دانستنی‌های جالب درباره اختاپوس شیشه‌ای

اختاپوس شیشه‌ای نامی است که برای تمام اعضای خانواده‌ی «کرانچاییدا» (Cranchiidae) مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانشمندان به تازگی توانسته‌اند تا 60 گونه‌ی جانوری از این خانواده‌ی بی‌نظیر را شناسایی کنند. برخی از این گونه‌ها همچنین دارای کیسه‌ای پر از آمونیاک هستند و این مسئله به دانشمندان کمک بسیار زیادی در روند تحقیقات می‌کند. این اختاپوس نیز همانند تمام اختاپوس‌های دیگر، خردسالی خود را نزدیک به سطح آب می‌گذارند و با نزدیک شدن به بلوغ و پس از آن، به اعماق پایین‌تر آب‌ها فرو می‌رود.

اختاپوس شیشه‌ای

توضیحاتی درباره‌ی ویژگی‌های جسمانی‌‌‌‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌‌‌‌‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

گونه‌های مختلف اختاپوس‌های شیشه‌ای ، دارای اندازه‌های متفاوتی نیز هستند. به طوری که برخی از اعضای این گونه، طولی به درازای 4 سانتی‌متر و برخی از آن‌ها طولی به اندازه‌ی 3 متر دارند. این موجودات که از دسته‌ی سرپایان هستند، اسم مشترک خود را به دلیل شفافیت بدنشان به دست آورده‌اند. این شفافیت، قابلیت وسیعی در استتار در آب دریا و اقیانوس را به آن‌ها عرضه می‌کند. بدن آن‌ها عموماً شکل پف کرده‌ای دارد. همچنین، از میان 8 بازویی که دارند، 6 بازو نسبتاً کوتاه مانده و دو بازوی دیگر به مرور زمان بزرگ‌تر می‌شوند. همچنین، اعضای زیادی از این خانواده در روند تکاملی‌ای که داشته‌اند، مجهز به یک سری عضو لامپ مانند شده‌اند. این عضوها که زیر چشم‌ها قرار دارند قادرند تا به طور طبیعی نور تولید کنند و یکی دیگر از ویژگی‌های خاص و بی‌همتای این خانواده، کیسه‌ی بزرگشان است که به طور طبیعی با آمونیاک پر شده و به آن‌ها قدرت شناور ماندن و رانش می‌دهد.

قلمرو زیستی: حیوانات ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

نژاد: نرم‌تنان‌‌‌‌ ‌

رده: سرپایان‌‌‌‌

راسته: Oegopsida

خانواده: Cranchiidae

اختاپوس شیشه‌ای

اطلاعاتی درباره‌ی نحوه‌ی تولیدمثل، بوم‌شناسی و رژیم غذایی‌‌‌‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

طیف گسترده‌ای از اختاپوس‌های شیشه‌ای در تمام اقیانوس‌های جهان زندگی می‌کنند. بخش اعظمی از این موجودات ترجیح می‌دهند که در مناطقی نزدیک به سطح آب و یا در اعماق متوسط اقیانوس زندگی کنند. اگرچه که گونه‌هایی خاص از این سرپایان (بر طبق دیده‌ها و شواهد) در عمق بسیار زیاد آب، مثلاً در عمق 2 کیلومتری نیز زندگی می‌کنند؛ مانند بیشتر گونه‌های اختاپوس‌ها، این خانواده‌ی گوشت‌خوار نیز از ماهی‌های کوچک، خرچنگ‌ها و یا جانوران هم‌اندازه تغذیه می‌کنند.

 

منبع: Ourbreathingplanet


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up