15 مورد از اماکن دیدنی گرجستان ویژه گردشگران

گرجستان سرزمین صخره و سنگ، قلعه‌های قرون ‌وسطی و صومعه‌ها، تپه‌های سرسبز، کوه‌های باشکوه، غارهای عمیق و سواحل صخره‌ای است.

کشوری که دوستداران تاریخ و فرهنگ با عبور از دل شهرها و روستاهای آن، احساس می‌کنند که قدم به تاریخ گذاشته و عاشقان فضای باز با چشم‌انداز خیره‌ کننده کوه‌ها شگفت زده خواهند شد؛ هیچ مسافری، مهمان نوازی بومیان این کشور طعم لذیذ غذاهای محلی آن را فراموش نخواهد کرد.

بهترین اماکن جهت بازدید در گرجستان، پیشنهاد شده توسط مسافران

 اماکن دیدنی گرجستان

1- تفلیس

تفلیس پایتخت گرجستان که در ساحل رودخانه مکتاری (که همچنین به نام کورا شناخته می‌شود) نهفته و توسط تپه‌ها و کوه‌ها احاطه شده، یکی از بهترین شهرهای این کشور است. این شهر از قرن پنجم پایتخت گرجستان بوده و معماری متنوع آن، از تاریخ طولانی و پیچیده‌ی این کشور حکایت می‌کند. از بهترین راه‌های قدردانی این مکان منحصر به فرد، پرسه در خیابان‌های آن، به‌ویژه در شهر قدیمی رنگارنگ است.

تفلیس گرجستان

طی پیاده‌روی در شهر به هرکجا که بنگرید، ساختمان‌های بازسازی شده و فوق مدرن به چشم می‌خورد؛ همچنین گاهی خود را در یک خیابان پشتی که توسط ساختمان‌های متزلزل احاطه شده و در نوع خود زیبایی بی‌مانندی دارد، خواهید یافت. بر فراز قلعه ناریکالا می‌توان از چشم انداز حیرت‌انگیز شهر تفلیس لذت برد، تا آنجا قدم زده و یا با تلکابین خود را به بالای قلعه برسانید.

اقامتگاه‌های تفلیس گرجستان

راه‌های سفر به تفلیس

همان‌طور که در اروپا تمام جاده‌ها به رُم ختم می‌شود، در گرجستان نیز آخر خط همه‌ی خیابان‌ها تفلیس است! به‌راحتی به ‌وسیله‌ی قطار، اتوبوس، مینی‌بوس، پیاده‌روی و از آنجا که فرودگاه اصلی گرجستان در تفلیس واقع شده، حتی با پرواز نیز می‌توان به این شهر سفر کرد.

اقامتگاه‌های تفلیس

هر مبلغی که برای یک شب اقامت در این شهر در نظر داشته باشید، بدون شک اقامتگاهی متناسب با آن خواهید یافت. مسافران می‌توانند به ازای شبی 4 الی 5 دلار (10 لاری گرجستان) تختی در یک هتل شبانه روزی رزرو نمایند و یا چند شبی را به ازای 12 دلار برای هر شب، در یک مسافرخانه‌ی گرم و صمیمی به سر کنند. اگر دوست دارید با مردم محلی ملاقات کنید و شبی را در کنار آنان بگذرانید، برخی از بومیان به‌طور رایگان از مسافران پذیرایی کرده و جای خواب در اختیار آنان می‌گذارند.

اقامتگاه ارزان قیمت: Budget Hostel Zodiac، Hostel Terrace، M42 Hostel

اقامتگاه قیمت متوسط: Tina’s Homestay، Your Cosy Home، Georgian House

متسخدا گرجستان

2- متسخدا

متسخدا مرکز دینی، قلب معنوی و مهم‌ترین شهرستان گرجستان است. پیش از آنکه پادشاه گرگاسالی، تفلیس را به عنوان پایتخت جدید معرفی نماید، این شهر پایتخت گرجستان بود. این شهر همچنین یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کشور است که در آن نشانه‌هایی از سکونت 4000 ساله‌ی بومیان به دست آمده و همچنین سه مورد از مهم‌ترین کلیساهای گرجستان به نام‌های کلیسای سوتیتسخولی، جواری و صومعه‌ی سامتاورو را در خود گنجانده است.

نینوی مقدس نیز که از روشنگران و از ارزشمندترین مقدسات این کشور به شمار می‌رود، روزگاری در این شهر زندگی می‌کرد؛ نام بسیاری از دختران گرجستانی با الهام از نام این زن انتخاب شده است. او مسیحیت را در کشور تبلیغ کرد و به همین سبب، در سال 330 این دین به عنوان دین رسمی گرجستان تصویب شد.

کلیسا

نکته‌ی مهم: پیش از ورود به کلیسا لباس مناسب به تن کنید! آقایان نمی‌توانند با کلاه و شلوار کوتاه وارد کلیسا شوند و خانم‌ها نیز باید خود را به‌خوبی بپوشانند.

راه‌های سفر به متسخدا

متسخدا در فاصله‌ی 30 دقیقه‌ای تفلیس واقع شده است. مسافران به‌راحتی می‌توانند با ماشین‌های گذری از مبدأ مرکز خرید تفلیس یا توسط مینی بوس (ماشروتکا) با هزینه کل 1 لاری به این شهر سفر کنند.

واردزیا غار گرجستان

3- واردزیا

واردزیا یک غار خانقاهی زیبا در نزدیکی آسپیندزا و در جنوب گرجستان است که ظاهر آن صحنه‌هایی از فیلم ارباب حلقه‌ها را در ذهن بیننده بیدار می‌کند، با این تفاوت که این غار به جای دورف، بی‌شمار راهب‌ به خود دیده است. این صومعه زیرزمینی در قرن دوازدهم و تحت سلطنت پادشاه تامار که نخستین پادشاه زن تاریخ گرجستان بود، ساخته شد و تا وقوع زلزله و تخریب کامل صومعه، برای مدت طولانی از دید عموم پنهان بود.

راه‌های سفر به واردزیا

مسافران می‌توانند از مبدأ آخالتسیخه توسط یک ماشروتکا خود را به این شهر برسانند. مینی‌بوس‌ها 3 بار در روز این مسیر یک‌ ساعته را طی می‌کنند و هزینه‌ی این مسیر 6 لاری خواهد بود. اولین ماشروتکا در ساعت 10.30 صبح و آخرین آن‌ها در ساعت 1.20 بعد از ظهر آخالتسیخه را به مقصد واردزیا ترک می‌نمایند. مسافران می‌توانند ساعت 3 عصر با آخرین ماشروتکا به آخالتسیخه بازگردند، طوری که اگر همان روز قصد عزیمت به تفلیس را داشته باشند، بتوانند خود را به آخرین مینی‌بوس برسانند.

گزینه‌ی دیگر سفر با تاکسی است که هزینه‌ای معادل 50 لاری خواهد داشت؛ البته اگر گروهی به همراه دارید، می‌توانید هزینه‌ها را تقسیم کرده و همچنین در طول مسیر توقفی در قلعه‌ی نظامی خرتویسی داشته باشید.

هزینه‌ی ورود به واردزیا 3 لاری است.

افرادی که تمایل دارند این مسیر را رایگان طی کنند، در نظر داشته باشند که این محل از مناطق بسیار دورافتاده بوده و ممکن است ناچار شوند مدت زمان زیادی را در انتظار ماشین‌های گذری بمانند.

اوپلیستسیخه

4- اوپلیستسیخه

اوپلیستسیخه در شرق گرجستان و در 100 کیلومتری تفلیس واقع شده و معنای لغوی نام آن قلعه پروردگار است. این شهر سنگی رها شده که حدود 1000 سال پیش از میلاد مسیح تأسیس شد، در حال حاضر بیش از 3000 سال قدمت دارد. اوپلیستسیخه از زمان تأسیس تا قرن 13 میلادی مسکونی بوده و در یک برهه‌ی زمانی جمعیتی معادل 20000 نفر را به خود دیده است. شهر غار، مساحتی تقریباً معادل 40000 متر مربع را در برگرفته و در گذشته مراکزی چون داروخانه، نانوایی، آمفی تئاتر و حتی یک زندان در آن وجود داشت. تمامی ساختارها توسط تونل به یکدیگر متصل می‌شوند و در بالای تمام مجموعه، کلیسایی مربوط به قرن نهم به چشم می‌خورد. این ساختمان رنگارنگ در کنار غارهای خاکستری و آرام جلوه‌ی زیبایی دارد.

راه‌های سفر به اوپلیستسیخه

ارزان‌ترین راه سفر به اوپلیستسیخه از مبدأ تفلیس، اشتراک تاکسی با هزینه‌ی کل 5 لاری و یا سفر با ماشروتکا از ایستگاه دیبوهه به گوری و با هزینه‌ی 3 لاری است. در آنجا مسافران می‌توانند توسط یک ماشروتکا دیگر و با هزینه‌ی یک لاری به روستای Kvakhvreli که همان اطراف واقع شده، عزیمت نمایند. همچنین می‌توانید با راننده صحبت کنید و از او بخواهید به ازای یک لاری بیشتر، شما را تا خود اوپلیستسیخه برساند. در صورت سفر گروهی، می‌توانید یک تاکسی گرفته و هزینه‌‌ی کل سفر را که حدود 10 لاری خواهد بود، بین خود تقسیم نمایید. پیشنهاد دیگر رایگان سواری از تفلیس یا گوری تا اوپلیستسیخه است؛ یافتن ماشین‌ گذری در این مسیر چندان دشوار نخواهد بود. هزینه ورود به این شهر 5 لاری است.

ستون کاتسخی

5- ستون کاتسخی

جاذبه‌های گرجستان تنها محدود به روی زمین و کوه‌ها نیست، آثار مرتفع این کشور نیز خیره کننده است. در سفر به این کشور بازدید از ستون کاتسخی، تکه سنگی آهکی به ارتفاع 40 متر که با نام ستون زندگی نیز شناخته می‌شود را از یاد مبرید. در قرن چهارم این تکه سنگ به مامنی برای فرقه‌ای مذهبی به نام Stylites تبدیل شد؛ در عقاید این فرقه وسواس‌های کوچکی ناشی از این تفکر به چشم می‌خورد که اگر بر فراز ستون‌های باریک بنشینند، به خداوند نزدیک‌تر خواهند بود. این که آنان چطور توانستند بر فراز این ستون‌ها صعود کنند و در بالای آن‌ها کلیسایی بنا گذارند، همچنان یک راز بزرگ است!

در سال 1945 محقان برای اولین بار موفق شدند به این ستون‌ها صعود نمایند. از دیگر نکات شگفتی که در ارتباط با این منطقه وجود دارد آن است که یک راهب به مدت 20 سال در بالای یکی از ستون‌های دوردست این منطقه زندگی کرد!

راه‌های رفتن به ستون کاتسخی

برای حرکت از مبدأ تفلیس، در ایستگاه دیبوهه سوار یک ماشروتکا به مقصد چیاتورا شوید. اولین مینی‌بوس در ساعت 8 صبح و پس از آن تقریباً هر ساعت یک مینی‌بوس به مقصد چیاتورا ایستگاه را ترک می‌کند. این سفر حدود 3 طول می‌کشد و هزینه‌ی آن 6 لاری خواهد بود. از چیاترا با تاکسی خود را به ستون کاتسخی برسانید. از آنجا که این مسیر تنها 20 کیلومتر است، هزینه‌ی آن چندان زیاد نخواهد بود. همچنین می‌توانید رایگان سواری را امتحان کنید…

برای حرکت از مبدأ کوتایسی، در ایستگاه اتوبوس کوتایسی سوار اتوبوسی به مقصد چیاتورا شوید. هزینه‌ی سفر 6 لاری بوده و حدود یک ساعت و نیم طول می‌کشد. از چیاتورا با تاکسی و یا رایگان سواری با ماشین‌های گذری خود را به ستون کاتسخی برسانید.

اقامتگاه‌های اطراف ستون کاتسخی

در اطراف این منطقه اقامتگاه خاصی وجود ندارد، مسافران می‌توانند در نزدیکی جنگل‌های کنار ستون‌ها اردو زده و شبی را به سر کنند. همچنین می‌توانند به چیاتورا بازگشته و با یک ماشروتکا به زستافونی یا کوتایسی بروند، در آنجا به‌راحتی چندین مهمان‌خانه خواهند یافت.

اقامتگاه ارزان قیمت: هتل مانداریا (Hostel Mandaria)

اقامتگاه قیمت متوسط: هتل بالکنی (Hotel Balcony)

چیاتورا

6- چیاتورا

شهر معدنی و در حال توسعه ی چیاتورا در میان دره‌های شیب دار و معابر تنگ و عمیق نهفته است. این شهر در اواخر دهه 1800 به عنوان کلنی معدن تأسیس شد. در سال 1954، دولت استالینیست سیستم ماشین کابلی که به جاده‌ی نخی معروف بوده را راه اندازی کرد تا کارگران به جای پیاده‌روی در معابر صخره‌ای و شیب‌دار، خود را راحت‌تر و سریع‌تر به معادن برسانند. هر گوشه‌ای از شهر توسط این ماشین‌های کابلی به معادن متصل شده بود و چیاتورا به شهر ماشین کابلی شناخته می‌شد.

امروزه بسیاری از این ماشین‌های کابلی زنگ زده‌اند؛ اما هنوز هم برخی از این ترامواهای هوایی به عنوان نوعی از سیستم حمل و نقل عمومی رایگان دایر و مشغول به کار هستند. تجربه ورود به این کابین‌های هوایی زنگ زده که برخی از آن‌ به عنوان تابوت فلزی مرگبار یاد می‌کنند، تجربه‌ای شگفت و البته تا حدودی ترسناک خواهد بود. چیاتورا شهری عجیب و جذاب است که هنوز می‌توان روح امپراتوری شوروی را در آن احساس کرد.

اقامتگاه‌های چیاتورا

راه‌های سفر به چیاتورا

برای حرکت از مبدأ تفلیس، در ایستگاه دیبوهه سوار یک ماشروتکا به مقصد چیاتورا شوید. اولین مینی‌بوس در ساعت 8 صبح و پس از آن تقریباً هر ساعت یک مینی‌بوس به مقصد چیاتورا ایستگاه را ترک می‌کند. این سفر حدود 3 طول می‌کشد و هزینه‌ی آن 6 لاری خواهد بود. برای حرکت از مبدأ کوتایسی، در ایستگاه اتوبوس کوتایسی سوار اتوبوسی به مقصد چیاتورا شوید. هزینه‌ی سفر 6 لاری بوده و حدود یک ساعت و نیم طول می‌کشد.

اقامتگاه‌های چیاتورا

شاید حداکثر یک هتل در این شهر وجود داشته باشد؛ اما مسافران می‌توانند با یک ماشروتکا به زستافونی یا کوتایسی بروند، در آنجا به‌راحتی چندین مهمان‌خانه خواهند یافت.

اقامتگاه ارزان قیمت: هتل مانداریا (Hostel Mandaria)

اقامتگاه قیمت متوسط: هتل بالکنی (Hotel Balcony)

7- باتومی

باتومی شهری مدرن در ساحل دریای سیاه و دومین شهر بزرگ گرجستان است. زمان قدم زدن در خیابان‌های این شهر، ابداً احساس نمی‌کنید که در گرجستان هستید. لحظه‌ای صدای زنگ کلیسایی به گوش می‌رسد، اندکی بعد دعوت موذن را برای ادای نماز در مساجد خواهید شنید (باتومی درست در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد). معماری این شهر ترکیبی از سبک اروپایی و آسیایی بوده و در گوشه کنار آن برج‌های رویایی، مجسمه‌ها و ساختمان‌هایی که توسط معماران متوهم طراحی شده، به چشم می‌خورد. چهره‌ی شهر در شب که چراغ‌های اکثر ساختمان‌ها روشن شده و شهر غرق در نورهای رنگارنگ می‌شود، بی‌نهایت دیدنی است.

اقامتگاه‌های باتومی

راه‌های سفر به باتومی

مسافران می‌توانند به‌وسیله‌ی ماشروتکا از مبدأ تفلیس به سمت باتومی حرکت کنند. این مینی‌بوس در کوتایسی نیز توقف می‌کند. این سفر حدود چهار ساعت و نیم طول کشیده و هزینه‌ی آن 15 لاری خواهد بود. گزینه‌ی دیگر تاکسی‌های اشتراکی است که البته هزینه‌ی آن حداقل دو برابر ماشروتکا خواهد بود. مسافران همچنین می‌توانند این مسیر را با قطار تفلیس- باتومی و با هزینه‌ی 18 لاری طی نمایند. این سفر حدود 5 ساعت طول می‌کشد و مسافران را در از دل مناظری زیبا و لذت بخش عبور خواهد داد.

اقامتگاه‌های باتومی

اقامتگاه ارزان قیمت: هتل مون لایت (Moonlight Hostel & Rooms)

اقامتگاه قیمت متوسط: مای وارم گست هوس (My Warm Guesthouse)

8- اوشگولی و دیگر روستاهای سوانتی

سوانتی یک استان تاریخی واقع در شمال غربی گرجستان و در قلب کوه‌های قفقاز بوده و تنها راه رفتن به این منطقه، رانندگی از مبدأ زوگدیدی به مستیا در امتداد جاده‌ای طوفانی و شیب‌دار است. در این مسیر دره‌های زیبا، رودخانه‌های پرتلاطم و کوه‌های باشکوه چشمان مسافران را به‌خوبی می‌نوازد.

سوانتی از تجمع چندین روستای کوچک بر روی دامنه‌ی کوه‌های برف پوش ایجاد شده و اطراف آن را مناظر نفس‌گیر مرغزارهای آلپ احاطه کرده است. قدم زدن در دل این روستاهای زیبا که قامت برج‌های مسکونی بر آن‌ها سایه انداخته، احساسی مشابه عبور از دل تاریخ و تجربه‌ی دوران قرون وسطای اروپا را به بیننده می‌بخشد.

اوشگولی، از مسحور کننده‌ترین روستاهای این استان است. این روستا در ارتفاع 2200 متری از سطح دریا واقع شده و از مرتفع‌ترین مناطق مسکونی اروپا به شمار می‌رود. این روستا از مناطق بسیار دور افتاده بوده و تنها جاده‌ای که به آن می‌رسد، بی‌نهایت خشن، شیب‌دار و در عین حال خیره کننده است. ساکنان این منطقه زندگی بکر و منحصر به فردی دارند؛ با اسب از خیابان‌های خاکی عبور می‌کنند؛ در حالی که کناره‌ی همان خیابان‌ها، مسیر عبور و مرور حیواناتی چون خوک، سگ، گاو و بز است. در این روستا گویی زمان متوقف شده…

اوشگولی سوا از مستیا، پربازدید ترین روستای سوانتی است؛ در این منطقه بی‌شمار روستای دیگر وجود دارد که گردشگران زیادی از آن‌ها بازدید نمی‌کنند..

راه‌های سفر به مستیا و اوشگولی

مستیا و اوشگولی

مستیا مرکز دهستان سوانتی است. می‌توان به کمک قطارهای شبانه (8 ساعته) یا روزانه (5.5 ساعته) از مبدأ تفلیس به زوگدیدی رفت. هزینه بلیط این قطارها حدود 16 تا 21 لاری است.

علاوه بر این برای حرکت از تفلیس به زوگدیگی می‌توان از مینی‌بوس‌هایی استفاده کرد که هر روز از ایستگاه اتوبوس واگزالی روبروی ساختمان مرکزی تفلیس، عازم می‌شوند. به دنبال اتوبوس‌هایی بگردید که تابلوی مستیا دارند. اتوبوس ساعت 7 صبح عازم می‌شود، هزینه بلیط 30 لاری بوده و 9 ساعت طول می‌کشد تا به مقصد برسد.

از زوگدیگی به مستیا: در ایستگاه قطار زوگدیگی به دنبال مینی‌بوس‌هایی با تابلوی مستیا باشید. آن‌ها پس از پر شدن اتوبوس حرکت می‌کنند، هزینه هر بلیط 20 لاری بوده و مسیر این سفر حدود 3 تا 4 ساعت طول می‌کشد. همچنین می‌توانید از ماشین‌های گذری استفاده کنید. سفر با ماشین گذری از تفلیس به مستیا حدود 7 ساعت طول خواهد کشید.

برای حرکت از مستیا به اوشگولی 3 راه وجود دارد:

1- سوار ماشین گذری شوید. این کار تقریباً غیرممکن است اما اگر فرد خوش شانسی باشید، شاید اتومبیلی برایتان توقف کرده و شما را تا مقصد همراهی کند.

2- پیاده‌روی کنید. این پیاده‌روی تقریباً 4 روز طول می‌کشد و از میان دره‌ها و چمنزارهای پر عظمت قفقاز عبور خواهید کرد.

3- به همراه چند نفر دیگر و به‌صورت اشتراکی تاکسی بگیرید. راننده می‌داند که این تنها راه شما برای رفتن به اوشگولی است و پس از پیاده کردن مسافرین خود باید بازگردد؛ بنابراین چیزی حدود 120 تا 150 لاری کرایه خواهد گرفت. در صورت امکان یک تاکسی را همراه با 3 نفر دیگر کرایه کنید در این صورت هزینه هر فرد 30 تا 40 لاری کاهش می‌یابد.

محل اقامت در مستیا و اوشگولی

مکان‌های زیادی برای چادر زدن در سوانتی وجود دارد و این خیلی خوب است. علاوه بر آن تعداد زیادی مهمانخانه در مستیا با هزینه‌ی 20 دلار به ازای هر شب برای 2 نفر وجود دارد. اگر تمایل دارید شبی را در اوشگولی بگذرانید، این روستای کوچک تسهیلاتی برای میهمانان خود فراهم کرده است.

اقامتگاه ارزان قیمت: جیلیتا

اقامتگاه قیمت متوسط: Guesthouse Bapsha

9- اومالو و دیگر روستاهای توشتی

توشتی یکی از زیباترین و جذاب‌ترین مناطق گرجستان بوده که در شمال شرق گرجستان و در دامنه‌ی شمالی کوه‌های بزرگ قفقاز واقع شده است. تنها یک جاده برای رفتن به این منطقه وجود دارد که از مسیر 2900 متری خیابان آبانو عبور می‌کند. علی رغم اینکه این مسیر یک گذرگاه کوهستانی زیبا است، یکی از خطرناک‌ترین جاده‌ها در جهان محسوب می‌شود. برای عبور از این گذرگاه به یک وسیله نقلیه 4 × 4 و یک اعصاب فولادی نیاز خواهید داشت؛ اما قطعاً ارزشش را دارد! جاده توشتی تنها در 5 ماه سال یعنی از اواخر اردیبهشت تا اوایل مهر باز است. به همین دلیل ساکنان توشتی در حال حاضر تنها در طول تابستان به آنجا می‌روند تا احشام خود را به چراگاه برده، جشنواره‌های سنتی را برگزار کنند، مسکن و تور برای گردشگران فراهم کرده و دوباره با ریشه‌های خود پیوند برقرار کنند. آن‌ها در زمستان در روستاهای پایین دست آلوانی و آخمتا در کاختی زندگی می‌کنند.

می‌خواهید بیشتر درباره گرجستان بدانید؟ تمام اطلاعات سفری که نیاز است بدانید را می‌توانید در مقاله راهنمای جامع سفر و گردش گرجستان بخوانید.

سیغناغی

10- سیغناغی

گرجستان شهرهای بزرگ و جاذبه‌های توریستی فراوان دارد؛ اما آنچه این کشور را خاص کرده، شهرهای کوچک آن است. سیغناغی از تماشایی‌ترین شهرهای کوچک این کشور به شمار می‌رود. بهترین غذا و نوشیدنی، خیابان‌های کوچک زیبا و خانه‌های با بالکن‌های رنگی چوبی، مناظر نفس گیر در دره آلازانی، بوی نانوایی‌ها، انواع مختلف قلعه‌های فانتزی و زیرزمین‌های نوشیدنی متعلق به خانواده‌های کوچک و تاکستان‌ها.

اقامتگاه های سیغناغی

راه‌های سفر به سیغناغی

می‌توان از مبدأ تفلیس به وسیله ماشین‌های گذری به سیغناغی سفر کرد. اغلب با اولین اشاره دست ماشین برایتان متوقف خواهد شد. این سفر حدود 2 ساعت طول می‌کشد؛ زیرا اغلب راننده‌ها تنها تا فواصل کوتاه مسافر می‌پذیرند.

اگر ماشین گذری دوست ندارید، از ایستگاه متروی سامگوری در تفلیس مینی‌بوس بگیرید. با پرداخت 6 لاری به عنوان کرایه پس از حدود 1 ساعت به مقصد خواهید رسید.

اقامتگاه های سیغناغی

چندین مهمانخانه بسیار دوست داشتنی در سیغناغی وجود دارد و مسافران می‌توانند به ازای 15 دلار برای هر شب یک اتاق دو نفره رزرو نمایند. اگر تنها مسافرت می‌کنید، با 8 دلار به‌راحتی یک اتاق یک تخته خواهید یافت.

اقامتگاه ارزان قیمت: Guest House ZET – مهمان‌خانه مایا

اقامتگاه قیمت متوسط: Shios Guest House – Guest House Staar

شاتیلی خوسوریتی

11- شاتیلی خوسوریتی

شاتیلی خوسوریتی روستایی مربوط به قرون وسطا و محاط شده توسط کوه‌های بزرگ و سبز است. مطمئناً تنوع مناظر این منطقه هر مسافری را شگفت زده می‌کند و برای هرکسی الهام بخش است. زندگی مدرن هنوز به این منطقه در گرجستان نفوذ نکرده و مردم محلی از هیچ تلاشی برای لذت بردن مهمانان فروگذار نمی‌کنند. آن‌ها اطمینان می‌دهند که مسافران همیشه راحت و خوشحال باشند.

در طول جشن‌ها، مردم محلی لباس‌های محلی پوشیده و به کلیسایی می‌روند که در آن ترکیبی از آیین قدیم قبطی و باورهای مسیحی همچنان اجرا می‌شود.

شاتیلی

راه‌های سفر به شاتیلی

شاتیلی حدوداً در 140 متری شمال تفلیس قرار دارد. به دلیل برف، جاده‌ها فقط بین ماه‌های اردیبهشت تا مهر در دسترس هستند.

از آنجا که باید از گذرگاه داتویجواری عبور کنید، پیشنهاد می‌کنیم بجای ماشین گذری، از ایستگاه مترو دیدوبی با هزینه حدود 15 دلار مینی‌بوس گرفته و یا یک ماشین 4*4 با یک راننده باتجربه اجاره کنید. جاده این مسیر آسفالت نشده و خطرناک است. به یاد داشته باشید، ایمنی در درجه اول اهمیت قرار دارد.

اقامتگاههای شاتیلی

اقامتگاه ارزان قیمت: Shatili Guesthouse Mziani

اقامتگاه قیمت متوسط: Shatili Guesthouse Twins

همچنین می‌توانید شبی را در یکی از برج‌های تاریخی جورخا شاتیلی (Jurkha’s Shatili Tower) به سر کنید، هزینه آن از شبی 10 دلار شروع می‌شود. در نزدیکی رودخانه نیز مناطق زیادی جهت چادر زدن وجود دارد.

ژوتا، چاوخی

12- ژوتا، چاوخی (2200 متر)

هر حرفی برای توصیف مناظر ژوتا اضافی است. اگر فرصت دارید، فقط وسایل خود را جمع کرده و به این محل سفر کنید. پشیمان نخواهید شد! ژوتا جالب‌ترین و سرسبزترین مکان گرجستان و یکی از محبوب‌ترین مناطق کوهنوردی و پیاده‌روی در میان کوه‌نوردان حرفه‌ای است. در اطراف دهکده مناطق خوشایند بسیاری برای پیاده‌روی وجود دارد.

ژوتا

راه‌های سفر به ژوتا

هیچ اتوبوس مستقیمی از تفلیس به ژوتا وجود ندارد. می‌توانید با پرداخت 10 لاری (حدود 4 تا 5 دلار) از ایستگاه دیدوبی در تفلیس یک مینی‌بوس به مقصد استپانتسمیندا بگیرید. این سفر حدود 3 ساعت طول می‌کشد. پس از اینکه به استپانتسمیندا رسیدید، یک Delica یا هر ماشین 4 * 4 دیگر گرفته و به سمت ژوتا که در فاصله 24 کیلومتری این محل واقع شده، حرکت کنید. کرایه آن حدود 80 لاری خواهد بود. در صورت تمایل می‌توان از ماشین‌های گذری هم استفاده کرد.

اقامتگاههای ژوتا

چه به دنبال یک منطقه خوب جهت چادر زدن باشید و چه قصد اقامت در مهمانخانه‌ای زیبا را داشته باشید، مطمئن باشید ژوتا امکانات مورد نیاز و مناسب جهت اقامت مسافران خود را فراهم می‌آورد. چندین کلبه چوبی و هتل کوچک با هزینه تنها 10 تا 15 دلار به ازای هر شب وجود دارد: Zeta camping, 5th season and Juta guest house.

کازبگی

13- کازبگی

کازبگی محلی شگفت‌انگیز برای هر سلیقه و بودجه است. از مسافران لوکس تا علاقه‌مندان به ‌رایگان سواری، هر کس می‌تواند چیزی به‌دلخواه خود در این منطقه بیابد. در میان دره‌ها مسیرهای شگفت‌انگیز زیادی جهت پیاده‌روی وجود دارد و یکی از آن‌ها شما را به کلیسای تثلیث گرگتی واقع در ارتفاع 2170 متری هدایت می‌کند. یادتان باشد پیاده روی در یخچال طبیعی گرگتی را از دست ندهید!

در مسیر حرکت از تفلیس به کازبگی، در امتداد بزرگراه نظامی، از کنار قلعه آنانوری، مخزن آب جینوالی و بنای یادبود دوستی روسیه و گرجستان عبور خواهید کرد.

اقامتگاه‌های کازبگی گرجستان

راه‌های سفر به کازبگی

در سراسر جورجیا با اولین اشاره دست می‌توانید تاکسی بگیرید. این شرایط در کازبگی نیز حکم فرماست! اگر ماشین گذری دوست ندارید، از ایستگاه دیدوبی در تفلیس با پرداخت 10 لاری (4 تا 5 دلار) مینی‌بوسی به مقصد استپانتسمیندا بگیرید. سفر حدود 3 ساعت طول می‌کشد.

اقامتگاه‌های کازبگی

می‌توانید چادر خود را روبروی کوه کازبک زیبا با ارتفاع 5047 متر علم کرده و از محیط اطراف و طبیعت بی‌نظیر لذت ببرید. اگر اهل چادر زدن نیستید، مهمان‌خانه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با 20 دلار به ازای یک شب اتاقی دو نفره رزرو کنید.

اقامتگاه ارزان قیمت: مهمان‌خانه Soul Kazbegi یا Camp در Kuro

اقامتگاه قیمت متوسط: Guesthouse Nino یا Terrace Kazbegi Guesthouse

دره‌های مارتویلی

14- دره‌های مارتویلی

مارتویلی در منطقه سامگرلو در قسمت غربی گرجستان واقع شده و در فاصله 280 کیلومتری تفلیس قرار دارد. دره‌ها، غارها و آبشارهای این منطقه به مرور زمان توسط رودخانه آباشا شکل گرفته‌اند. با اجاره یک قایق و عبور از رودخانه از مناظر زیبا و دره‌های سبز و تاریک لذت ببرید. قیمت هر قایق کوچک 35 لاری (15 دلار) و ساعت کاری قایقران هر روزه به غیر از روزهای دوشنبه از 10 صبح الی 6 بعدازظهر است.

راه‌های سفر به مارتویلی

اگر خوش شانس باشید، فاصله تفلیس تا مارتویلی را حداکثر 4 ساعته و کوتایسی تا مارتویلی را حدوداً 1 ساعته طی خواهید کرد.

سفر با وسایل نقلیه عمومی: مینی‌بوس‌ها هر روز ایستگاه اتوبوس دیدوبی تفلیس را به مقصد مارتویلی با کرایه 7 دلار ترک می‌کنند.

اقامتگاه‌های مارتویلی

اقامتگاه ارزان قیمت: هتل Kolkhi یا ویلا Kardwell

اقامتگاه قیمت متوسط: Guest House Mart Villa

دره‌های مارتویلی گرجستان

15- باخمارو

باخمارو 2000 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده و به عنوان مرتفع‌ترین منطقه قابل سکونت رشته‌کوه‌های آلپ در گرجستان شناخته شده است. چادر زدن بالای ابرها، ثبت تصاویر از منظره‌ی کهکشان راه شیری، تجربه‌ی روستاهای شگفت‌انگیز گرجستان، دیدن طلوع خورشید در دریای سیاه، لذت از مناظر باشکوه، چیدن انواع توت‌ها و قارچ‌ها در جنگل، کنار آتش نشستن، بیدار شدن با نور ضعیف خورشید در صبح زود و لذت بردن از صداهای شیرین طبیعت… این‌ها کوچک‌ترین دلایل سفر به باخمارو است…

بهترین زمان بازدید از این منطقه در فصل گرم تابستان خواهد بود.

باخمارو گرجستان

راه‌های سفر به باخمارو

سفر از تفلیس به باخمارو حدود 5 ساعت طول می‌کشد. مسافران می‌توانند ماشین‌های گذری را انتخاب کرده و یا توسط یک مینی‌بوس از مبدأ تفلیس یا چوخاتوری به آنجا روند.

اقامتگاه‌های باخمارو

اگر علاقه‌ای به چادر زدن ندارید، کلبه‌های کوچک چوبی باخمارو را روزانه یا هفتگی اجاره کرده و وقتی به آنجا رسیدید، از مردم محلی درباره‌ی این کلبه‌ها بپرسید. مشکلی درباره غذا وجود ندارد، زیرا محصولات خانگی، میوه‌های تازه و سبزیجات به‌راحتی در بازارهای کشاورزان قابل دسترسی است.

فکر می کنید مکان‌های دیگری وجود دارد که بتوان به این لیست اضافه کرد؟ آیا قصد دارید به گرجستان سفر کنید؟ در بخش نظرات به ما اطلاع دهید!

 

منبع: Journalofnomads


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up