ایگوانای دریایی

ایگوانای دریایی جانوری از خانواده مارمولک‌ها

ایگوانای دریایی

چند حقیقت جالب در رابطه با ایگوانای دریایی:

ایگوانای دریایی، گونه‌ی جانوری بسیار خاصی است. این گونه‌ی جانوری، تنها در جزایر گالاپاگوس، واقع در بخش کوچکی از کشور اکوادور در آمریکای جنوبی یافت می‌شود. تا آن جایی که ما می‌دانیم و گستره‌ی دانشمان به ما اجازه می‌دهد، ایگوانای دریایی، تنها مارمولک به جا مانده‌ای است که هم قادر به زندگی در خشکی و هم قادر به زنده ماندن در آب است. این ویژگی سبب می‌شود تا او به خاص‌ترین خزنده‌ی روی زمین تبدیل شود. به علاوه، یک نگاه به این چهره‌ی آشنا بیندازید. آیا شما را یاد اژدهایان کالیسی در سریال بازی تاج‌وتخت نمی‌اندازد؟ عملاً باید عموزاده‌های همان اژدهایان باشند. به علاوه‌ی این ارتباط فامیلی با اژدهایان، جالب است بدانید که این گونه‌ی جانوری اغلب بر روی سواحل ناهموار زندگی می‌کند، اما در مناطق مردابی نیز دیده شده است. ایگوانای دریایی، برخلاف دیگر مارمولک‌ها و همچنین اژدهایان سریال بازی تاج‌وتخت گیاه‌خوار است و بخش اعظمی از تغذیه‌ی او از راه جلبک‌های دریای تأمین می‌شود.

ایگوانا مارمولک بزرگ

ویژگی‌های ظاهری ایگوانای دریایی: از نظر رنگی، ایگوانای دریایی رنگ‌های بسیار متفاوتی را شامل می‌شود، اما متعارف‌ترین رنگ‌های این جانوران، چیزی در بین سیاه و خاکستری است. این حیوان خاص، در مناطق متعددی از جزایر مختلف زندگی می‌کند و همین پدیده باعث شده که رنگ و اندازه‌ی او دچار تنوع بسیاری شود؛ آیا زیبا نیست؟ اندازه و وزن معمول آن‌ها از 1.7 متر درازا و 12 کیلوگرم شروع می‌شود؛ که البته این مقدار وزن و قد، برای حمل کردن یک کالیسی بر پشتش زیادی کم است. اگرچه که بخش اعظمی از تغذیه‌ی او از طریق گیاهان زیر دریایی تأمین می‌شود، اما به دلیل دندان‌های تیز و شکل دهان و پوزه‌ آن، می‌تواند از خزه‌های دریایی که بر روی سنگ‌ها ایجاد می‌شوند، نیز تغذیه کند. همچنین، ایگوانای دریایی حاوی یک غده در بینی خود است که با ترشح یک سری از مواد خاص، نمک دریایی را از خون خود بیرون می‌راند و این عمل در میزان سلامت او تأثیر بسزایی دارد.

طبیعت وحشی ایگوانای دریایی

طبیعت وحشی ایگوانای دریایی:

جالب است بدانید که ایگوانای دریایی، می‌تواند تا عمق 10 متری آب‌های اقیانوس نیز شنا کند. گرچه او ترجیح می‌دهد که آب‌های سرد را برای شنا و تغذیه انتخاب کند و پس از انجام و تکمیل روند تغذیه، برای مدتی طولانی، بر روی صخره‌های ساحل و زیر نور آفتاب دراز می‌کشد. در این زمان، او حالت دفاعی سختی را به خودش می‌گیرد و به هر موجودی که به او نزدیک شود، حمله می‌کند. در حین فصول جفت‌گیری، ایگواناهای مذکر، می‌بایستی در میان گله‌ی بزرگی از همنوعان مؤنث خود، بر سر جفت‌گیری با دیگران مبارزه کنند. این مبارزه، به‌ندرت شامل خشونت‌های مرگبار می‌شود. نهایتاً، در حین حمله، با سر خود به رقیب ضربه می‌زنند. در آخر هم گفتنی است که ایگوانای دریایی به شدت تحت حفاظت سازمان محیط‌زیست قرار دارد.

 

منبع: Ourbreathingplanet


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up