آموزش آرایش صورت برای تازه‌کارها

ممکن است میکاپ بتواند کارهای جادویی انجام دهد ولی رازی نیست که تا به حال کشف نشده باشد. ایجاد ظاهری طبیعی و بر پایه اصول، به مهارت یا ابزارهای زیادی نیاز ندارد. شما می‌توانید با انگشتان خود بسیاری از مواد آرایشی را روی صورتتان پخش کنید و اگر از ماده آرایشی خاصی خوشتان نیامد، می‌توانید دیگر از آن استفاده نکنید؛ پس از آرایش هیچ ترسی نداشته باشید و از تمام مراحل میکاپ و صورت سرحال و جذاب خود هم لذت ببرید.

بخش اول: آماده‌سازی زمینه پوست

1- با پوست تمیز شروع کنید. صورت را با یک شوینده ملایم بشویید و یا از تونر برای پاک کردن هر گونه آلودگی از صورت استفاده کنید.

2- از مرطوب‌کننده سبکی استفاده کنید. کرم مرطوب‌کننده از چرب شدن پوست در طول روز جلوگیری می‌کند و به هر ناحیه خشک از پوست آب‌رسانی می‌کند. اگر می‌دانید که پوستتان چرب است، می‌توانید بجای مرطوب‌کننده از ژلی استفاده کنید که فرمول آن مطابق پوست شما باشد تا به راحتی جذب شود.

 • قبل از استفاده از فونداسیون، 5 دقیقه صبر کنید تا مرطوب‌کننده جذب شود.

مرطوب‌کننده

3- مرطوب‌کننده رنگی یا فونداسیون لایت بر روی پوستتان بزنید. فقط چند نقطه از فونداسیون را با انگشتان به پیشانی، گونه‌ها، بینی و چانه بزنید و سپس، با انگشتان آن‌ها را پخش کنید یا اینکه از براش فونداسیون برای پخش کردن این نقاط به‌طرف بیرون و از مرکز به تمامی جهات استفاده کنید. مطمئن شوید که فونداسیون با تن پوست شما مطابقت دارد و وقتی در انتخاب فونداسیونی شک دارید، همیشه بجای رنگ تیره، فونداسیونی را انتخاب کنید که کمی روشن‌تر از پوست شماست. انتخاب رنگ روشن به شما کمک خواهد کرد تا رنگ پوستتان به نارنجی نزند و در نتیجه ظاهر شما طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.

 • اگر می‌خواهید فونداسیون، پوست شما را بیشتر بپوشاند و به اصطلاح کاور بیشتری داشته باشد، می‌توانید از اسفنج آرایشی برای ترکیب آن استفاده کنید.

4- مقداری کانسیلر را زیر چشمانتان بریزید. از براش کوچک و نوک‌دار برای نقطه‌گذاری در قسمت‌های تیره‌تر زیر چشمانتان استفاده کنید که معمولاً شامل گوشه‌های داخلی و خارجی چشم می‌شود. روی لک‌هایی که با فونداسیون پوشانده نشده‌اند، نقطه دیگری از کانسیلر را اضافه کنید و روی پوست آن را پخش کنید.

 • در مورد اینکه کانسیلر باید درست مانند رنگ پوست فرد باشد یا اینکه مقداری روشن‌تر باشد، نظرات مختلفی وجود دارد. به هر حال کانسیلر نباید از تن طبیعی پوست، بیشتر از یک درجه روشن باشد. کانسیلری انتخاب کنید که نزدیک به تن پوستتان باشد و فقط در صورت لزوم کانسیلری را انتخاب نمایید که فقط یک درجه از تن پوستتان روشن‌تر است.

کانسیلر

5- بر روی کانسیلر و مرطوب‌کننده از کرم پودر مات استفاده کنید. از کرم پودر مخملی بر روی صورتتان استفاده کنید و آن را با مقداری فشار بر روی پوست پخش کنید؛ در صورت لزوم می‌توانید از براش برای زدن کرم پودر استفاده کنید تا به خوبی بر روی صورت پخش شود. از براش کرم پودر برای برداشتن مواد اضافه بر روی صورتتان استفاده کنید. اگر از براش مخصوص کرم پودر استفاده می‌کنید، پودر اضافی را قبل از مالش مدور از صورتتان بردارید.

بخش دوم: آرایش چشم‌ها

سایه چشم

1- از سایه چشم بر روی پلک چشم استفاده کنید. تازه‌کارها بهتر است برای شروع از سایه‌های خنثی مانند خاکستری مایل به قهوه‌ای و یا بادمجانی استفاده کنند. با کمک براش سر گرد یا انگشتان، ضربات سریع و کوتاهی در سرتاسر پلک چشم‌ها بزنید و این کار را تا استخوان ابرو ادامه دهید.

 • سایه باید از خط مژه تا قسمت داخلی چین‌های پلک چشم را در بر بگیرد و سپس، از این قسمت به سمت بالا زده شود تا درنهایت در ناحیه استخوان ابرو کم‌کم محو شود.
 • از کرم پودر رقیق و مات استفاده کنید.
 • اگر از براش برای پخش سایه استفاده می‌کنید، آن را به آرامی روی یک طرف سایه چشم قرار دهید تا هر گونه مواد اضافی از این بخش پاک شوند.

خط چشم

2- از خط چشم استفاده کنید. از مداد مشکی یا قهوه‌ای استفاده کنید. با ضربات کوتاه از خط چشم در طول لبه‌های خط مژه بالایی استفاده کنید.

 • پلک چشم بالایی خودتان را با یک دست بالا ببرید و همان‌طور که از دست دیگرتان برای زدن خط چشم استفاده می‌کنید، هم‌زمان به پایین و در یک آینه نگاه کنید.
 • خط چشم یکی از وسایل آرایشی است که با استفاده مکرر، در کشیدن آن مهارت زیادی به دست می‌آورید. فاکتورهایی مثل رنگ، ساختار و کاربرد خط چشم می‌تواند تأثیر زیادی بر روی ظاهر شما داشته باشد.

خط چشم

3- مژه‌هایتان را فر کنید. فرمژه را در بیس مژه‌های بالایی خودتان (در امتداد پلک چشم) قرار دهید و برای 5 ثانیه فشار داده و سپس از ریمل استفاده کنید. از نوک ریمل برای مژه‌های بالایی و پایینی در واقع به سمت گوشه‌های بیرونی چشمان استفاده کنید. یک بار استفاده از ریمل کافی است.

بخش سوم: استفاده از رژ گونه و رژ لب

رژ گونه

1- از رژ گونه برای گونه‌هایتان استفاده کنید. هنگام استفاده از رژ گونه بخندید تا گونه‌هایتان مشخص شوند. از رژ گونه به آرامی استفاده کنید و آن را رو به سمت بالا بزنید.

 • از رژ گونه کرمی که استفاده آسانی دارد، برای جلوه طبیعی گونه‌ها استفاده کنید.
 • اگر رژ گونه پودری را انتخاب می‌کنید، از براشی استفاده کنید که نرم و در عین حال موهای زیادی داشته باشد. بر روی آن کرم پودر ماتی را بریزید تا کناره‌های آن به خوبی روی پوست پخش شود.

رژ لب یا برق لب

2- از رژ لب یا برق لب استفاده کنید. هنگام استفاده از رژ لب، لب‌ها را جمع کنید، درست مانند وقتی که می‌خواهید کسی را ببوسید. از رژ لب در مرکز لب بالایی و لب پایینی استفاده کنید. برای اولین بار می‌توانید از خود رژ لب برای پخش آن روی لب‌ها استفاده کنید و بعداً می‌توانید از انگشتان برای پخش آن استفاده کنید. البته می‌توانید از رنگ‌های دیگر رژ لب هم استفاده کرده و در آخر آن‌ها را با هم ترکیب کنید.

 • اگر لب‌های شما ترک دارند، قبل از زدن رژ لب آن‌ها را آماده کنید. لب‌ها را می‌توانید با لیف حمام گرم و مرطوب برق بیندازید و همچنین یک لایه از بالم لب را هم روی لب‌ها بزنید. قبل از اینکه از رژ لب یا برق لب استفاده کنید، اجازه دهید تا بالم لب جذب شود.
 • برای تازه‌کارها، زدن رژ لب فرصت بسیار خوبی برای تغییر است که به تکنیک خاصی هم نیاز ندارد. شما می‌توانید از انواع متفاوتی از رژ لب‌ها استفاده کنید؛ از رنگ‌های خنثی و بدون رنگ گرفته تا رنگ قرمز پررنگ.

 

در آخر بهتر است خود را در روشنایی روز چک کنید تا مطمئن شوید که همه‌چیز خوب است.

 

منبع: Colorescience


دیدگاهتان را بنویسید

person
email

keyboard_arrow_up