بازاریابی اینترنتی خود را بررسی و ارزیابی کنید و مهم نیست که در این زمینه از چه پلتفرم‌هایی استفاده کرده‌اید. این ابزارها شامل:

 • Google Analytics، به شما کمک می‌کند تا کانال‌هایی که ترافیک مربوط به سایت شما را می‌فرستند را بررسی و ارزیابی کنید، این ارزیابی ترافیک، اطلاعاتی در مورد بازدیدکنندگان، نحوه‌ی واکنش و ارتباط بازدید کننده و همچنین مواردی که باعث تشویق آن‌ها می‌شود را در اختیار شما می‌گذارد. شما می‌توانید با استفاده از تگ‌های ساده، این ابزار را با سایت خود همگام کنید و این ابزار، یک منبع ارزشمند است که هر سایتی باید آن را داشته باشد.
 • تجزیه و تحلیل محلی بر روی هر پلتفرم، از جمله آمار فیس‌بوک، تجزیه و تحلیل Twitter، بخش گزارشات مربوط به Instagram. این پلتفرم‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا با استفاده از مواردی مانند لایک­ها، اشتراک‌ها، بازخوانی، کامنت­ها و پیام‌های دایرکت نوع عملکرد و تأثیر خود روی مخاطب را ارزیابی کنید. در نتیجه این ارزیابی می‌توانید از نتیجه‌ی تلاش‌های خود در زمینه‌ی ایجاد ارتباط با مخاطبان و جلب توجه و علاقه‌ی آن‌ها به محتوای خود آگاه شوید.

در زمینه بازاریابی چه مقداری باید هزینه کنم؟

بازاریابی اینترنتی نیاز به هزینه دارد اما خوشبختانه متناسب با بودجه‌ای است که برای این کار اختصاص داده شده و مقرون به صرفه است. شما در سال تقریباً 300 هزار تومان برای خرید دامنه و هاست هزینه می‌کنید که این کار باعث می‌شود وب‌سایت خود را دائم حفظ کنید و از مختل شدن آن جلوگیری کنید، پیگیری‌های لازم از زمان پایان دامنه و هاست و تمدید آن از ایجاد وقفه در عملکرد سایت شما جلوگیری می‌کند و کارایی آن را بهبود می‌بخشد.

استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی همانند بازاریابی محتوا رایگان است؛ اما این نکته را در نظر بگیرید اگر برای تولید محتوا یا مدیریت شبکه‌های اجتماعی افرادی را استخدام کنید، باید حقوق آن‌ها را پرداخت کنید و در حالی این بازاریابی‌ها رایگان می‌باشند که خودتان همه‌ی کارها را انجام دهید. چند پلتفرم بازاریابی ایمیلی، دارای برنامه‌های رایگانی برای 100 تا 1000 مشترک اول شما می‌باشند تا بتوانید درآمد خود را بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای افزایش دهید ولی بعد از توسعه‌ی کسب‌وکار و افزایش مشتری باید برای حفظ اعتبار خود پرداخت­های مربوطه را انجام دهید و سهل‌انگاری نکنید. ابزارهایی مانند Google’s Keyword Planner برای تحقیق در مورد انتخاب کلمات کلیدی وجود دارند و به شما کمک می‌کنند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای، عملکرد سایت خود را بالا ببرید.

انجام برخی کارها نیاز به هزینه دارد. با این حال، توصیه می‌شود که روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید چون به زودی درآمدی که کسب خواهید کرد در مقابل این هزینه‌ها چیزی نخواهد بود؛ که این کارها شامل:

 • استخدام یک طراح حرفه‌ای برای ایجاد سایت مربوط به کسب‌وکار شما. افرادی که در زمینه‌ی طراحی سایت تخصص دارند و نمونه کارهای خوبی از خودشان دارند، حداقل با 3 میلیون تومان طراحی سایت شما را قبول می‌کنند و در صورتی که در این زمینه تازه‌کار باشند با مبلغ کمتری هم راضی به انجام این کار می‌باشند.

 • ممکن است فکر کنید که استخدام یک طراح سایت برایتان گران تمام می‌شود ولی مطمئن باشید که اگر روی افراد حرفه‌ای سرمایه‌گذاری کنید و در آخر یک سایت قدرتمند و جذاب برای خود داشته باشید، درآمدهای که به دست خواهید آورد در مقابل این هزینه‌ها چیزی نخواهد بود. افرادی که در این زمینه مهارت دارند این کار را تقریباً با 1 تا 2 میلیون تومان انجام می‌دهند البته این مبلغ برای شروع است و با پیشرفت کسب‌وکار و زیاد شدن حجم مطالب، مبلغ پرداختی نیز زیاد می‌شود.
 • سرمایه‌گذاری در کمپین‌های PPC برای گسترش دسترسی به سایت و بالا بردن سرعت تلاش‌های خود در زمینه‌ی هدایت بازدیدکنندگان به سمت سایت خود. این کار می‌تواند 50 هزار تومان الی 50 میلیون تومان هزینه داشته باشد و کاملاً بستگی به بودجه و مبلغ پیشنهادی شما دارد. اگر توانایی مالی لازم داشته باشید، استخدام یک بازاریاب یا دلال می‌تواند نتایج بهتری برای شما به ارمغان بیاورد.

فراموش نکنید، هر 1000 تومانی که در اینترنت برای بازاریابی صرف می‌کند نه تنها از بین نمی‌رود بلکه سرمایه‌گذاری حساب می‌شود و در آینده درآمدی چند برابر آن را به دست خواهید آورد. هزینه‌هایی که صرف رونق کسب‌وکار خود می‌کنید، مفید می‌باشند به طوری که نوعی مالیات محسوب می‌شود و باعث می‌شوند که پول با ارزش و بیشتری به دست آورید.

نتیجه‌گیری

هنگامی که برای اولین بار پا در عرصه‌ی بازاریابی می‌گذارید ممکن است برای شما خیلی پیچیده و سخت به نظر برسد، با این حال، این نکته را به یاد داشته باشید بازاریابی اینترنتی برای هر کسب‌وکاری لازم است. حتی کسب‌وکارهای کوچک که تنها با مشتریان آشنا و محلی خود در ارتباط هستند نیز باید از بازاریابی اینترنتی برای جذب مشتریان جدید به خود استفاده کنند و به تدریج رابطه‌ی خود را با آنان تقویت کنند.

خوشبختانه، تعداد پلتفرم‌های مختلفی در این زمینه وجود دارند و بسیاری از آن‌ها دارای ابزارهای رایگان می‌باشند که به این ترتیب می‌توانید متناسب با بودجه‌ی خود به بازاریابی اینترنتی بپردازید. رایگان و به صرفه بودن پلتفرم‌های بازاریابی باعث می‌شود که برای اکثر کسب‌وکارها در دسترس باشند و درآمدهای لازم را برای آن‌ها فراهم کنند.

 

منبع: Disruptiveadvertising


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up